Turbo Arızası

tiriska

Azimli Üye
Evet arkadaşlar ve olan oldu 2 gün önce arabanın altını hafiften sürttüm:) bişey olmamıştır dedim kendi kendime ama yolda bastığım zaman ıslık sesini duyunca turbo arızasını tahmin ettim ve dün servise gittim. Turbo darbe aldığı icin görevini yapmıyormuş. 950tl fiyat çıkardılar yenisi için kaskodan halledebiliriz dediler. Biraz pimpirikli birisi olduğum için daha sonra yaptırırım dedim ve araştırdım bu turbo işleri ile uğraşanlar varmış internette bulduğum numaralardan konuştuktan sonra 100 tl ye bilgisayar destekli tamir yapan birisini buldum.100tl için kaskomu bozmak istemedim sizce ne yapmalıyım başına böyle olay gelen arkadaşlar varmı fikirlerinize saygılıyım.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
tiriska tarafından yazılan metin:
Evet arkadaşlar ve olan oldu 2 gün önce arabanın altını hafiften sürttüm:) bişey olmamıştır dedim kendi kendime ama yolda bastığım zaman ıslık sesini duyunca turbo arızasını tahmin ettim ve dün servise gittim. Turbo darbe aldığı icin görevini yapmıyormuş. 950tl fiyat çıkardılar yenisi için kaskodan halledebiliriz dediler. Biraz pimpirikli birisi olduğum için daha sonra yaptırırım dedim ve araştırdım bu turbo işleri ile uğraşanlar varmış internette bulduğum numaralardan konuştuktan sonra 100 tl ye bilgisayar destekli tamir yapan birisini buldum.100tl için kaskomu bozmak istemedim sizce ne yapmalıyım başına böyle olay gelen arkadaşlar varmı fikirlerinize saygılıyım.

bu tamir işi aklıma yatmadı...tutacağını zannetmiyorum...kaptır kaskoya gitsin...her sen her sene 1000 tl 1000 tl almayı biliyorlar,versinler parayı boş ver...

kolega20

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa ÖZDEN
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
tiriska tarafından yazılan metin:

multijet dobloların turbolarında çok düşük seviyede ıslık sesine benzer ses gelmesi arıza değildir.Her doblo o sesi yapabilir aslında,bilhassa soğukken...

Öncelikle servise kanma,dobloların turboları hafif ıslık sesine benzer ses yapabilir.altını sürtmüş olabilirsin ama her altı sürten doblo turbo arızası verirse yanmışık biz, zaten mantıklı da değil altta plastik koruyucu var ve turbo motorun orada altta değil.dediğim gibi doblo lar hafif bi ıslık sesi yapabilir ,bu araba içinde sürüş anında belli belirsizdir, eğer arabanın çekişinde hızlanmasında veya yakıt tüketiminde herhangi bir problemin yoksa turbo da herhangi bir arıza söz konusu değildir..

sakın tamir işine girme.Sen turboyu tamir de yaptırsan serviste de yaptırsan sıfır gibi olmayabiliyor yani ıslık sesinden daha farklı motor sesine benzer ses yapabiliyor.Bende 2004 1.3mjt var.2 senedir turbosu sesli kullanıyorum.Motorun çekişinde hızlanmasında falan herhangi bir sorun yok sadece turbodan hafif ses geliyor o kadar.Tamirci arkadaşlarımla da konuştum,onlarda bana nerde yaptırırsan yaptır yenisi takıldığında ses yapmayacak diye bir garantisi olmadığını söylediler.aynı problem ford connect lerde de oluyor.

Ayrıca türkiyenin hiçbir yerinde 100tl ye turbo takıcak birisini tanımıyorum.Zaten orjinalleri 600-700 tl civarlarından başlıyor.Sana yeni derler toplama turbo takarlar uğraşır durursun..

kolega20

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa ÖZDEN
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
servisinde arza tespiti mükemmel "turbo görevini yapmıyormuş" yahu turbo görevini yapmasa araba nasıl yürüyecek..

emre16

Azimli Üye
bencede servis hemen işin kolayına kaçıyor...aracın çekişinde,yakıt tüketiminde bi sorun yoksa sorun yok demektir.

tiriska

Azimli Üye
emre 16 arkadaşım seninde dediğin gibi servis işin kolayına kaçmış aracı güvendiğim tamirci bir arkadaşa götürdüm beraber kanala inip baktık ve turboda herhangi bir darbe yok tu ama rampalarda inanılmaz cekişi düşüktü ve turboyu söküp sefaköydeki sanayide başaran turboda 100 tlye ayar yaptırdık ve sorunumuz düzeldi hiç ummazdım ama malesef böyle şeylerde oluyor .

geremy

Onursal Kurucu
servisde kazıklayacak yer arıyormuş.
turbo ne alaka arabanın altı ne alaka.