Yakıt sanırım fazla yakıyor " yol bilgisarından "

aykutdikici

Yeni Üye
Tepki
0
Benim 2004 model 1.3 multijet doblo aracım var daha 66500 km de ama bu sabah yol bilgisayrına baktığımda 100 km / 7.0 L yazıyor 7 litre çok değilmi _?

ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz...*helpless*

SuSKuN_78

Aktif Üye
Tepki
45
Adı
erkan
Modeli
Renk
metalik sıyah
oncelıkle hos geldın aykut kardes. evet cıddı bır sıkıntı var baya baya fazla yakmıs arac fakat hemen telas yapma bakalım neden oyle oldu arastırman lazım mesela sehır ıcı mı yaptı yoksa sehır dısı mı trafıge takılıp dur kalk mı yaptın yoksa serı mı gıttın yada araca motor sogukken cok yuklenmıs olabılırmısın 7 lt anlık tuketım mı yoksa 100 km ortalama mı bunları bır gozden gecırmek gerek .

aykutdikici

Yeni Üye
Tepki
0
Hoşbulduk ilk önce şunu diyeyim şehir içinde kullandım aracı ve dur kalk ister istemez çok oluyor ama yinede bu kadar fazla gibi geldi bana 2250 - 2500 dv de
vites değişiyorum 2250 dv de genelde kullanıyorum.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hoşgeldiniz.kullanıma ve trafiğe göre fark eder.ve yol bilgisayarıda tam doğru göstermez.aracınızın deposunu fulleyipte ölçerseniz en doğru yakıt sonucunu elde edersiniz.

aykutdikici

Yeni Üye
Tepki
0
En son çare o kaldı sanırım şuan sıfırladım yol bilgisayarını bakalım bu ayda böyle geçsin fulleyip sıfırlıycam
ona göre artık hesap yaparım çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Tepki
79
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Çok dur kalk yapıyorsan fazla değil. Yine de bakımları ve lastik ayarları tam mı ona da bir bak. Ayrıca Karbon temizliği de yaptırırsan iyi olur. Sabit hızda 2250 devir yerine 1750 deviri tercih et.

aykutdikici

Yeni Üye
Tepki
0
Öyle birşeyki Mercedes-Benzde çalışıyorum ve 8 binde bir bakım yapıoyurm :) amaanlam vermedim karbon cliner işlemi yaptırayım dediğiniz gibi birde.

ncpfzlkz61

Daimi Üye
Tepki
0
7 litre fazla mı ? 1.6 elegance'ım var 7 litre görünce az yakmış diye seviniyoruz :D (Şehir içi)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence 7 litre gayet normal

dragmonster

Daimi Üye
Tepki
1
devir konusunda forumdaki arkadaşları daha önce uyarmıştım.
sizi de uyarayım. 2500 rpm de vites değiştiriyorum dediniz.
sonraki viteste araç 1500 rpm ye düşecektir. turbo da 2200-2300 rpm den sonra çalışıyor. siz büyük viteste gaza hızlansın diye yüklenirseniz turbo o devirde çalışmayacağından yakıt pompası daha fazla yakıt pompalayacaktır. vitesleri 3000 rpm de değiştirin. 1. vitesten 2 ye geçerken 3000 rpm ye kadar basmana gerek yok ama.

Sonra, aracı şehir içinde kullanıyorsanız gayet normal. 4. 5. vites göremeyen araç böyle yakar o da gayet normaldir. çok yokuş çıkıyorsanız falan filan..... bi sürü etken var yani.

dragmonster

Daimi Üye
Tepki
1
hah bahsetmeyi unuttum.
seyir halindeyken anlık yakıtı açın o size gaza basma oranına göre anlık yakıt tüketimi hakkında bilgi verecektir.

