Yardım çağrıları hakkında

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Değerli arkadaşlar dikkatimi çeken ve rahatsız olduğum bir konu hakkında ''kişisel'' görüşümü paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar bu grup fikir alışverişi , yardımlaşma ve tecrübelerin paylaşıldığı nadide güzel bir grup.
Burada bir sorun hakkında yardım bekleyen veya fiziksel mekanik parçalar hakkında bilgi bekleyen insanlara '' sanayiye gidin ! ustaya sorun ! beceremezsiniz ! yapamazsınız ! '' gibi yardımdan uzak fikirlerden uzak durmalıyız .
Yahu zaten adam sanayiye gidecek olsa burada niye sorsun ?
Sanayi ve servisteki ustaların birçoğu maalesef araçları hallaç pamuğuna çevirip daha da kötü hale sokabiliyor.
Birçok insanımızın el becerisi de sanayi ustalarından kat be kat daha iyi. Bu insanlar teknik olarak yerini bilmiyor . Bu nedenle İp ucu bekliyor . Sanayi ustaları aynı modelden yüzlerce defa tamir ediyor ve hassasiyetle davranmıyorlar. Teknik bilgisi olsa eminim ki birçok insanımız için bu işler çocuk oyuncağı.

Ayrıca yetkili serviste başıma gelen bir olay ; bagaj çift kapaklı. Kol asılıyor ama ya kilitleniyor yada damağı açmıyordu. Neyse servise gittim. Birkez kilit motorunu değiştirdiler . Yine aynı oldu . Tekrar gittim yağladı gönderdi. Bir ay gitmeden yine aynı oldu. Yine servise gittim kaporta ustası ne dese beğenirsiniz ? Bagajı kullanmayın diyor gülerek ! Dobloyu biz keyfimizden mi alıyoruz sanki. Neyse bizim sorun yine tekrarlayınca söktüm arka kapaktaki pandizotu. Kilit üzerindeki vidayı aldım orayı iyice açtım. Kol Mekanizması bi damağı çekiyor ve demir miller oynayarak kapak açılıyormuş. Basit bir bakır tel ile o damağı mile doğru gerdirdim. Yıllardır bizim sıkıntıdan eser kalmadı.
velhasıl kelam kilit motoru boşa değişti. Üç defa serviste vakit öldürmek de cabası.

Ayrıca şahit olduğum birşey var ki köylerde bile o kadar becerikli insanlarımız var ki biçerdöverleri ,traktörleri tamir edenler var. Çocuklar motosikletlerin dahi motorları üzerinde değişiklik yapıyorlar. Cevher çok yani ama fırsat yok .

Neyse lafı uzatmayalım ; fikri olan beyan etsin. Çözüm üretmeye çalışalım. Yardımlaşalım. Beyin fırtınası yapalım. Bir kişinin işi çözülse parası cebinde kalsa çoluk çocuğuna yedirse kâr kârdır. ŞAHSİ FİKRİMDİR.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Değerli arkadaşlar dikkatimi çeken ve rahatsız olduğum bir konu hakkında ''kişisel'' görüşümü paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar bu grup fikir alışverişi , yardımlaşma ve tecrübelerin paylaşıldığı nadide güzel bir grup.
Burada bir sorun hakkında yardım bekleyen veya fiziksel mekanik parçalar hakkında bilgi bekleyen insanlara '' sanayiye gidin ! ustaya sorun ! beceremezsiniz ! yapamazsınız ! '' gibi yardımdan uzak fikirlerden uzak durmalıyız .
Yahu zaten adam sanayiye gidecek olsa burada niye sorsun ?
Sanayi ve servisteki ustaların birçoğu maalesef araçları hallaç pamuğuna çevirip daha da kötü hale sokabiliyor.
Birçok insanımızın el becerisi de sanayi ustalarından kat be kat daha iyi. Bu insanlar teknik olarak yerini bilmiyor . Bu nedenle İp ucu bekliyor . Sanayi ustaları aynı modelden yüzlerce defa tamir ediyor ve hassasiyetle davranmıyorlar. Teknik bilgisi olsa eminim ki birçok insanımız için bu işler çocuk oyuncağı.

