Turbo Motoru

FAKI46

Yeni Üye
Mrb arkadaşlar.2007 1.9 105 hp doblom var. Turbo hangi şartlarda ya da kaç bin devirde devreye giriyor onu merak ediyorum.Bir de turbo ömrünü uzun tutmak için sürüş tavsiyesi olan varsa yardımcı olmasını rica ediyorum.

geremy

Onursal Kurucu
kontağa basar basmaz turbo türbünü dönmeye başlar ama verimli olduğu devir aralığı her motorda farklıdır.sizinki tam bilmiyorum.

FAKI46

Yeni Üye
Ben 30 bin devirden sonra devreye girer diye duymuştum.Tabii tam çalışma prensibini bilmiyorum o yüzden merak ettim.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Soru: Turbo nasıl çalışır, turbonun motordaki fonksiyonu nedir?

Bir motorun gücü, yanma hücrelerinde belli zaman aralığında tükenilen yakıt ile doğru orantılıdır. Daha yüksek ve düzenli yanma için daha çok oksijene ihtiyaç duyulur. Günümüzde motor hacimleri sabit tutularak aynı motordan daha fazla verim alabilmenin yolu, yanma hücrelerine turbo vasıtasıyla daha fazla hava aktarabilmekle mümkün olmaktadır. Turbonun temel çalışma prensip, türbin pervanelerinin atık ekzost gazları ile hızla harekete geçip, hava filitresinden bol ve sıkıştırılmış havayı emerek, yanma hücrelerine aktarmasıdır.

Turbolu motorlarda artık ekzost gazı enerjisi, motorun performansını artırdığı için gerçek manada yakıt tüketiminde tasarruf yapılmaktadır. Ayrıca turbolu motorlarda yakıt gereği gibi tüketildiğinden, çevre koşulları bakımından da vazgeçilmez tercih nedenidir. Bir diğer avantajı ise ülkemizin coğrafyası gibi, bir hayli tırmanış gerektiren yol koşullarında, turbolu motorda güç kaybı en az seviyede oluşmaktadır.

Soru: Turbolu motorlarda motor yağının önemini açıklar mısınız?

Turbonun motordan bağımsız bir ünite olduğu halde, motorun ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Motor yağının, yağ filitresinin ve hava filitresinin düzenli bir şekilde değiştirilmesi, turbolu motorların performansının arızasız devamı için en önemli koşuldur.

Turbolu motorlarda mutlaka araç üreticisinin tavsiye ettiği yüksek kalitede motor yağları kullanılmalıdır. Zira düşük kalitede motor yağları özellikle turbonun içi gövdesinde yüksek ısıyla karbonlaşıp, turboya büyük zarar verir. En önemli zarar, zamanla kümeleşen karbon parçacıklarının turbo yağ kanallarını tıkayarak pervaneli milde, segmanlarda ve gövdede önemli hasarlar meydana getirmesidir. Motorun arızasız çalışması için en az beş misli daha önemlidir. Zira günümüzde turbo devir sayısı 150-300.000 rpm gibi rakamlarla ifade edilebilmektedir. Bu yüksek devirde turbonun çok kısa süre için yağsız kalması, bozulması için yeterli sebeptir.

Motorun turbo ile olan tüm yağ bağlantılarının (yağ giriş çıkış boruları ve karter havalandırması) çok titizlikle gözden geçirilip, arızalarının giderilmesi şarttır.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Soru: Turboları uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle kötü kalitede hava filitreleri zamanla aşınmakta ve buradan kopan tel veya kağıt parçaları turbonun içine çekilerek turbonun emiş pervanesini kırmaktadır. Ayrıca hava filitrelerini temizlemek için basınçlı hava tutmak çok sakıncalıdır.

Motordan kopup gelen kırık segman veya piston parçacıkları mercimek kadar küçük olsalar bile dakikada 150 bin devirde dönen ekzost pervanesine çarptıkları zaman büyük hasarlar meydana getirirler. Matkap ile delinmesi mümkün olmayan pervane kanatları bu yüksek devirde dönerken her hangi bir sert cisimle temas ettiğinde hemen kırılmaktadır. Bu nedenle motorun sürekli olarak bakımlı olmasına dikkat edilmelidir.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Soru: Turbolu araçları kullanırken uyulacak kurallar nelerdir?

Turbolu araçlar sabahları ilk çalıştırılışta kesinlikle gaz verilmemelidir. Ayrıca uzun yolculuklar sonrasında araç stop edilmeden önce mutlaka bir dakika süreyle rölentide çalışmasına dikkat edilmelidir. Aniden stop edilen turbolu araçlarda turbonun içindeki yağ zamanla kurumlaşmakta ve turbonun yağlama kanallarını tıkamaktadır. Dolayısıyla turbonun ömrü kısalmakta veya turbonun yağ vermesine sebep olmaktadır.....

gecekondu_3rdi

Daimi Üye
FAKI46 tarafından yazılan metin:
Mrb arkadaşlar.2007 1.9 105 hp doblom var. Turbo hangi şartlarda ya da kaç bin devirde devreye giriyor onu merak ediyorum.Bir de turbo ömrünü uzun tutmak için sürüş tavsiyesi olan varsa yardımcı olmasını rica ediyorum.

Benim turbo 2500-3000 devir arası açılıo anında topuk :D süper bi duygu :D

doblom ve ben

Azimli Üye
bakiergul tarafından yazılan metin:
Soru: Turbolu araçları kullanırken uyulacak kurallar nelerdir?

Turbolu araçlar sabahları ilk çalıştırılışta kesinlikle gaz verilmemelidir. Ayrıca uzun yolculuklar sonrasında araç stop edilmeden önce mutlaka bir dakika süreyle rölentide çalışmasına dikkat edilmelidir. Aniden stop edilen turbolu araçlarda turbonun içindeki yağ zamanla kurumlaşmakta ve turbonun yağlama kanallarını tıkamaktadır. Dolayısıyla turbonun ömrü kısalmakta veya turbonun yağ vermesine sebep olmaktadır.....

evet abi bence en önemlisi bu.ben bu konuya özellikle dikkat ediyorum.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Evet kardeşim zaten dikkat etmelisin...Turbolu araçlarda can damarıdı bu küçük nüanslar.................