386tolga

Azimli Üye
Tepki
4
7.0 litre cok değil ama azda değil arabada sorun olduğunuda zannetmiyorum bizim arabayı baz alırsak bizimkisi 1.9 JTD 52 bin KM DE 6.1 le 7.0 arası yakıyor 100 km bence cok normal

serkanortanca

Onursal İzmir Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
2.270
Adı
YİĞİT SERKAN ORTANCA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Özel kolluk
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2007
Renk
Metalik Gri
ben 50 tl mazot atıyorum bende 2002 1.9 D var 183000 de ş.içi ve dışı karışık 180 km gidiyor bana yetiyor bunun ortalama 110 km uzun yol geri kalanı ş.içi

mazotumu bp den alırım 50 TL * 3,85 ortalama 12,90 L mazot

Samed38

Saygın Üye
Tepki
4
Bizimki şehir içi şehir dışı karma olarak 5.9 gozukuyo bi yakınımız demişti hesaplayınca felan 6.4 cıkıyo diye.Bence biraz fazla.(1.9 multijet)

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
devir konusunda forumdaki arkadaşları daha önce uyarmıştım.
sizi de uyarayım. 2500 rpm de vites değiştiriyorum dediniz.
sonraki viteste araç 1500 rpm ye düşecektir. turbo da 2200-2300 rpm den sonra çalışıyor. siz büyük viteste gaza hızlansın diye yüklenirseniz turbo o devirde çalışmayacağından yakıt pompası daha fazla yakıt pompalayacaktır. vitesleri 3000 rpm de değiştirin. 1. vitesten 2 ye geçerken 3000 rpm ye kadar basmana gerek yok ama.

Sonra, aracı şehir içinde kullanıyorsanız gayet normal. 4. 5. vites göremeyen araç böyle yakar o da gayet normaldir. çok yokuş çıkıyorsanız falan filan..... bi sürü etken var yani.

d2 kasa doblolarda turbo 1800 devirde doldurur. çalışması ise süreklidir. yani rölantide de çalışır. vites değişim aralıklarına ben de katılıyorum. aynı şekilde kullanıyorum ş. içi 6,3 yakıyo aracım yaz mevsiminde. kışın bu veri 6,9 lara çıkıyo.

wufus

Azimli Üye
Tepki
13
Adı
YUSUF KESKİN
Meslek
BİYOLOG
Modeli
Renk
METALİK GRİ
arkadaşlar benden d3 1.3 multijet var.bu yakıttan bende çekiyorum ortalama yakıt tüketimi 7.2 nin altına ne yaptıysam düşüremedim..şu yakıt tasarruf cihazlarındanmı kullansam diyorum sizce iş görürmü?

hardcrss

Onursal Üye
Tepki
13
arkadaşlar benden d3 1.3 multijet var.bu yakıttan bende çekiyorum ortalama yakıt tüketimi 7.2 nin altına ne yaptıysam düşüremedim..şu yakıt tasarruf cihazlarındanmı kullansam diyorum sizce iş görürmü?

bir işe yaramaz.

01Berkayy

Azimli Üye
Tepki
0
Arkadaşım eğer arabam fazla yakıyorsa beyninde yazılım sorunu olabilir servise gidip yeniden yazılım yükletebilirsin. 1,3 motor için bencede fazla bide model 2004 tasarruf cihazını tavsiye ederim birazda olsa yakıtta tasaruuf yapıyor en iyi yönü ise aracın performasnı artıyor 1-2 hafta içerisende kendini belli ediyor ama bazı araçların tasarufuna yaramıyor sadece çekiş gücüünü yükseltiyor biz aldık yaptığımız karlada zaten maliyetini çıkarıyor tavsiye derim yakıt tasarruf cihazını.

hardcrss

Onursal Üye
Tepki
13
Arkadaşım eğer arabam fazla yakıyorsa beyninde yazılım sorunu olabilir servise gidip yeniden yazılım yükletebilirsin. 1,3 motor için bencede fazla bide model 2004 tasarruf cihazını tavsiye ederim birazda olsa yakıtta tasaruuf yapıyor en iyi yönü ise aracın performasnı artıyor 1-2 hafta içerisende kendini belli ediyor ama bazı araçların tasarufuna yaramıyor sadece çekiş gücüünü yükseltiyor biz aldık yaptığımız karlada zaten maliyetini çıkarıyor tavsiye derim yakıt tasarruf cihazını.

aldığınız ürün basit iki mıktatıstan mı ibaret? ben bunun sadece tıpta belirtilen plasebo etkisinden ibaret olduğunu düşünüyorum.