Şöförlüğün 10 kuralı...DiKKaT

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
Şöförlüğün 10 kuralı...DiKKaT

Her sürücü kendisini şoför sanıyor ancak işin aslı bu değil...

HER sürücü kendini çok iyi şoför olarak görür. Çünkü; araç direksiyon simidini çevirince yön değiştirmekte gaza basınca hızlanmakta frene basınca yavaşlamakta ve durmaktadır. En basit arabada bile 100 beygir gücünde motor vardır.

100 beygire birden deh (!) diyebilen bir insanın kendini üstün görmemesi imkánsızdır. Peki o zaman her sürücü iyi şoför müdür? Tabii değildir. Hatta tam tersine aslında her sürücü kötü şofördür. Çünkü kendini çok iyi gördüğü için diğer şoförlere ders vermeye çok meraklıdır. İşine gelmeyen en küçük bir olumsuzluk karşısında anında zıvanadan çıkar. "Madem öyle işte böyle" deyip (kendince) kendisine feyk atan yolunu çalan veya yavaş hareket eden veya gereğinden fazla hızlı davranan diğer sürücülere hadlerini bildirmeye kalkar. İşte o zaman mutlaka trafik kurallarını ihlál eder ve kötü şoför olur. Bu noktadan başlamak üzere iyi şoförlüğün on kuralını sıralayalım.

1. Tepkici değil etkici ol. Davranışlarınla diğer sürücülere iyi örnek ol teşekkür al. Kimsenin damarına basma. Senin damarına basılırsa aldırma. Hiç bir zaman tedbiri elden bırakma terbiyeli olmaktan şaşma.

2. Gör ve göster. Yoldaki diğer araçları yayaları hayvanları gör. Kendini onlara göster. Sürpiz yapma. Gerekiyorsa far ve korna kullan. Sürücülerin en sık yaptıkları hata başkalarının onları farkettiğini varsaymalarıdır.

3. Büyük resmi gör. Aracını at gözlüğü takarak sürme. Sadece kendi şeridine yolun gittiğin yönüne bakmakla yetinme arkana da bak. Gözünü dört aç. Kaldırımda koşuşan çocukları yolu geçmeye çalışan koyunları ve bayır aşağı gelen inekleri çöp konteynerinden çıkan kediyi gör.

4. Sadece aracını sür. Araç sürerken başka iş yapma. Telefonla konuşma kaset veya disk değiştirme yemek yeme gazete okuma manzara seyretme yana veya arkaya dönüp yolcularla sohbet etme.

5. Frene erken gaza geç bas. Sürücünün en büyük eğilimi frene mümkün olduğu kadar geç gaza mümkün olduğu kadar erken basmaktır. İçindeki bu doğal davranışı değiştir. Tam tersini yap. Frene erken gaza geç bas. Kimseye arkadan çarpma.

6. Yolcunu huzursuz etme. Özellikle yanında oturan yolcu sağ eliyle tutamağa sıkı sıkı sarılmışsa seninle birlikte frene basıyor ve gözünü yoldan ayırmıyorsa hele hele hafif hafif terlemeye başlamışsa derhal yavaşla. Aracını daha sakin sür. Yolcuna seyahati zehir etme yazıktır ona.

7. Sola açık sağa kapalı dön. Sakın slalom yapar gibi her viraja kapalı girme. Sonra karşında başka bir araç görürsün; sakın şaşırma.

8. Viraja girmeden iyice yavaşla gaz vererek dön çıkarken hızlan. Araç virajda düz yolda davrandığı gibi davranmaz. Merkezkaç kuvveti aracı dışa doğru savurur. Dönerken frene basarsan arka teker ön tekeri izleyemez. Aracın hakimiyetini kaybeder yoldan çıkarsın. Şeridinde kalarak viraj alamayan sürücüye şoför denmez. Bunu unutma.

9. Araç seni değil sen aracı yönet. Sürdüğün araç sana itaat etmiyorsa hatayı araçta değil önce kendinde ara. Derhal yavaşla. Hálá itaatsızlık devam ediyorsa uygun bir yerde dur. Araçtan in ve lastikleri kontrol et. Lastikler tamamsa bakıma sokmadan aracını alıştığın tarzda sürme.

