yeni fiat doblo premio testi

brain35

Azimli Üye
fotolar;
http://www.traraba.com/forums/fiat/842-test-fiat-doblo-premio-1-6-multijet.html

Fiat;ın 2000 yılında Paris Otomobil Fuarında tanıttığı Doblo ikinci jenerasyonu ile yollarda. Yeni Doblo büyüyen boyutlarıyla bir üst segment gibi görünüyor. Her parçası özenle elden geçirilerek yeniden tasarlanan Doblo, ticari araç sınıfında kendisine oldukça büyük; bir yer açacak.

Tasarım
Yeni Doblo’nun ön tasarımı eskisine oranla çok daha radikal. Kaputun üzerine doğru uzanan farlar ve V şeklindeki radyatör ızgarası aracı oldukça güçlü gösteriyor. Yüksek tavanı aracın heybetli görünmesinin en büyük nedeni… Yan camların alt kısmı profilden bakıldığında ön camdan arka cama doğru yükselerek gidiyor ve arka camda oval çizgilerle sonlanmış. Sürgülü yan kapılar, dar alanlarda araca inip binmede kolaylık sağlıyor. Büyük yan aynalar aracın devasa boyutlarının yanında çok da garip durmuyor. Alaşım jantlar ve tavan rayları sayesinde Doblo yandan bakıldığında dinamik bir araç görüntüsü veriyor. Arka kısımda yer alan ve arka camla birleşik siyah bölüm elit bir görünüm kazandırmış.

İç mekan
Doblo;nun iç mekanı ferahlık kelimesinin ne demek olduğunu tam olarak anlatabiliyor. Açık renk koltuk ve konsol döşemeleri aracın büyük iç mekanını olduğundan daha geniş hissettiriyor. Diğer Fiat modelleri ile benzer olan orta konsolda, otomatik klima kontrolü, yol bilgisayarı kontrol düğmeleri ve radyo-teyp bulunuyor. Elektrikli aynaların kontrolleri uzanması zor bir biçimde konumlandırılmış. Kolay kontrol edilen ses sistemi böyle büyük bir araç için yetersiz kalıyor. Bu aracın ticari araç havasından kurtulması isteniyorsa en azından bir müzik paketi opsiyonu koyulmalıydı. 3 kollu spor direksiyon üzerinden radyo-teyp ve Blue&Me sistemi kontrol edilebiliyor. Koltuklar kaliteli görünüyorlar fakat yan destekleri daha iyi olmalıydı. Arka koltukların sırt eğim ayarının olmaması da arkadaki konforu perdeliyor. Diz mesafesi için kimsenin yetersiz diyemeyeceği Doblo, bagaj konusunda da çok cömert. 790 litrelik bagaj, koltuklar yatırıldığında 3200 litreye ulaşıyor. Dev bagaj kapağı dar alanlarda yükleme yapmayı engelliyor ve çok ağır. Arka kısımda parçalı açılan bir bagaj tasarımı yapılsa çok daha kullanışlı olacağını düşünüyoruz.

Performans
Fiatın en iddialı olduğu konuların başında motorlar geliyor. Test aracımızda kullanılan daha önce Bravoda da kullanılan 1.6 litrelik Multijet motor 4000 d/dkda 105hp güç ve 1500 d/dk;dan itibaren 290 Nm tork üretebiliyor. 1490 kg;lık test aracını iyi taşıyan multijet motor testimiz süresince ortalama 7 lt/100km yakıt tüketti. 0-100 km/s hızlanmasını 13.4 saniyede gerçekleştiren Doblo’nun 6 ileri manuel şanzımanının geçişleri net değil.

Konfor ve yol tutuş
Arka süspansiyon sistemi tamamen yenilenen araçta bağımsız amortisörler kullanılarak, hem araç içi konfor arttırılmış hem de aracın yol tutuşunda önemli iyileştirilmeler sağlanmış. Yüksek hızlarda bile oldukça stabil olan Doblo;nun frenleri sınıf ortalamalarında ancak hissizliğiyle eleştirimizi aldı. Çok zorlandığında virajlarda arka kısımdan kaymaya başlayan aracın ESP opsiyonu güvenliği garanti altına alıyor. Yerden yüksek yapısı sayesinde önüne çıkan ufak engelleri rahatlıkla aşan Doblo, ailece yapılan ufak kır gezilerinde yarı yolda bırakmıyor. Yüksek oturma pozisyonu ve geniş iç mekan sayesinde yapılan yolculuklar oldukça rahat ve konforlu geçiyor. Elektrikli arka camlar ve arka havalandırmalar, arka kısımda yolculuk yapanların konforunu arttıran detaylar.

Güvenlik
Eski Doblo EuroNcap çarpışma testinden 3 yıldız alabilmişti. Yeni Doblo;nun çarpışma testi ise henüz yapılmadı.

alıntıdır.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Geçişler net değilde ne demek. BMW şanzımanı gibi 0.2sn vites geçişi mi sağlayacak!

