Yağ çubuğundan yağ fırlatması

mustafa can ö

Yeni Üye
Doblo
Adı
MUSTAFA CAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
HERKESE SELAMINALEYKÜM
BENİM ARACIM FİAT DOBLO 2011 1.6 105 BG
ARAÇ ROLANTİ DE ÇALIŞIR İKEN YAĞ ÇUBUĞUNU ÇEKİNCE YAĞ ÇUBUĞUNDAN YAĞ FIRLATIYOR BİR BİLGİNİZ VAR MI DIR ACABA

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
normal bir durum değil
ilk yapacağınız yağ seviyenizi düz bir yerde bi kontrol edin.
motor bitmiş olabilir daha kötü olmadan gösterin derim

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Çalışan bir motorda karterde basınç oluşur karter havalandırması denilen bir durum var bunun için basıncı azaltmak adına ayrıca bir hortum bile mevcut yağ çubuğunu çektiğinizde oluşan basınçla dumanın yanında yağda atabilir bu sıcak motorda daha çok olur yağ eksiltme ve duman atma yoksa karter havalandırmansıda sıkıntı olabilir küçük bir hortumdur.Motor çalışırken yağ çubuğunu niye çekiyorsunuz ki yağ seviyesine motor çalışmazken ve motor durdurulduktan 15dk sonra bakılır ki gerçek ölçümü alabilesiniz.Motorun yağ yakma durumu olsa yani bitik olsa egzostan bunu anlayabilirsiniz yoğun bir mavi duman atar.Yağ çubuğundan duman gelmesi yada yağ gelmesi araçtan araca fark eder bazı iş bilmez ustalar size motor bile açtırabilir.Öncelikle birşeyden mi şüphelendiniz çalışan bir motorda bazılarının dediklerine bakarak duman atıyorsa motor bitiktir gibi lafların üzerine mi bunu yaptınız niyetiniz neydi?İçinize şimdi kurt düştü

Son düzenleme:

mustafa can ö

Yeni Üye
Doblo
Adı
MUSTAFA CAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Aracımda yağ veya duman at yok bende çubuğu duman felan atıyor mu diye baktım yağ fırlatıyor

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Özellikle motor sıcaksa yağ akışkanlığı fazladır ve aşırı basınç altında bu olur normaldir.Yağ çubuğunu çektiğinizde sadece işaretli yerin değil yukarı doğru yağlanmış olduğunu da görürsünüz çubuk yatağına yağ atması normaldir motorda sıkıntı olsa aşırı bir duman çıkışı olur egzosdan da duman atar ondan dolayı baktığınızı tahmin ettim zaten, duman atınca aslında sağlıklı bir motorda buhardır yağ çubuğu kapalı olduğunda onu karter havalandırmasından tahliye ederek tekrar emme manifoldundan yanma odasına gönderir.Motor bitik safsatası yüzünden bunlar oluyor bu duman atma araçtan araca da değişir. Bazı motorlarda daha yoğun olabilir bazısında çok az olur motor ideal çalışma sıcaklığında 120 derecelerde ısınan bir yağın oradan buhar çıkarmasından daha doğal ne olabilir bu arada buharı dumanla karıştıranda oluyor.Aracınızda yağ eksiltme yoksa sıkıntı yapmayın