Ayrıca yetkili serviste başıma gelen bir olay ; bagaj çift kapaklı. Kol asılıyor ama ya kilitleniyor yada damağı açmıyordu. Neyse servise gittim. Birkez kilit motorunu değiştirdiler . Yine aynı oldu . Tekrar gittim yağladı gönderdi. Bir ay gitmeden yine aynı oldu. Yine servise gittim kaporta ustası ne dese beğenirsiniz ? Bagajı kullanmayın diyor gülerek ! Dobloyu biz keyfimizden mi alıyoruz sanki. Neyse bizim sorun yine tekrarlayınca söktüm arka kapaktaki pandizotu. Kilit üzerindeki vidayı aldım orayı iyice açtım. Kol Mekanizması bi damağı çekiyor ve demir miller oynayarak kapak açılıyormuş. Basit bir bakır tel ile o damağı mile doğru gerdirdim. Yıllardır bizim sıkıntıdan eser kalmadı.
velhasıl kelam kilit motoru boşa değişti. Üç defa serviste vakit öldürmek de cabası.

Ayrıca şahit olduğum birşey var ki köylerde bile o kadar becerikli insanlarımız var ki biçerdöverleri ,traktörleri tamir edenler var. Çocuklar motosikletlerin dahi motorları üzerinde değişiklik yapıyorlar. Cevher çok yani ama fırsat yok .

Neyse lafı uzatmayalım ; fikri olan beyan etsin. Çözüm üretmeye çalışalım. Yardımlaşalım. Beyin fırtınası yapalım. Bir kişinin işi çözülse parası cebinde kalsa çoluk çocuğuna yedirse kâr kârdır. ŞAHSİ FİKRİMDİR.
Görüşüne malesef katılamıyorum şahsına saygı duyabilirim.

1)Forumdaki arkadaşlarımız ve yaşça büyük abilerimizin hangi pratik bilgiye donanımlı olduğunu bilmiyoruz bu yüzden basit yaşamış olduğumuz gördüğümüz konular hakkında bilgiyi tecrübeyi paylaşmakla özgürüz.
2) 50bin TL ve 100bin TL üzeri araç kullanılıyo teknik bilgiler var el pratiğiyle yapılır yol gösterilir bilgilendirilir işi bilmeyene doğru bilgi verilsede burdan yapılan teknik bir hata bir çuval inciri berbat eder.
3) teknik servis ve yetkili servis yedek parça sponsorlarımızın iletişim bilgileri mevcut forum reklamlarında gözükmekte detaylı bilgiyi onlarada taşıyoruz onlarda elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor.
4)Forum olsun Facebook Grubumuz olsun sanayiye gidin yapamazsınız becerilmiyecek arıza hakkındaki görüşlerimi beyan ederim.
5)burda kimse Doblo hakkında usta başı değil burası çıraklık eğitim okulu değil.
6)forumda 2009dan bu zamana kadar tüm detaylı bilgiler mevcut aynı konuyu ikikez açmak yerine arama motoruna yazarak detaylı bulmak çok kolay bunda daha dikkat etmek gerekirse daha iyi olur konular şişmez bu öneriye dikkat etmemiz lazım.
7)Birbirimizi tanımıyoruz online sohbet bölümümüz var orda periyodik olarak hasbihal edilse iyi olur birbirimizi tanımış olur güçlü bir yardımlaşma meydana gelir.
8)Forum sayfamızda Üyelerimizin meslekleri ve genel bilgileri adlı başlık altında konusu var oraya bilgiler verilmeli verilirse kuvvetli yardımlaşma meydana gelir.
9) Doblo alıp senelerce binip foruma üye olmayıp sadece arıza olunca foruma üye olup arıza hakkında bilgi alıp gelip giden arkadaşlarımız var onlara birlik ve beraberlikte devam etmedikleri için üzülüyoruz.
10)Aynı konu üzerinde aylarca goygoy fırtınası yaşamaktansa sanayiye gitmek mantıklıdır ustalarımız evlerine ekmek götürsün.⚖️

