Trafik Sigortası...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar bu başlık altında Trafik sigortası ile ilgili sorunlarınıza çözüm üretmeyi düşünüyoruz.

öncelikle trafik sigortası nedir buna değinelim;

Trafik Sigortası (Trafik Zorunlu Mali Yükümlülük Sigortası) kanunen yapılması zorunlu olan,istenmeyen bir kaza il karşılaşılması durumunda kaza sonucu karşı tarafta oluşan hasar ve diğer kayıpları (yaralanmada kişi başına tedavi masrafı ve ölümde kişi başına tazminat) kusur oranına göre karşılayan sigortadır.adından da alaşılacağı üzere her yıl yenilenmesi kanunen zorunludur.

bir kaza anında trafik sigortası ile ilgili ne yapılmalıdır?

trafik kazaları emniyet olayları açısından maddi hasarlı,yaralanmalı,ölümlü olmak üzere 3 e ayrılır.

sadece maddi hasarlı kazalarda taraflar araçların yerlerini değiştirmeden kaza yerini ve araçları fotoğraflarlar.kendi aralarında anlaşır,birlikte bir uzlaşma tutanağı tutarlar ve tutanak üzerindeki ilgili bölüme kazanın krokisini kabaca çizerek tutanağı imzalarlar.daha sonra sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servise gidilerek tutanak,ehliyiet fotokopileri,ruhsat fotokopileri,sigorta poliçelerinin fotokopileri ve fotoğraflar ibraz edilir.servis ayrıca kendiside fotoğraflama yapabilir.

bu işlem bittikten sonra toplanan resim,tutananak ve dökümanlar ve servisin düzenlediği hasar raporları sigorta şirketlerine gönderilir,şirket hasar dosyası açar ve araçlara exper gönderir.(bazı firmalar exper göndermez,internet üzerinden yollanan dosyayı onaylayabilir)experin onayından sonra tamir işlemleri başlar!

burada bir ayrıntı hasarın kusur oranına göre ödeneceğidir.

anlaşma sağlanamazsa yada yaralanmalı kazalarda ne yapılır?

taraflar arasında anlaşma sağlanamazsa yada kazada yaralanma varsa polis çağrılır.olay yeri krokilerini,hata oranları,olay yeri fotoğrafları polis tarafından düzenlenerek savcılığa sevkedilir.bu rapor savcılıktan alınarak servise gidilir.polisin tutanak tuttuğu durumlarda taraflar aralarında anlaşma tutanağı düzenleyemez!düzenlenen tutanak geçersizdir.polisin tutanak tuttuğu durumlarda servise anlaşma tuttanağı ibraz edilmesi durumunda evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçu işlenmiş olur.sigorta konuyu mahkemeye taşıyabilir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
her türlü trafik sigortası sorularınızı elimden geldiği kadar yanıtlamaya çalışacam.merak ettiklerinizi bu başlık altıda sorabilirsiniz.

tLqA

Daimi Üye
doblonun istanbuldaki trafik sigortası nedir. birde başka plaka olsa bir sorun çıkarmı? mesela istanbulda antalya plaka gibi

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
tLqA tarafından yazılan metin:
doblonun istanbuldaki trafik sigortası nedir. birde başka plaka olsa bir sorun çıkarmı? mesela istanbulda antalya plaka gibi

trafik sigorta ücretleri araçların bağlı olduğu plakaya göre düzenlenir.bazı büyük şehirlere bağlı araçların trafik sigortaları daha pahalıdır.kaza riski yüksek olan yoğun trafikli illere (istanbul ankara izmir gibi) kayıtlı araçların sigorta ücretleri daha pahalıdır.daha doğrusu bazı indirimlerden faydalanamazlar.

trabzon niğde mardin zonguldak gibi illere bağlı araçların sigora pirimleri büyük şehirlere göre daha düşüktür,bu iller ek indirimlere tabidir.

aracınızın sigortasını istediğiniz her ilde yaptırabilirsiniz.bu konuda bir sıkıntı yoktur.sigorta firmaları sigortanızın bitiş tarihi yaklaştığında sizi arıyarak sigortanızın yenilenmesi hakkında ayrıca sizi bilgilendrmektedir.

doblonuzun sigorta ücreti modeli,motor hacmi, üretim yılı,donanım seviyesi,daha önceden kaza geçirip geçirmediğine ve sigorta şirketine göre değişmektedir.

tLqA

Daimi Üye
peki plaka antalya kayıtlı olunca biz istanbulda kaza yapsak bir can kaybı olsa (ALLAH korusun) sigorta yine tazminat ödermi? yani baglı oldugu şehir dısındada geçerlimi bu sigorta

