Soğukken Gelen Ses

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Selam arkadaşlar yeni yeni farkettim malum bu aralar havalar soğuk
aracım 1,9 jtd sabah ilk çalıştırdığımda yada motor soğukken çalıştırdığımda aracın motorundan değişik bi ses geliyor anlamadım rölantideyken geliyor sanırım ama giderken kesiliyor gibi ve aracın hararet ibresi ortaya geldiğinde yani motor sıcak ken bu ses kayboluyor ses yapmıyor ne rölantide ne de giderken

Motorda Yeni değişenler

Kayış
Baskı Plaka
Isıtma Bujilerinden sadece 1 tanesi

sizce ne olabilir !

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
yok mu yardımcı olabilecek basına böle bişi gelen arkadaş ?

cnkshn

Saygın Üye
başıma gelmedi ama sadece fikir söyleyerek belki yardımcı olurum.

ne tür bi ses ? kayışdan gelio gibi mi ? motor yağı görevine yerine getiremio gibi mi ?

bide hangi kayışı değiştinki ?

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
kayıştan oldugunu pek sanmıyorum motor da 1 tane kayış var mış zaten bizimkinde o değişti yağı da yeni değişti

havalar soğuyunca oldu motor soğukken geliyor ısınınca ses felan kalmıyor ince bi ses motor dan bi yerden gelio ama nereden geliyor tam kestiremiyorum

cnkshn

Saygın Üye
geri geri gelirken bi miktar uğultu çıkartması normal değilmi ? bu arada soğukken ciddi rahatsızlık verecek bi ses yoksa kafaya takmamalısınız bence. yeni araç bile motor soğukken daha sesli çalışıyo. ama motor soğuk işte, ısınınca sessizleşiyo

geremy

Onursal Kurucu
akarcali39 tarafından yazılan metin:
arkadaşlar soğukken ses sorunu benim doblodada var soğukken geri geri gelirken uğultu gibi ses çıkartıyor ama 5 dakika sonra ses kesiliyor nedenini bilen varmı

arka kampanalardan yapabilir tozlanmıştır yada nemli kalmıştır.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
geremy tarafından yazılan metin:
akarcali39 tarafından yazılan metin:
arkadaşlar soğukken ses sorunu benim doblodada var soğukken geri geri gelirken uğultu gibi ses çıkartıyor ama 5 dakika sonra ses kesiliyor nedenini bilen varmı

arka kampanalardan yapabilir tozlanmıştır yada nemli kalmıştır.

doğru kampanaları ne zamandır temzilemiyorsunuz?

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
ısıtma bujilerinin tekinde sorun var dı onuda değiştirdim bilgisayarla baktılar motora çalışmasında hiç bir sorun yok süper dediler ama bu 2 ay önce felan oldu havalar sıcaktı benim sorunum soğukken yani ilk çalıştığında ince bi ses geliyor rilantideyken hareket ederken normal motor sesi gelio yada motor sesi bu ince sesi bastırıyor olabilir ama ısınınca ses kesilio

tr_badboy

Daimi Üye
boyle cok ince bi ses cocuk wızıltısı aglaması gibi bi ses ise turbodan geliyorduk takma kafana bndede aynı ses war motor ısınınca geçiyor

sporcu804

Yeni Üye
evet sabahları bendede oluyor cok hafıfı bır ınıltı gıbı ama ısınınca gecıyo nece normal 2 senedır var ozellıkle kısın farkedıyorum bırsey cıkmadı

tamz

Daimi Üye
Hocam o ses bende de vardı, böyle zırıltı gibi bişi. Yan komşum 30 yıllık FİAT'çı, ona sordum, araba ilk çalıştığında tam yağlamayı yapmadığından siboplar sert vuruş yapar dedi.Isınınca gidiyorsa doğal bir ses dedi. Seninki de o olabilir :|

doblolu

Azimli Üye
ToeXicT tarafından yazılan metin:
ısıtma bujilerinin tekinde sorun var dı onuda değiştirdim bilgisayarla baktılar motora çalışmasında hiç bir sorun yok süper dediler ama bu 2 ay önce felan oldu havalar sıcaktı benim sorunum soğukken yani ilk çalıştığında ince bi ses geliyor rilantideyken hareket ederken normal motor sesi gelio yada motor sesi bu ince sesi bastırıyor olabilir ama ısınınca ses kesilio
kardeş aynı sorun bendede var araba çoğunlukta haftada 2 yada 3 kez çıkıyorum genelde yaıyor araba bendeki ses tıpkı tabiri caizse traktör sesi gibi ses çıkarıyor ama motor ısındıktan sonra ses normale dönüyor bende arkadaşlara burdan sorum şu bu neden çıkıyor olabilir sizce ? şimdiden cvplar için tşr ederim *helpless*

ABSOLUT

Daimi Üye
o zaman bence kontağı 3 kez falan açıp marşa 4. kontakta bassan bu sorun gider gibi. Yoksa başka şeyle mi karıştırıyorum..

logaritmali

Yeni Üye
Arkadaşlar benim benim Doblo 2005 model 1.3 multijet. Aracı alalı 1 ayı geçti aynı sesi bende duyuyorum.
Sabahları işe giderken motor ısınıncaya kadar çok az tiz bir sinyal sesi gibi dıııııııııtttttttttttttt ediyor.
Geçen yetkili servise gittim 2 usta baktı biri turbodan dedi diğeri triger zincir değişme zamanı gelmiş dedi.
Km 124 000 de. Bende en yakın zamanda triger, rulman vs değiştirecem. Bunlarla beraber 120 000 bakımı için liste çıkardılar baya uzun.
1000 tl ama 850 e indiririz dediler.
Ama 1 aydır aynı sersi duyuyorum ve artık normal karşılıyorum çünkü çok mühim olsaydı ustaların tepkileri farklı olabilirdi.
Selametle.