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Valla abi yunus abiyede fatih abiyede katılıyorum ikinizde haklısınız 😊 The Adalet Man 👍

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Kimseye yapamazsınız demeye gerek yok. Herkes elinin anahtar tuttuğu kadar kendi işlerini yapabilir. Yapamadığı noktada zaten mecburen usta yolu görünecektir.
Kimsenin teknik bilgi ve el becerisine de hüküm vermeye hakkımız yok.
Bilen yorum yapar yardımcı olmaya çalışır. Araç sahibi de yapabilirse yapar bu kadar basit.
Zaten malzeme ihtiyaçlarında sponsorlarımız yardımcı olacaktır.
Ayrıca sanayide al tak uyarsa olur , düzelmezse başka malzemeler takılır denenir mantığı olduğu sürece vatandaş MAĞDUR olmaya devam edecektir.
Ustaların da iş yükü oldukça fazla. Hiçbir usta burada verilen bilgiler ve giderilen arızalar sebebiyle aç kalmaz. Diğer marka ve model araçlardan zaten ziyadesiyle nasipleniyorlar.
Sorsanız çoğu usta da teneke diyerek dobloyu da beğenmez.

@Fırtına61 üyemizin sorununa verdiğiniz yanıtlar da görseldedir.
Nihayetinde herkes keşke bir duaya nail olabilse. Sebep olabilse.

Selamlar.
0C96BF65-7EF9-4D20-A6A3-D8E7DC8362E5.jpegCEFDD6FD-F3F9-4524-8CCD-3860ECA8AE9D.jpeg

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Kimseye yapamazsınız demeye gerek yok. Herkes elinin anahtar tuttuğu kadar kendi işlerini yapabilir. Yapamadığı noktada zaten mecburen usta yolu görünecektir.
Kimsenin teknik bilgi ve el becerisine de hüküm vermeye hakkımız yok.
Bilen yorum yapar yardımcı olmaya çalışır. Araç sahibi de yapabilirse yapar bu kadar basit.
Zaten malzeme ihtiyaçlarında sponsorlarımız yardımcı olacaktır.
Ayrıca sanayide al tak uyarsa olur , düzelmezse başka malzemeler takılır denenir mantığı olduğu sürece vatandaş MAĞDUR olmaya devam edecektir.
Ustaların da iş yükü oldukça fazla. Hiçbir usta burada verilen bilgiler ve giderilen arızalar sebebiyle aç kalmaz. Diğer marka ve model araçlardan zaten ziyadesiyle nasipleniyorlar.
Sorsanız çoğu usta da teneke diyerek dobloyu da beğenmez.

@Fırtına61 üyemizin sorununa verdiğiniz yanıtlar da görseldedir.
Nihayetinde herkes keşke bir duaya nail olabilse. Sebep olabilse.

Selamlar.
Eki Görüntüle 38402Eki Görüntüle 38403
Ben buyum kardeş senin isteğine göre hareket edemem burda kusura bakma ve team dobloda yıllar boyu beni böyle tanıdı.
Sanayide lazım serviste lazım.
Konu benim için kapanmıştır..

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Bence yardim çağrılarına cevap verilmeli. En azından bir kaç deneme yada fikir alınıp uygulanmalı.

Tabi ki elimizin erdiği iş bellidir. Üstüne usta şart. Herkesin yapabilitesi de farklı.

Kimi eli yatkındır yapar ben mesela çok rahat bozarım. Ha yaparım ama bi defa bozcam illa.