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
türkiyede heryerde geçerlidir.yurt dışı konusunda bi bilgim yok.ancak türkiyenin hereyerinde karışmış olduğunuz kazalardan dolayı oluşacak hasarları ve kanuni mali yükümlülükleri karşılamaktadır.

tabi tazminatlar giden bir canı geri getirmez.olayın vicdani sorumluluğuda size aittir.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
RAPTOR tarafından yazılan metin:

trafik sigorta ücretleri araçların bağlı olduğu plakaya göre düzenlenir.bazı büyük şehirlere bağlı araçların trafik sigortaları daha pahalıdır.kaza riski yüksek olan yoğun trafikli illere (istanbul ankara izmir gibi) kayıtlı araçların sigorta ücretleri daha pahalıdır.daha doğrusu bazı indirimlerden faydalanamazlar.

trabzon niğde mardin zonguldak gibi illere bağlı araçların sigora pirimleri büyük şehirlere göre daha düşüktür,bu iller ek indirimlere tabidir.

aracınızın sigortasını istediğiniz her ilde yaptırabilirsiniz.bu konuda bir sıkıntı yoktur.sigorta firmaları sigortanızın bitiş tarihi yaklaştığında sizi arıyarak sigortanızın yenilenmesi hakkında ayrıca sizi bilgilendrmektedir.

doblonuzun sigorta ücreti modeli,motor hacmi, üretim yılı,donanım seviyesi,daha önceden kaza geçirip geçirmediğine ve sigorta şirketine göre değişmektedir.
mesela biz istanbulda oturuyoduk çorluya taşındık halada plakamız 34 geçen sene sigortayı yaptırınca adam söyledi plakayı değiştirelim dedi 100 tl indirimli sigorta olur dedi bizde değiştirmedik plakayı............halada 34

tLqA

Daimi Üye
ozaman 2. elde sigortası ucuz olan bi ilden araç alıp, trafik sigortasından kar etmek lazım

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
ozaman 2. elde sigortası ucuz olan bi ilden araç alıp, trafik sigortasından kar etmek lazım
olabilir belki ama aracı götürdüğün yere bağlı... :)

fthz

Aktif Üye
Bizim Doblo premio comfortmagic sistemde gözükmüyor, trafik sigortasında şu an premio'nun düz vitesli modeli yazıyor. Herhangi bir ihtiyaç halinde bu sorun olur mu? Comfortmagic vitesli araç sahipleri sigorta hatta kaskolarını nasıl yaptırdı?

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Valla ben aracımın kaskosunu arkadaşıma yaptırdım.......1050 tl tuttu.............

korkmaztaha

Saygın Üye
fthz
başka bir forumda boyle yazmışlara belki işinize yarar

Mart ayında ben sigorta yaptırırken de listelerde yoktu. demekki hala eklenmemiş. hatta sanırım maliyenin kendi veri tabanında da çıkmıyor bu model.
ben şöyle yaptım. sigorta yaptırırken, müşteriye ekleme yaptırmak isteyip istenmediği soruluyor. bunu genelde araca sonradan eklenmiş aksesuarlar için kullanıyorlar. misal aracıma yan basamak koydurttum, navigasyon var, alarm var vs diye. bu eklemeleri poliçenin altında ekler kısmına ilave ediyorlar. böylece bu donanım da aracınızda var gözüküyor. isterseniz toplam bedeli bu sayede bir miktar daha arttırarak o bedel üzerinden de sigorta tutarı ödeyebiliyorsunuz. işte ben bu açıklama kısmına eklettim, aracın otomatik vitesli olduğunu yazdırdım. en azından sigortada bir sıkıntı yaşamam.

fthz

Aktif Üye
105'lik Premio diye geçirdiler ekler kısmına tam modeli not edildi, ancak galiba comfortmagiclerin kasko bedeli manuellere göre biraz daha yüksek olmalı diye 40 bin tl yapalım mı dediler, bende olur verdim. Kasko 1150 tl'ye T.sigortası 461 tl'ye yapıldı.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
çok pahalı yaa

fthz

Aktif Üye
Halk sig.'dan kasko 920 TL'ye geliyordu daha uygun fiyatta çıkartamadık. Trafik sigortası bana da yüksek geliyor ama işte biri zorunlu olduğu için diğeri gönül rahatlığı için..

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
2011 Doblo Combi 1.6 105HP Premio aracıma Cuma günü AXA SİGORTA' dan Trafik Sigortası ve Kasko yaptırdım

Trafik Sigortası: 463,68 TL
Kasko: 1.175,02 TL

olarak ödemiş bulunmaktayım.

Dark Knight

Fenomen Üye
Yarın trafik sigortası ve kaskoyu yenileteceğim.
Trf.Sig: 417
Kasko: 700 civarı bi rakam verdiler.

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
2011 sefaline doblo sigorta 160 tl kasgo 654 tl