yeni araba kokusu

geremy

Onursal Kurucu
bu koku arabanın yeni olduğunu haber verir size. çoğu kişi de sıfır bir arabaya kavuşmanın en çarpıcı yanının bu koku olduğunu söyler. arabanın pırıl pırıl görünümünün yanında kokusu da yeni olduğunun bir işaretidir. aslına bakarsanız, yeni araba kokusu diye bir şey yoktur. bu yapay bir kurgudan, doğrudan duyularımıza hitap eden başarılı bir pazarlama yönteminden başka bir şey değildir. bu koku; araba fabrikalarındaki “yeni araba” kokusu içeren aerosol kutularında saklanır, araba üretim hattından çıkarken de içine sıkılır. daha sonrasında ne mi olur? 5-6 hafta gibi bir süre boyunca bu kokuyu içinize çeker, yeni bir araba almış olmanın heyecanını iliklerinizde hissedersiniz. sonrası malum. zaman içinde gidilen yolların, yapılan yolculukların kokusu işler arabaya. bu yolculuk kokusu arabanızda bulunan eski dergilerin ve plastik bardakların kokusuyla birleşir. kaderin cilvesine bakın, arabanızın “yeni” olmaktan çıktığı günü saptayabilen bir “kokumetre” bulunmaz hiçbir arabada. diyoruz ya, bu koku arabanızın yeni olmasıyla ilgili değildir; fakat siz kendinizi öyle hissedersiniz. sırf pazarlamacılar öyle olsun istiyorlar diye biz de bu kandırmacaya inanırız bir süre.

kokplot

Onursal Üye
ne yazdığını daha okumadan yazıyorum. doblo nun yeni kokusu bir başka. diğer araçlara nedense benzemiyor:)

geremy

Onursal Kurucu
ben kangoya bindim bayide indiğim bir oldu içerde lanet bir koku vardı içim kalktı.
doblo bambaşkaydı tabi
şimdi parfüm kullanıyorum.
sıcak havlarda iç mekandaki plastik fazlalığından dolayı sıfır kokusu yine geliyor.:D

kokplot

Onursal Üye
katılıyorumm geremy.. sıfır kokusu halen güneş gördüğünde keskin ve mis gibi burnumuza geliyor.. D2 leri olan arkadaşlarında aynı değişen bişiyok. o yüzden dedim dobloların kokusu başka:)

geremy

Onursal Kurucu
işin kötü tarafı aslında o kokular kanserojen miş.
her çeşit kimyasalı ilk biz soluyoruz günlerce.

kokplot

Onursal Üye
işte bunu bilmiyordum. ama zaten arabaya binmeye vakit bırakmıyorlar ağız tadıyla..

geremy

Onursal Kurucu
abi düşünsene yapıştırıcı-plastik-kauçuk-boya
daha neler neler var.
şu an piyasada sıfır araba kokusu veren parfümler var ve iyi satılıyor.

kokplot

Onursal Üye
geremy tarafından yazılan metin:
daha neler neler var.

vaayy..iyi tespit.. ilk defa duyuyorum sıfır araba kokusu satıldığını.. *hmm*

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Genelde tavsiyedir, arabanıza binince, ne olursa olsun aracı havalandırın diye :)

geremy

Onursal Kurucu
kokplot tarafından yazılan metin:
daha neler neler var.

vaayy..iyi tespit.. ilk defa duyuyorum sıfır araba kokusu satıldığını.. *hmm*

bulursam alacağım.

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
ben onu bunu bilmem bizim kuzenin arabası geçen kurbandan sonra öle bi kokuyorduki kimyasal kokular halt etmiş kuzen taksici bunun arabaya çuvalda işkembeyi koymuşlar suyuda arabaya akmış bir aya yakın geçmedi kullanmadığı koku parfüm kalmadı ama geçmemişti o yüzden hiç kokusuz olması bile çook güzel :D :D :D

geremy

Onursal Kurucu
AlperAkbiyik tarafından yazılan metin:
ben onu bunu bilmem bizim kuzenin arabası geçen kurbandan sonra öle bi kokuyorduki kimyasal kokular halt etmiş kuzen taksici bunun arabaya çuvalda işkembeyi koymuşlar suyuda arabaya akmış bir aya yakın geçmedi kullanmadığı koku parfüm kalmadı ama geçmemişti o yüzden hiç kokusuz olması bile çook güzel :D :D :D

süt ve süt ürünleri dökülürse çok kokarmış.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
ben Air wick mango kokusuna bayılıyorum. çok ağır değil tam ayarında bi koku veriyor. Aracı ilk aldığımda tavan rafına koydım 6 ay oldu yeni bitti herkez soruyor bu koku ne diye. Migrosdan çiftini 7 liraya almıştım

Air-Wick-Koku-Mango-Papaya-Hava-Yenileyici-KAVUN__24741525_0.jpg

bunyas288

Daimi Üye
bende glade takıyorum havalandırmaya hoş bir koku oluyor.

Geremy usta glade kokuya dikkat et. akarsa plastik aksamı mahvediyor haberin olsun arkadaşın megane 2 sinin kalorifer ızgaralarına akmış sanki asit dökmüşsün gibi olmuş..

geremy

Onursal Kurucu
bunyas288 tarafından yazılan metin:
bende glade takıyorum havalandırmaya hoş bir koku oluyor.

Geremy usta glade kokuya dikkat et. akarsa plastik aksamı mahvediyor haberin olsun arkadaşın megane 2 sinin kalorifer ızgaralarına akmış sanki asit dökmüşsün gibi olmuş..

dikkat ediyorum.

geremy

Onursal Kurucu
runbelx tarafından yazılan metin:
valla benim araba 10 bin oldu çinde sigara içilmedi dye hala aynı kokuyor (buram buram plastik)

aynen bendede öyle hele sıcakda daha çok kokuyor.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
aynen valla doblonun sıfır kokusu paha biçilemez çok güzel :)

geremy

Onursal Kurucu
Ekrem tarafından yazılan metin:
ben Air wick mango kokusuna bayılıyorum. çok ağır değil tam ayarında bi koku veriyor. Aracı ilk aldığımda tavan rafına koydım 6 ay oldu yeni bitti herkez soruyor bu koku ne diye. Migrosdan çiftini 7 liraya almıştım

Air-Wick-Koku-Mango-Papaya-Hava-Yenileyici-KAVUN__24741525_0.jpg

bende deniyeyim arabada koku bitti.

ABSOLUT

Daimi Üye
arabanın sıfır kokusu çok güzel.. şuan 388 km de sıfırdan 388 e kadar her km si güzel kokuyo :) bizim d3 lerde bir özellik var kumandaya basılı tutunca camlar açılıyor araca binmeden havalandırma işini görebilir. bilginize