Bide herkesin fikrine saygı duymamız gerek bazen bende diyorum ki her işin bi ustası var. Mesela gecen evde 1m2 ufak bi koseye fayans döşedim. Davlumbaz monte ettim. Ha oldu mu oldu ama usta gelse daha bi farklı olurdu.

Sonuc olarak ; konu acanlara fikir ve oneri verilmeli. Bu arada soru soranın el yatkınlığı ve becerisi değerlendirilmeli . Yani kisiye yapacagi isin + ve - leri anlatilmali.

En nihayetinde el becerisi , yer , alet &edevat yoksunluğu varsa yada yapılacak iş konu açanın sandığından agirsa usta ya paslatilmali.

Kişisel fikrim bu yönde. Bazi ufak &tefek şeylerde gerçekten ustaya gitmek abes oluyor. Şu devirde insan evine 3 kuruş fazla götürme derdinde. Ha onlarda ekmek yicek ama denge saglanmali.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Kişi şikayetini anlattığında basit bir teşhisse buradan yardımcı olunabilir kaldı ki ben bazılarında yazdığı cevaplardan elinin yatkın olmadığını anlıyorum anlayan zaten söylüyor ben yapabilirim diyor.Sıkıntılılı işlerde zaten kimse yapamaz ustaya zaten kişi siz söylesenizde söylemesenizde gidiyor.Burada amaç arkadaşların arabaları deneme tahtası olmasın diye aynı arıza başından geçen bir arkadaş durumu buraya yazdığında mağdur olmuş arkadaş en azından sıkıntının nereden gelebileceğini öğrenmiş olur ustayı da yönlendirebilir.Bazı arızalar var ki gerçekten sıkıntılı bulması zor buda tecrübe gerektirir.Tecrübelerimizi buraya aktardığımızda herkes yararlanır.

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bende katılıyorum zaten el becerisi olmayan işe girmez 10 liralık iş 100 lira olur bu seferde. Ayrıca burda bazı arkadaşlar sırf bilgi edinmek ve paylaşmak amacıyla direksiyon tuşlarından tutup silecek kolu çıkış kablolarını deneye deneye renk çeşitlerini bilen insanlar var hangi usta size bunları ücretsiz açıklayabilir? Madem araçta her arıza çıktığında ustaya gidicez o zaman form da neden yardım çağrıları var

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Yunus sen meseleyi hala yanlış anlıyorsun. Senin mesajından alıntı yaparak yardımcı olduğun takdirde allah razı olsun denilerek duasını da alabiliyorsun. Ama buna rağmen çoğu kişiyi de aşağılıyorsun. Millet bir ipucu, fikir derdinde olduğu için sesini de çıkarmıyor çoğu arkadaşımız.
Gerçi sana da kızmamak lazım . Türkiye'ye yıllardır aşağılık ile yapamaz kompleksi yüklendi süper güçler tarafından. Bu da birçok insanın benliğine işledi. 1930 lu yıllarda uçak yaptı. Aşı üretiyordu. Savaş kazandı. Fabrikalar yaptı veya yaptırdı. Ama şuanki gelinen nokta ortada işte. Her şeyin arka planında insanların küçük görülmesi veya yeteneklerine güvenilmemesi var.