10. Şerit çizgisini bacak arasına alma; zebraları çiğneme. Yollar adam başına bir şerit olmak üzere tasarlanmıştır. Birbuçuk şerit işgal ederek araç sürme. Trafik adaları üstünden araç geçmesin diye zebra gibi boyanmıştır. Yazıktır hayvanı çiğneme.

Son Söz: Şoförlüğünle sakın övünme; bırak seni başkası takdir etsin.

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
bu kurallarin en dogrusu arac seni degil sen araci yonet......
bunu hep yaziyorum...rahmetli babam derdi ....oglum 90 a kadar araci sen kullanirsin. 90 dan sonra arac seni kullanir derdi......68 yasinda vefat etti....vefat ettigi tarihe kadar aktif arac kullandi...almanyadan en az 30 sefer turkiyeye gelip gitti....gaz pedalina basilacak yol her zaman bulursun...ama direksiyonu tutacak kolu o gaza basacak ayagi kaybettinmi bulamazsin derdi....vefatinda 49 yillik ehliyet sahibiydi ve yemin ederim cizigi bile yoktu.......gaza tabii ki basalim...ama yerinde....

tesekkurler mustafacim.....*tup*

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
mustafacim.....bu arada arka koltugumun kilifina sizin kullandiginiz. hizli yapistiricinin spreyi degilde obur dalgasindan dokulmus ve kilifta 25 kurus buyuklugunde leke yapmis... sertlesmis ...bunu cikaracak birsey varmi.....

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
bu kurallarin en dogrusu arac seni degil sen araci yonet......
bunu hep yaziyorum...rahmetli babam derdi ....oglum 90 a kadar araci sen kullanirsin. 90 dan sonra arac seni kullanir derdi......68 yasinda vefat etti....vefat ettigi tarihe kadar aktif arac kullandi...almanyadan en az 30 sefer turkiyeye gelip gitti....gaz pedalina basilacak yol her zaman bulursun...ama direksiyonu tutacak kolu o gaza basacak ayagi kaybettinmi bulamazsin derdi....vefatinda 49 yillik ehliyet sahibiydi ve yemin ederim cizigi bile yoktu.......gaza tabii ki basalim...ama yerinde....

tesekkurler mustafacim.....*tup*

*tup**tup**tup*

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
mustafacim.....bu arada arka koltugumun kilifina sizin kullandiginiz. hizli yapistiricinin spreyi degilde obur dalgasindan dokulmus ve kilifta 25 kurus buyuklugunde leke yapmis... sertlesmis ...bunu cikaracak birsey varmi.....

abi geçmiş olsun.çok kötü oldu bende 2 adet takım elbise götürdüm o yapıştırıcı yüzünden.çıkartacak bir ilacı yok.üzüldüm abi.:(:(:(

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI

abi geçmiş olsun.çok kötü oldu bende 2 adet takım elbise götürdüm o yapıştırıcı yüzünden.çıkartacak bir ilacı yok.üzüldüm abi.:(:(:(

zictik desene yeni kilif alicaz o zaman....ben o yapistiriciyi cok kullaniyorum..birde fabrika bize arcelik mutfagi verdi simdi.....ekipmanlari yollamislar dekupaj iskence pacclar sarjlilar hizli yapistiricilar vs vs....bende eski dukkandan yeniye aracimla tasidim hesapta dokulmesinler diye onlarida 40 tane arka koltuga koydum....biri patlamis...koltuga akmis......

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri

aynen abi gitti.ben 2 takım elbiseyi götürünce daha yakınından bile geçmiyorum o meretin.

zictik desene yeni kilif alicaz o zaman....ben o yapistiriciyi cok kullaniyorum..birde fabrika bize arcelik mutfagi verdi simdi.....ekipmanlari yollamislar dekupaj iskence pacclar sarjlilar hizli yapistiricilar vs vs....bende eski dukkandan yeniye aracimla tasidim hesapta dokulmesinler diye onlarida 40 tane arka koltuga koydum....biri patlamis...koltuga akmis......

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
teşekkürler dostum paylaşım için...

