shell

geremy

Onursal Kurucu
dobloyu ilk aldığım sıralar bir kaç kez opetten benzin almıştım.
sonradan devamlı shell e devam ettim.aklı kelden benzini shellden demişler.
yanlız yeni ürününün pek faydasını göremedim.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
bana da devamlı aynı yerden ve shell den al diyorlar. Ama ben petrol ofisinden alıyorum. Bi ayar tutturamadım. Güven açısından BP ya da Shell ilk aklan gelen isimler. Depolarına yakıt dolumu yapan aracın pompa ucu şifreli imiş şifre tutmazsa benzinliğin deposuna araç benzin boşaltamıyormuş. Yani kaçaki kalitesiz yakıtın önüne geçiyormu bu sayede BP ve Shell. Ben de böyle duydum. Böyle bir sistem var mı acab bunlarda.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
:D abi ben sanırım karışık anlattığım için söylemek istediklerimi yazamadım. Benzinliğe gelen tankerlerin ucundaki pompa şifreliymiş. Her tanker gelip boşaltamıyormuş benzinliğe. Böyle bir sistem varsa eğer ben hep BP ya da Shell den allırım.

Ayrıca arkadaşlar hangi benzinlikten ne tür yakıt alıyorsunuz. Yazın da bi görelim bakalım.

geremy

Onursal Kurucu
arkadaşlar benim bildiğim her türlü yakıt aynı rafineriden alınıyor veya ithal ediliyor.
firmalar ek katkı maddeleri koyarak renklendiriyor ve satış yapıyorlar.
ama bazı kişiliksizler yakıtı ucuza getirmek için olmadık maddeler ilave ederek rant yaratıyorlar.
bence önemli olan markadan ziyade istasyon sahibinin güvenilirliği.buna özellikle dikkat edelim.

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@DobloClassic
BP ve Shellin yakıtları aynı yerden aynı rafineriden hatta aynı dolum tesisinden çıkmaktadır. Aralarındaki tek fark marker değerleridir.

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO
Tek tercihim shell V Power Nitro
Opeti asla tercih etmiyorum
Ayrıca BP ve shell'in ayni akar yakıtı kullandığı konusunda Kgunes katılıyorum saygilar

arda2000

Saygın Üye
Adı
Arda
Modeli
Renk
Saklı Bahçe
@MUTAF1057

Opette araba anca bağırıyor. Ses var görüntü yok , 5 para etmez OPET

DobloClassic

Daimi Üye
Adı
Barış
Modeli
@Kgunes

Screenshot_2017-02-01-13-04-51.png

Aynı yakıt olsa aradaki 4.2 HP lik fark nerden geliyor ;) Top Gear testi yukarıda.

Mazot konusunu bilmiyorum aynı yakıt olabilir ancak benzinde fark var. 2002 yılında arabayı yeni aldığımızda BP den doldurduk. Şu ana kadar muhtemelen depoya giren en dandik benzindi.

Benzin sıralamam Shell > Opet > Total > PO

Özellikle adapazarı tarafında eskiden köprü üzerinde Mcdonalds olan Shell istasyonu var. O istasyonun yakıtı çok iyi. Uzun yolda 6.4 lt / 100 km tüketime o istasyonun yakıtı ile yakaladım. Normalde 9-10 lt yakıyor.

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
Aynı olduğunun en kolay ispatı Türkiye dağıtıcısı;
Shell & Turcas Petrol A.ş'dir.
Her iki firmanın da rafinerisi aynıdır. Aynı dolum tesisini kullanır.
Yakıt kalitesinin farkı İstasyondan istasyona değişir;
Tankların ve pompaların bakımlarının zamanında ve doğru yapılması, Tank temizliği, basıncı, sıcak-soğukluğu, dolum basıncı, taşınması, bunların hepsi bir etkendir.
Aynı istasyondan öğlen aldığın yakıt ile gece aldığın yakıtın bile farkı varken şehirler arası istasyonlarda yakıt farklı olması çok normaldir.
Türkiye de yakıt kalitesi 2004 ve sonraki yıllarda artmaya başladı o tarihte farklı bir yerden alsaydınız muhtemelen aynı sonuçla karşılaşıyor olacaktınız.
Bugün bile bildiğimiz 95 oktan benzinin analiz sonuçlarında oktan sayısı 85-90 aralığında çıkıyor ise o tarihte çıkan sonuç muhtemelen çok daha vahim durumda idi.
Bunlar resmi analiz test sonuçlarıdır ve Firmaya özeldir.
Bir sektör çalışanı olarak ve bahsettiğiniz firmalardan birinde olduğumdan aynı olduğunu söylüyorum.

DobloClassic

Daimi Üye
Adı
Barış
Modeli
@Kgunes

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Muhtemelen mesajınızdaki belirttiğim yerlerin etkisi olabilir. Benim dediğim 2002 yada 2003 civarı.

O zaman şöyle sorayım, BP ile Shell arasında katkılar arasında fark varmı?

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@DobloClassic
Evet var.
Olay orada başlıyor zaten. Birbirlerinden farklarını doğuran (Tüm markalar) etki yapılan katkı maddeleridir.
Katkılardan ötürü kimsinin kaynama noktası (210 derece en üst sınır) 180 derece kimisinin 200 derece, kimsinin 190 derece. Bu ayar genellikle katkı maddelerinden kaynaklanmakta ve verimliliği arttırmakta yada azaltmakta. (Bahsettim tür benzin için geçerli)

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Yakıtın markasına pek fazla takılmayın istasyon ve depo temizlikleri önemli. Garanti var diye bekliyorum ben ondan sonra aytemize geçicem çevremde birçok kişi kullanıyor mazotta sıkıntı yok. D1 D2 pek fazla mazot seçmiyorda D3 D4 E5 E6 lar mazot farkını hissettiriyor.

arda2000

Saygın Üye
Adı
Arda
Modeli
Renk
Saklı Bahçe
@Sezgin Tok

La Sezgin nasıl secmiyor ,
Benim OPET - Shell muhabbetin biliyon :snzdglsn:

Aslında gidecek Aytemiz den ucuz yakıtı alacan üstüne 20 TL Shell nitro al sana en baba yakit:srnsml:

Murat6761

Onursal Zonguldak Yöneticisi
Adı
Murat
Kan Grubu
A RH -
Meslek
İşçi
Araç Yılı
2015
Renk
Çöl Gri
@Kgunes
Müdür ben herşeyi anladım ama sıcak soğuk farkını anlayamadım. Çünkü pompadan çıktıktan sonra bizim depomuz da zaten kış aylarında bu meret soğumuyor mu yada yaz aylarında sıcak olmuyormu.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@arda2000
Sen bi yeni dobloya al bi kırsal motorin enjektörleri 1.3 ün dışarıda 1700 lira :D revizyon veya tamir yok :D 1.6 dan bahsetmiyorum bile

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@Murat6761
İşin aslı sıcak-soğuk değil! Bileşkesinden ve kimyasından dolayı sıcaktan veya soğuktan etkilenerek genleşmesi.
Hepsinin muhafaza edilmesi gereken belirli sıcaklıkları vardır. BU değerler aşıldığında veya azaldığında tepkimeye girerek genleşme gerçekleşiyor.
Aracın deposunda bu genleşme olayı uzun süreçte olur. Bir etkileşim olduğu kesin fakat bizler bunu 45 lt'lik bir depoda hissedemeyiz. Ancak ölçerek tespit edilir ki benim bahsettiğim miktarlar en az 30-40 bin lt'dir.
Bir istasyonun ortalama tank LT'si 120.000 LT dir.