Velhasıl kelam yardım etmek öncelikli hedefimiz olmalıdır. Bir fikir verirsen herzaman takdir ederim. Ama insanlara yapamazsın , beceremezsin diyerek karşılık verirsen de karşında olurum. Nokta.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Yıllardır Teknik Yönetici olarak çalışıyorum. Ekibime hep şunu derim biraz araştırmak biraz izlemek birazda cesur olmak gerekiyor. Çünkü hizmet aldığımız firma çalışanlarının bir çoğu ekibimdeki arkadaşlardan daha az bilgi sahibi. Şuan ekibimdeki Elektrik Teknisyenleri inşaat ,mekanik ve mobilya dahil bir çok şeyi yapabiliyor.
En basit örnek 15 metre parke işimiz vardı. Küçük olduğu için işi yapacak kimseyi bulmadık. Malum sitede iki video izledikten sonra iki elektrikçi parke döşemeyi öğrendi. İlk başta biraz zorlandılar sonra dikkat edilmesi gerekenleri anlatinca ve tekniğini çözünce bu iş ne kadar kolay dediler. Biraz destek olduğunuzda yol gösterdiğiniz de eli yatkın biraz teknik bilgisi olan herkes bir şeyler yapabilir. Kendine güveni olmayan insanlar bilgi paylaşmaktan korkar.
Sanayide ki ustaların bir kısmı inanın hiç birşey bilmiyor. Gerçekten işinin ehli ustaları tenzih ediyorum.
Fırsat buldukça bildiğim , tecrübe ettiğim her konuda bilgi paylaşmaya çalışıyorum. Forumda bir çok kişinin de bu şekilde olduğunu düşünüyorum. Bilgi talep edenin de biraz araştırma yapması aynı konunun defalarca açılması da ayrı bir sıkıntı

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Elimde garaj imkanım var alet edevatın mevcut öyleki motor rektefiye bile yapılıyordu bir zamanlar bu garajda.

Elimden geldiğince kendim yapmak istiyorum çünkü servis dahil yaptıkları iş kötü ve özensiz. Hayatında birkez servise bakım için gittim ve pişman oldum çünkü servistekiler hava filtresinin kapağının vidalarını sıkmamışlar. Bu özensizlikte servise gitmenin bir mantığı yok.

Ayrıca çoğu usta ve servisler dikkatli ve özenli iş yapmakla uğraşmak istemez işleri yoğundur belki bu yüzden fazla vakit ayırmak istemiyorlardır. Benim yağ değiştirmem bile 2-3 saat sürüyor çünkü çok özeniyorum temiz olması için ama bir sanayi ustası veya servis bu kadar uzun süre uğraşmaz. Vida sıkma kültürü yok birde bizde ne tork anahtarı kullanıyorlar nede ellerinin ayarı var. Yine aynı servis sağ tekerin ordaki çamurluğun bir vidasını fazla sıkıp yalama etmiş. Bu yüzden imkanı olanın kendi işini kendisinin yapmasını tavsiye ederim.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Elimde garaj imkanım var alet edevatın mevcut öyleki motor rektefiye bile yapılıyordu bir zamanlar bu garajda.

Elimden geldiğince kendim yapmak istiyorum çünkü servis dahil yaptıkları iş kötü ve özensiz. Hayatında birkez servise bakım için gittim ve pişman oldum çünkü servistekiler hava filtresinin kapağının vidalarını sıkmamışlar. Bu özensizlikte servise gitmenin bir mantığı yok.

Ayrıca çoğu usta ve servisler dikkatli ve özenli iş yapmakla uğraşmak istemez işleri yoğundur belki bu yüzden fazla vakit ayırmak istemiyorlardır. Benim yağ değiştirmem bile 2-3 saat sürüyor çünkü çok özeniyorum temiz olması için ama bir sanayi ustası veya servis bu kadar uzun süre uğraşmaz. Vida sıkma kültürü yok birde bizde ne tork anahtarı kullanıyorlar nede ellerinin ayarı var. Yine aynı servis sağ tekerin ordaki çamurluğun bir vidasını fazla sıkıp yalama etmiş. Bu yüzden imkanı olanın kendi işini kendisinin yapmasını tavsiye ederim.
Söylediklerinize tüm kalbimle katılıyorum ve teşekkür ediyorum. Doblomu ve fiorinomu her servis veya ustaya götürdüğümde başında beklemek istiyorum. Hatta ortam müsait ise çıraklık yapıyorum. Amacım gizliden denetlemek. Doblomun ''çok değerli ustam!'' yağını değiştirdikten sonra karter tapasını öyle bir sıkmış ki bir sonraki yağ değişiminde kendisi açamadı. Kaynak ile zor açtı egzos ustası. Bir başka seferde hava filtresinin tampon tarafındaki vidasını atmamış. Bir seferinde karter muhafaza vidalarını yan taraftan atmamıştı . 257.000 km de ilk debriyaj balatamı değiştirdi o günden beri çok hafif zaman zaman uğultu geliyor.
Fiorinomda hava akış metre hortumunu takmamış tam yerine araba titreşimli çalışıyordu. Motor yağını ölçüsüzce doldurmuş üst çizgiyi geçmiş. Lastikçi bile bijonu hava tabancası ile abandığı için bizim bijon yalama olmuş. Aklıma gelen en basit şeyler bile bunlar.
Haa şimdi ne yapıyorum derseniz sizin yaptığınızı yapıyorum. Yağını suyunu kendim değişiyorum. Kapı bilyaları , kilit düzeni , kadran temizliği , elektrik işlerini kendim yapıyorum. Ustaya çok zorda kalmadıkça gitmemeye çalışıyorum. Ne kadar az usta ve kurcalama o kadar sorunsuz araba bana göre. Bunlar toplamda 530.000 kmdir deneyim sonucumdur...

