TORK NEDİR.

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
BEYGİR ARABA SATTIRIR TORK YARIŞ KAZANDIRIR.
BÖYLE DİYORLAR BAKALIM TORK NEYMİŞ.
Evet sıkça duyduğunuz ve merak ettiğiniz bir terim olabilir. Tork.

Tork araç motorlarındaki moment kuvvetidir. Bir başka deyişle gücün uygulanma şeklidir. Pistonlar krank miline ne kadar büyük momentle itme kuvveti uygularsa tork da o kadar fazla olur. Dizel motorlarda piston kol uzunluğu benzinli motorlardakinden daha uzun olduğundan dizel motorların torku daha yüksek olur.

Pratik olarak anlatmamız gerekirse bir adamı devirmek için 2 kişi aynı gücü kullanacak. Birisi adamı bacağından itekledi diğeri ise omuzundan. Omuzdan itekleyenin verdiği zarar daha fazla olacaktır, hatta belki devirebilecektir. Ama bacaktan itenin pek de şansı yok. Daha çok güç uygulaması gerekecektir.

Yani kısacası tork, aracın az güçle ne kadar çok iş yapabileceği anlamına gelmektedir. İşte bu sebeptendir ki dizel motorlar daha iyi çekişe sahip olur az devirle daha çok iş yapabilir ve daha az yakarlar. Tabi bu kanunda işten kazanç hızdan biraz kayıp sağlamaktadır. Zira dizel motorlar piston kolu uzunluğu sebebiyle yüksek devirlere çıkamazlar. Ama düşük devirle işi bitirmesini de bilirler.

Umarım tork merakınızı giderebildim. Bir örnek daha vermemiz gerekirse, 70bg gücünde 2 aracımız var. Birinin torku diğerinden daha yüksek. Bu araçlar birbirlerine bağlandığında torku yüksek olanın diğerini götürebilme şansı daha fazladır. Torku yüksek olanın daha hızlı gitmesi olasıdır fakat aynı hıza çıkabilseler bile düşük torklu olanın arkadan geleceği kesindir. Yokuş yukarı yapılan yarışta ise torku yüksek olan garanti kazanandır.

İşte bu yüzden tork çok önemli bir kavramdır. Trafikteki ara hızlanmalarda devri iyi ayarlayabilirseniz yüksek tork ile neyi kast etmek istediğimi anlayabilirsiniz.

Yüksek torklu, titreşimsiz sürüşler.

www.culha.net
 

sametcakal

Yeni Üye
Kayıt
23 Ekim 2009
Konu
2
Mesaj
17
Bir tork garibanı olarak .)) Teşekkür ediyorum. Birbirine bağlamaya gerek yk 1.3 multijet bi doblo ile kalkıyoruz 120-130km ye kadar arkasından gidiyorum sonra farkı kapatıyorum. Yol hafif aşağı eğişli ise fark bile atıyorum amaa yokuş eğimli ise plaka okuyorum .))) 1.2 lpg
 

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
eğer araç benzinliyse muhtemelen torku düşüktür ve rampada en iyi netice almak içn devirli kullanım şarttır.
1,4 benzinli doblo ile 1,3 multijeti rampada zorluyorum.
öyle anlatıldığı gibi fark falanda atamıyor.
 
Yukarı Alt