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
baki abi bunu araştır bi istersen

http://www.metsan-store.com/AC-68-Debonder-YAPISTIRICI-COZUCU-20-ml,PR-447.html?gclid=CNny0dakya4CFYZO3god1xISZQ

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
Ürünün Açıklaması

EMS Force AC-68 Debonder Yapıştırıcı Çözücü

Cyanoacrylate (japon) yapıştırıcılar için çözücüdür. Yavaş buharlaşan şeffaf bir sıvı şeklindedir. Uygulandığı yerdeki yapıştırıcıya nüfuz ederek çözülmesini sağlar. Yanlış yapıştırılmış parçaların sökülmesinde veya yapıştırıcı fazlalıkların temizlenmesinde kullanılır.

Aracınızın kaportasına dökülen, bilgisayar ve TV ekranlarına bulaşan yapıştırıcıların çözümesinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Kazara giysilere bulaşan artıkları da temizler. Ürünü fırçalı kapağı vasıtası ile sökmek istediğiniz bölgeye uygulayınız. Mevcut yapıştırıcı artığını çözmesini bekleyiniz, gerekiyorsa işlemi tekrarlayınız.

Tüm uygulamalarda yapıştırıcı üzerine sürülen Debonder beş dakikadan fazla bekletilmemelidir. Bir bez yardımıyla silindikten sonra leke hala geçmemişse bir uygulama daha yapılmalıdır.

Hassas plastik yüzeylerde uygulanması tavsiye edilmez. Uygulama yapılacak yüzeyin hassasiyetinden emin değilseniz, ürünü önce küçük bir bölgede deneyiniz.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
eyvallah korayim nereden alicam ben bunu ...bir tel bulsana bana...

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
Firma Resmi Adı : Metsan Endüstriyel Yapıştırıcılar Ticaret Ltd. Şti.
Firma Adı : METSAN
Yetkili Kişi : İbrahim Çabuk
Telefon : 0212 235 52 55
E-mail : ibrahimcabuk@metsan.gen.tr
Fax : 0212 253 42 12
Adres : Tersane Cad. Nafe Sok. Erdoğanlar İş Merkezi No:1 Kat:2 Karaköy- İSTANBUL/ TÜRKİYE
Vergi No : 6200034229
Vergi Dairesi : GALATA

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
linktende online sipariş verebilirsin abi üye olmadanda sipariş verebiliyorsun

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
ben hayatta kart kullanmam ...prensip olarak kartimda yok zaten....olsada internetten hic alisveris yapmadim ..kapida odemelibir sekil yokmu..

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
Aras Kargo (5,00 TL) 100,00 TL üzeri siparişlerinizde ücretsiz!
Bu kargo firması kapıda nakit ve de kredi kartı ödemelerini desteklemektedir.
100,00 TL üzeri siparişlerinizde kargo ücretsizdir!

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
kredi kartı falan istemiyor yani kapıda ödeme zaten gir sitesine siparişini ver

kral_37

Aktif Üye
Bu yazı çok iyi geldi Müstafa abi.Çok teşekkür ederim :) daha yeni şöför oldugum için tekrar tekrar okudum.o kadar dikkat ediyorum abi diğer şeridi işgal etmemeye arkamda kuyruk oluşturtacak kadar yavaş gitmemeye,hakimiyeti kaybedecek kada hız yapmamaya ama abi milleti 2 şerit kullanırken görünce, bi elinde telefon kaana arabası gibi gidip arkasına milleti bağlayınca,e5 te olur olmaz makaslara girerken görünce elimde değil sinirleniyorum sinirime pek hakim olamıyorum trafikte :( bundan kız arkadaşımda ailemde şikayetçi yokmudur bunun bi çözümü

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
Bu yazı çok iyi geldi Müstafa abi.Çok teşekkür ederim :) daha yeni şöför oldugum için tekrar tekrar okudum.o kadar dikkat ediyorum abi diğer şeridi işgal etmemeye arkamda kuyruk oluşturtacak kadar yavaş gitmemeye,hakimiyeti kaybedecek kada hız yapmamaya ama abi milleti 2 şerit kullanırken görünce, bi elinde telefon kaana arabası gibi gidip arkasına milleti bağlayınca,e5 te olur olmaz makaslara girerken görünce elimde değil sinirleniyorum sinirime pek hakim olamıyorum trafikte :( bundan kız arkadaşımda ailemde şikayetçi yokmudur bunun bi çözümü

sakin olcan başka çaresi yok :)