Paylaşım için teşekkürler ancak ben bu test yorumunu yapan adamı vururum. :D

geremy

Onursal Kurucu
6 ileri manuel şanzımanının geçişleri net değil.
derken ne kastetmiş anlamadım.vitesmi karışıyor cartlıyormu
bazı araçların kemikli olur.(sıfır ve pahalı olsada)
mesala r12 ile doğan vitesleri farklıdır.
ama kuş serisinin geri vitesleride kas ister biraz.almanların geri vitesleri yumuşaktır.
d3 sahipleri ve test edenlere sormak lazım.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Akşama Murat Abi gelir, anında bir yorum alırız. :)

kokplot

Onursal Üye
geremy tarafından yazılan metin:
ama kuş serisinin geri vitesleride kas ister biraz.almanların geri vitesleri yumuşaktır.

vitesler yumuşak , cart curt diye bir ses duyamazsınız. fakat ilk kalkışlarda yada küçük viteslerde vites geçişleri hafif sertlik gösterebiliyor. bunun dışında vites-motor-şanzıman- üçlüsü ford connectler gibi değil. yani herbirinden aryı ses gelmiyor. çok oturaklı ve raha doblolar. vites geçişi sadece ilk viteste kalkışlarda yada birinci vitese ani düşüşlerde çift debriyaj yaptırabilir. ama o bir sorun değil ,söyleyeyim dedim.:) yüksek viteslerde zaten kadife gibi vitesler kendiliğinden geçiyor harika.*tup*

kokplot

Onursal Üye
bu arada dünkü gazetelerde görmüştüm. new fıat doblo yılın uluslararası ticri araç ödülünü kapmış deniyordu. ben yanlış gömediysem iki defa okudum ödül işi tamamdır kargo mdeller için.*tup*

kokplot

Onursal Üye
bu testi önceden okudum ben sanki. yeterince açık yazılmamış sanki yarım bırakılmış, adına test demek için aracı alarak bahaneyle kırlara kaçamak yapılmışcasına bir test yazısı. ben ondan daha güzel testler yaptım :)

geremy

Onursal Kurucu
kokplot tarafından yazılan metin:

vitesler yumuşak , cart curt diye bir ses duyamazsınız. fakat ilk kalkışlarda yada küçük viteslerde vites geçişleri hafif sertlik gösterebiliyor. bunun dışında vites-motor-şanzıman- üçlüsü ford connectler gibi değil. yani herbirinden aryı ses gelmiyor. çok oturaklı ve raha doblolar. vites geçişi sadece ilk viteste kalkışlarda yada birinci vitese ani düşüşlerde çift debriyaj yaptırabilir. ama o bir sorun değil ,söyleyeyim dedim.:) yüksek viteslerde zaten kadife gibi vitesler kendiliğinden geçiyor harika.*tup*

olay bu kadar işde*clap*

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Debriyajsız kullanan oldu mu hiç?

Ben bazen debriyajsız kullanıyorum vites geçişlerinde.

Hiçte bir sorun yaşamıyorum.

geremy

Onursal Kurucu
sanırım manuel vitesli araçların tamamı debriyajsız kullanılabilir.
tabi ilk kalkış ve vites düşürme biraz sorun olur.

doblom bu işin püf noktası vites dişlisinin devri ile motor devrini aynı anda yakalarsan olur.
ama kesinlikle tavsiye etmiyorum zarar verebilirsiniz.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
sanırım manuel vitesli araçların tamamı debriyajsız kullanılabilir.
tabi ilk kalkış ve vites düşürme biraz sorun olur.

doblom bu işin püf noktası vites dişlisinin devri ile motor devrini aynı anda yakalarsan olur.
ama kesinlikle tavsiye etmiyorum zarar verebilirsiniz.

Maksimum tork ile maksimum güç devri aralıklarında sağlıyor diye biliyorum bende.

Tabi maksimum 2 vites geçişi için deniyorum.

Maksat usta olmak. :D

brain35

Azimli Üye
bazıları çok aşalıyor yeni dobloyu örneğin connect sahipleri birşey demiyorum aracları iyi fakat teknoloji olarak gene doblo ilerde.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Doblo'dan yollarda bol bol tokat yiyorlarda ondan.

Dün gelirken, ne kangoo, ne connect ne de kedicik eşlik edebildi.

sağa yada sola tehlikeli viraj tabelasını görünce anında hız kesiyor ödlekler. :D:D

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
DobloM tarafından yazılan metin:

bu yaşamayacagın anlamına gelmez doblom sen genede debriyaj ve elini kulan vides atmak için *yes*

brain35

Azimli Üye
caddy yenisi önü makyajlanmış polo ya benziyor.çok manyak bişi olmuş bide teknoloji olarak şu çelik jantı filan aşsınlar genelde böyle arabaları aileler seyahat amaçlı kullanıyor.yavaş yavaş yeni doblo ya otomatik klima kondu,diğerleri napçak !

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
premio2007_55 tarafından yazılan metin:
DobloM tarafından yazılan metin:

bu yaşamayacagın anlamına gelmez doblom sen genede debriyaj ve elini kulan vides atmak için *yes*

Nadir yapıyorum. :)

YASIN

Azimli Üye
Arkdaşlar yeni doblo konfor olarak güzel,hoşta kronik arızaları var arka kapı ile ön kapının birbirine çarpması , anahtardan cam açma kapama özelliğinin çalışmaması , yol bilgisyarındaki bazı bilgilerin yanlışolması örneğin menzil 32km gösterirken 20 km sonra hala 32 km menzil göstermesi ayıca ön tamponun altındaki korumanın yada adı herneyse siyah plastiğin yere çok yakın olduğu için en ufak tümseklerde yere değmesi ve o çıkan ses adamı gıcık ediyo , BİRDE ARKAYA BİRİ OTURDUĞU ZAMAN ÇIKARKEN KAPIYI AÇMAK İÇİN UĞRAŞMALARI BENİ ACAYIP SİNİR EDİYO. YENİ CADDY-BERLİNGO-TEPEE DE BU TÜR KRONİK ARIZA DUYMADIM BU ANLATTIKLARIM EMİN OLİNKİ BÜTÜN YENİ DOBLOLARDA MEVCUTTUR. ARAÇ YENİ DOBLO 1.3 PREMİO 2011 YORUM SİZİN.