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Söylediklerinize tüm kalbimle katılıyorum ve teşekkür ediyorum. Doblomu ve fiorinomu her servis veya ustaya götürdüğümde başında beklemek istiyorum. Hatta ortam müsait ise çıraklık yapıyorum. Amacım gizliden denetlemek. Doblomun ''çok değerli ustam!'' yağını değiştirdikten sonra karter tapasını öyle bir sıkmış ki bir sonraki yağ değişiminde kendisi açamadı. Kaynak ile zor açtı egzos ustası. Bir başka seferde hava filtresinin tampon tarafındaki vidasını atmamış. Bir seferinde karter muhafaza vidalarını yan taraftan atmamıştı . 257.000 km de ilk debriyaj balatamı değiştirdi o günden beri çok hafif zaman zaman uğultu geliyor.
Fiorinomda hava akış metre hortumunu takmamış tam yerine araba titreşimli çalışıyordu. Motor yağını ölçüsüzce doldurmuş üst çizgiyi geçmiş. Lastikçi bile bijonu hava tabancası ile abandığı için bizim bijon yalama olmuş. Aklıma gelen en basit şeyler bile bunlar.
Haa şimdi ne yapıyorum derseniz sizin yaptığınızı yapıyorum. Yağını suyunu kendim değişiyorum. Kapı bilyaları , kilit düzeni , kadran temizliği , elektrik işlerini kendim yapıyorum. Ustaya çok zorda kalmadıkça gitmemeye çalışıyorum. Ne kadar az usta ve kurcalama o kadar sorunsuz araba bana göre. Bunlar toplamda 530.000 kmdir deneyim sonucumdur...
Ben diyorum sen kral bi adamsın diye inanmıyolar 👍❤️

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Abi kurban olim size ya bırakın tartışmayı ben kötü oluyom bırakın yapan yapsın yapamayan yapmasın ben hiçbişe bilmiyorum araştırdıklarımı yazıyorum makaleleri okuyorum harmanlıyorum birçok konuda yanıtım var gördünmü bildinmi yok yani. Ama hepde olumlu sonuç aldım yani. Beceri ve zeka kavrama önemli abi el becerin ne kadar olursa olsun tork anahtarıyla sıkmak varken misal tabancayla sıkıp el becerim var diyenler var. Kurban olim konuyu tatlıya bağlayın ne olcak ya sanki valla ya. Ben hepinizi seviyorum küçüğünüz olarak yaşım 20 daha hepinize saygım sonsuz. ❤️

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Nazım kral , sorun yok sohbet ediyoruz hepimiz abi kardesiz. Darılmaca olmaz aramızda...

Saygılar sevgiler :))

Amfi işleri ne oldu ?

Bende bi 2 oval bi anfi yapamadım ufaktan istiorm bişiyler