Triger kayışı

izmirlidoblo

Azimli Üye
Kayıt
11 Ekim 2009
Konu
18
Mesaj
172


Triger kayışına dikkat!

Küçük kontrollerle büyük masraflara yol açan 'triger kayışı' sendromundan kurtulabilirsiniz

Üreticilerin motor teknolojilerine yönelik yatırımları her geçen gün daha da artıyor. Daha küçük hacimli ünitelerden yüksek güç alınıyor, yakıt tüketimi değerleri azalıyor daha da önemlisi kullanım maliyetleri geriye çekiliyor.
Peki gittikçe hassaslaşan bu ünitenin zayıf yönleri yok mu? İşte bu tartışmanın baş rolünü hiç kuşkusuz triger kayışı oynuyor.
Motorun çalışması için emme ve egzoz supaplarının belirli zamanlarda açılıp kapanması gerekiyor. Bunu sağlayan parça da eksantrik (kam) mili. Ancak eksantrik milinin bu işi yapabilmesi için dönme hareketini gerçekleştirmesi şart. İşte bu noktada devreye triger kayışı ya da zinciri giriyor. Marş motorunun volan yoluyla krank milini çevirmeye başlamasıyla, eksantrik mili de bu iki parça arasındaki bağlantıyı sağlayan kayış ya da zincir sayesinde dönmeye başlıyor. Bu nedenle pek çok araç sahibi önem vermese de aslında bu kayış ya da zincir hayati bir sorumluluk üstleniyor.
Otomobil üreticileri geçmiş yıllarda krank miliyle eksantrik mili arasındaki bağlantıyı zincirle sağlıyorlardı. Hatta bu parçanın sağlam olmasından ötürü hala pek çok üretici tarafından tercih ediliyor. Tek handikapsa zincirin sesli çalışması ve dönemsel olarak gerginliğinin ayarlanma gereksinimine ihtiyaç duyması. Triger kayışıysa hem ekonomik oluşu hem de sessiz motor yaratma peşindeki üreticilerin ihtiyaçlarına cevap vermesinden ötürü tercih ediliyor. Aslında triger kayışı çabuk aşınan veya kolay kopabilen bir parça değil. İçeriğinde cam elyafı bulunan lastik kayış çok ince olmasına rağmen yaklaşık 2 ton ağırlık taşıyabiliyor. Bu onun sağlamlığını vurgulamak açısından önemli. Ayrıca yağlama gerektirmemesi, hafif olması triger kayışının önemli avantajları. Ama bu avantajlarına karşın triger kayışının ufak bir kusuru bulunuyor. Hiç bir tıkırtı veya ses oluşturmadan ansızın kopabilmesi.
Triger kayışı kopacağı ana kadar sorunsuzca görevini yere getiriyor. Fakat iflası kısa sürede gerçekleşiyor ve onarılması güç hazarlar yaratıyor. Triger kayışı da fren balatası veya lastikler gibi aşınan bir parça. Kayış döndüğü yuvayla sürekli sürtünme halinde olduğu için zaman içinde aşınıyor ve gevşeyebiliyor. Triger kayışının motora zarar vermesi için kopması değil tek bir dişli bile atlaması yeterli olabiliyor. Yeteri kadar gergin olmayan kayış, hiçbir işaret vermeden üç dört diş birden atlıyor. Bunun neticesinde silindir boşluğundan çıkması gereken supaplar orada kalıyor ve pistonlar supaplara çarparak eğilmelerine sebep oluyor. Sonuçsa motor kabininden gelen büyük bir patlama sesi ve yolda kalan bir otomobil...
Sonuçta motor kullanılmaz hale gelebiliyor. Kullanılmaz hale gelen motor için tek çareyse rektifiye... Supap ve pistonların biri birlerine çarpmasının sebebi sadece triger kayışının kopması değil. Aynı zamanda triger kayışının gergi rulmanı da önemli bir parça. Bu rulman bozulduğunda, yani dağıldığında, triger kayışı boşa çıkıyor ve eksantrik mili görevini yapamıyor. Bunun için triger kayışı kontrol edilirken ya da değiştirilirken kesinlikle gergi rulmanı da kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmeli.
Üreticiler gün geçtikçe triger kayışına yeni yeni görevler de ekliyorlar. Örneğin su pompası da triger kayışına bağlanıyor. Bu da triger kayışının daha uzun üretilmesini gerektiriyor. Triger kayışı daha uzun olunca daha çok parçaya temas ediyor. Bu da gevşeme ve aşınma süresini kısaltıyor. Teknolojideki büyük gelişmelere rağmen, günümüzde hala triger kayışının gerginliği ve aşınma durumunu belirten bir uyarı sistem i bulunmuyor. Sadece gözle yapılacak bazı kontroller belirgin problemleri hemen görmenizi ve tedbir almanızı sağlayabilir.

