Yaz/kış motor soğukken beyaz duman sorunu

caksac

Azimli Üye
Arkadaşlar merhaba ;
yaklaşık 2 ay önce 78 bin kmde 2004 model 1.3 active doblo aldım. aldığımda enjektörlerde problem olduğunu bilerek aldım.
sorun şu ;
yaz kış önemli değil sabah çalıştırıyorum 1-2 dk sıcak motormuş gibi sabit sesle problemsiz çalışıyor sonra tırr tırr(motor zorluyormuş gibi) ses vermeye başlıyor titreme yaparak beyaz duman atıyor ve duman kokusu oldukça pis.. 1-2 dk sonra herşey normale dönüyor.
ustalar enjektör işemesi dedi hep. 2 gün önce enjektörleri söktürüp bosch servisine götürdüm. ancak enjektörlerde sorun olmadığını söyledi. tekrar ustaya götürdüm oda iddayla enjektörlerden olduğunu söyledi. çıkma bir enjektör getirdik ancak ondanda aynı dumanı attı ancak biraz daha fazlaydı (muhtemel oda bozuk) güvenmeyip başka ustalara götüdüm. herkes enjektör sorunu dedi. ama enjektörcü de enjektör sağlam diyor ?
motor çatlağı olabilir biye araçtaki antifirizi boşaltıp su koydular. ancak ne koku nede duman düzeldi. bu sabah aracı kaldırıp altta turboya baktılar oda tertemiz dedi. bu iş aklımı başımdan aldı 4 gündür sanayide geziyorum.

ek olarak sabah genelde tek kontak almıyor alınca bazen stop ediyor. sabahg arabayı çalıştırıp 1-2 dk içinde yola çıkarsam yolda vitesi boşa alınca stop ediyor.

başına böyle bi olay gelen varmı yada bu işin çözümünü bilen varmı ? sabırsızlıkla fikirlerinizi beklemekteyim.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
arabanızın çekişi normal mi

arabanızın railinde yni yüksek basıçta arıza olabilir

caksac

Azimli Üye
daha once benzer arac kullanmadigim icin cekic gucunu olcemiyorum ancak usta iyi oldugunu soyluyor

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
abi mazot pompasına baktır. bana da aynı olay oluyodu 2 yıl kadar önce.pompayı söktürüp temizlettirdim. 500 liraya patladı ama araç canavar oldu. pompaya bi baktır sen.

caksac

Azimli Üye
abi mazot pompasına baktır. bana da aynı olay oluyodu 2 yıl kadar önce.pompayı söktürüp temizlettirdim. 500 liraya patladı ama araç canavar oldu. pompaya bi baktır sen.

senin araçtamı sabah beyaz duman atıyordu ?

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
aynen öyle abi. 6 ay bindim o haliyle sonra pompacıya gidip gösterdim. pompa söküldü temizlendi. sorunum çözüldü. ama benim araba sabah çalıştırır çalıştırmaz duman gürültü vs. yapıyodu. sen 1-2 dakika sonra başlıyo yazmışsın. senin arıza başka bir sebepten kaynaklanıyo olabilir. ama yine de pompanı bi göster derim.

caksac

Azimli Üye
ustam israrla enjektor diyor baska bir enjektorcuye baktiracak.. bence enjektorden cikmayacak gibi

caksac

Azimli Üye
Bugün enjektörleri bosch servisine götürdüm 3 enjektöründe memelerinde arıza olduğunu söylediler. meme değişimi için 600 tl dedi ancak önce enjektörlerini kaynar suya bir ilaç koyup bekleteceğim dedi. %50 ihtimalle düzeliyormuş. çok ihtimal vermedim ama gittiğimde düzeldiğini söyledi 600 tl lik masraf 180 tl ye düştü.
arabaya enjektörler takıldı araba çalıştırıldı ve tam gaz yaptılar inanamayacağınız derecede kurum attı araba dondum kaldım tribünlerdeki kurumları temizliyor dediler ?

araba daha seri çalışıyor gibime geldi. sorunun düzelip düzelmediği sabah ortaya çıkacak inşallah düzelmiştir..

caksac

Azimli Üye
kötü haber çabuk geldi
iyi haber arabanın çalışma sorunu düzeldi. tek seferde alıyor ancak beyaz duman hala atıyor...
çözüm üretemiyorum :(

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bu araba kaç kmde

bence yüksek basınca raili bi kontrol ettirin

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
en azından sıkıntının biri gitmiş abi.

caksac

Azimli Üye
arabam 83 bin km de
common rail beyaz dumana sebebiyet verirmi bilmiyorum ama şüphem turboya döndü aracın içinde araba çalışırken vinilti var hani teyipler motor sesini çeker ses verir aynı şekilde.
malatyada işinde uzman dizel motorcu yok bence yada ben bilmiyorum. common raile baktırmayı deneyecem ama anlayan biri olursa :)

fethi ;
evet beyaz dumanıda çözersem rahata kavuşacam

bu arada son zamları hesaplarsak bizim araçlar ne yakar ?0.30-0,33 a denk geliyor benim aracın yakıtı

caksac

Azimli Üye
enjektör ayarından sonra aracım 37,5 kuruş yakmaya başladı :(
1 lt mazot 4.320 bu normalmi arkadaşlar ?

hardcrss

Onursal Üye
enjektör ayarından sonra aracım 37,5 kuruş yakmaya başladı :(
1 lt mazot 4.320 bu normalmi arkadaşlar ?

benim araç 2004 model, 1.3. kilometrede 27 kuruş yakıyor. mazotun litresini 4.3 liradan hesapladığımda.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
beyaz duman motor yağına su karışınca olur, conta yakmış dicem ama multijetlerde çelik conta kullanıldığı için contayı yakmak çok çok zor.

radyatör su tankını açıp bi bakarmısınız yağlanma var mı? + kullanılan yağ ne acaba onuda bi öğreninz.
son olarak çok nadirde olsa mazotda su olabiliyor buda filtrede birikmiş olabilir. mazotla su birlikte yakışdığında beyaz duman olabilir. filtreyede bi baktırın hatta değiştirin 10 tl bişey zatn.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
çelikten conta mı olur hanefi kardeşim. conta sızdırmazlık elemanıdır. çelikten olduğu zaman görevini yerine getiremez. o işte bi yanlışlık olmasın sakın.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
cumali abi aracı ş. içinde mi kullanıyosun? sert mi kullanıyosun? araca en son bakım yapılalı uzun zaman oldu mu (yağ-filtre değişimi)? lastik havaların normal değil mi? araç yüklü mü gidip geliyo? bu soruları artırmak daha mümkün. eğer bir yada birkaçına cevabın evet ise aracın o kadar tüketim yapması normaldir.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
çelikten conta mı olur hanefi kardeşim. conta sızdırmazlık elemanıdır. çelikten olduğu zaman görevini yerine getiremez. o işte bi yanlışlık olmasın sakın.
biyerde okumuştum bende abi multijetlerde çelik alaşımlı conta kullanılıyormuş, artık nasıl bişeyse bilmiyorum yani bildiğimiz contalardan farklıymış. bunu doğrulamak için dayıma (kendisinin oto tamirci dükkan var) gittim hiç hararet yapan multijet geliyormu dedim, en az multijet geliyor dedi. bende çok sık uğrarım hiç multijet görmedim o dükkanda.