Triger kayışı nasıl kontrol edilir?
Triger kayışının üretici firmanın belirlediği ölçüde gergin olması gerekiyor. Ayrıca kayışın aşınmamış olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Kontrol için öncelikle kapağı çıkarmak gerekiyor. Bunun için motorun iki kez çalıştırılıp stop edilmesi şart. Eksantrik milineyse kesinlikle dokunulmamalı. Kontrol esnasında triger kayışının yanlarında ve sırtında yırtık olup olmadığına bakın. Ayrıca kayışın üstünde yağ olup olmadığını, dişlerde eksilme olup olmadığını mutlaka dikkat edin.

Marka/model Değişim aralığı Fiyat (Parça + İşçilik)
Opel Corsa 1.4 İlki 60.000 km diğerleri her 40.000 km’de 280 YTL
Opel Astra 1.6 İlki 60.000 km diğerleri her 40.000 km’de 220 YTL
VW Polo 1.4 Her 90.000 km’de 400 YTL
VW Golf 1.6 Her 90.000 km’de 250 YTL
Ford Focus 1.6 Her 120.000 km’de 280 YTL
Fiat Palio 1.2 Her 45.000 km’de 300 YTL
Honda Civic 1.6 Sedan Her 100.000 km’de 380 YTL

Bu yazan fiyatlar yetkili servislerdeki triger değişim ücretidir.

Eğer ikinci el bir oto almışsanız ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız değiştirin.Aynı zamanda bu kayışın ömrü kauçuk esaslı olduğu için 4-5 yıl ile sınırlıdır.Değiştirmediğiniz taktirde koptuğu zaman motorun zamanlaması bozulur piston ile sipop çarpışır motor rektefiyelik olur
En az marka modele göre değişir ama 1000ytl 2000 ytl arası bir masraf gider
1.9 jtd dobloda 120,000 km koptu 1500ytl dir
Ama her zaman motorlarda triger kayışı değil zincir oluyor
Hangi modeller mi
Fıat ve Opel multijet motoru
Toyotanın v-vti motoru
Renault 9 ,12 modelleri
Mercedes,Bmw Çoğu

Triger kayışını değiştirmek isteyen arkadaşlara düşünülürse yardımcı olunur.Hep böylelikle kafanız daha rahat olucak ne zaman kopar kopmaz diye ikilemde kalmaycaksınız.
Ama değiştirme işlemini uzman kişilere yaptrın çünkü arabanızın sente ayarı denilen ayarı doğru yapamazlarsa aracınızın motor zamanlaması bozulur piston ile sipop çarpışma sonucu yamulur ya da aracınızın eski perfomansı yok olur düşer bunun için değişmi yapacak olan istasyonda triger kitleme aparatları olması gerekir.

Triger setlerinde:Contitech,dayco,Powergrıp terci edin...
 

mehm@26

Yeni Üye
Kayıt
28 Ekim 2010
Konu
3
Mesaj
28
paylaşım için teşekurler açıkçası trıger kayısının gorevını ve onemını bılmıyordum çok iyi oldu
 

satelcom

Azimli Üye
Kayıt
2 Ocak 2012
Konu
1
Mesaj
96
Yaş
66
Adınız
Mehmet
Meslek
Em.Asb./Elektronik teknisyeni/Siyasetci
Modeli
Renk
Beyaz
Önemli bir konu işlenmiş.Güncellemeyi faydalı buluyorum.Benim JTD nin triger kayışlarını da acilen yenileyeyim.
 

yenidoblocu

Azimli Üye
Kayıt
22 Temmuz 2010
Konu
2
Mesaj
219
Yaş
36
Adınız
Berkay
Modeli
Renk
siyah
Teşekkürler yazı için çok faydalı bir yazı olmuş.
 

izmirlidoblo

Azimli Üye
Kayıt
11 Ekim 2009
Konu
18
Mesaj
1721.6 multijet triger degisimi

Çağdaş oto izmir serviste orjinal triger seti devirdayim iscilik 500 tl

0232 282 06 38

 
Son düzenleme:
Yukarı Alt