rolantide titreme sorunu

omerkullac

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Merhaba Arkadaşlar 2017 1.6 bir doblo kullanıcısıyım yaklaşık 1 haftadır aracımda rolantide motor ısınınca 1-2 saniye motor titriyor sonra normale donuyor motor rolentide oldukça bu sorun periyodik olarak devam ediyor enjektor temizleyici aldım yarım depo kullandım ama bir fayda göremedim birkaç ustaya ve servise sordum enjektörtörlerden olabileceğini soledi enjektor temziliyici koy dene dedi ama sonuç alamadık bunun dışıda egr den yapar diyende var map sensöründende böyle bir sorunla karşılaşıp gideren arkadaş varmı acaba?

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Mazot filtresi ne zaman değişti ?

Mertooo

Saygın Üye
Adı
Mert
Merhaba Arkadaşlar 2017 1.6 bir doblo kullanıcısıyım yaklaşık 1 haftadır aracımda rolantide motor ısınınca 1-2 saniye motor titriyor sonra normale donuyor motor rolentide oldukça bu sorun periyodik olarak devam ediyor enjektor temizleyici aldım yarım depo kullandım ama bir fayda göremedim birkaç ustaya ve servise sordum enjektörtörlerden olabileceğini soledi enjektor temziliyici koy dene dedi ama sonuç alamadık bunun dışıda egr den yapar diyende var map sensöründende böyle bir sorunla karşılaşıp gideren arkadaş varmı acaba?
Map maf sensorlerini temizleyin duzelme ihtimali yuksek

omerkullac

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bakimi yaklasti onuda degistirecegim umarim ondan dir herkes badka bir sey soluyor hatta bu motorlarda bu kronik ne yapsan olmaz diyenide girdum

onurustaoglu41

Daimi Üye
Doblo
Adı
Onur USTAOĞLU
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Mazot filtresi 2 bakımda bir değişir eğer geçen bakımda değiştiyse onda bir problem yoktur

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Rölanti devriniz normal mi? Devir normal ancak araç titriyorsa motor ve şanzıman kulaklarına bakılması gerekir takozlar sertleştiğinde motor titreşimi direkt olarak araca verecektir.Kaputu açıp biraz gaz verin motor kulakları gerçekten kötü durumdaysa zaten motorun hareketlendiğini görebilirsiniz.

Kulaklardan sonra bu araçta var mıdır bilemiyorum ancak 1.3 cdti(yani multijet) motorda olduğunu hatırlıyorum boğaz kelebeği kontrol edilmesi gerekir sağlıklı çalışmıyorsa bundan da sorun yaşarsınız.

Map ve Maf sensörü bozuksa temizleseniz de düzelmez dolayısıyla arızayı tespit edemeyebilirsiniz fişleri çekerek deneyin, bunları temizlerken yağ içeren balata spreyi gibi malzemelerle yıkamak yerine izopropil alkol içeren kontak spreyi ile temizlemeniz gerektiğini de hatırlatayım, malum yağ tozu toprağı çekerek sıkıldığı alanda birikmesine sebep oluyor.

Tüm bunlardan sonra çözülmezse yakıt rayı, enjeksiyon sistemi, yakıt hattı ve vakum kaçaklarına bakmak lazım onlar daha sonraki aşama.

omerkullac

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Rölanti devriniz normal mi? Devir normal ancak araç titriyorsa motor ve şanzıman kulaklarına bakılması gerekir takozlar sertleştiğinde motor titreşimi direkt olarak araca verecektir.Kaputu açıp biraz gaz verin motor kulakları gerçekten kötü durumdaysa zaten motorun hareketlendiğini görebilirsiniz.

Kulaklardan sonra bu araçta var mıdır bilemiyorum ancak 1.3 cdti(yani multijet) motorda olduğunu hatırlıyorum boğaz kelebeği kontrol edilmesi gerekir sağlıklı çalışmıyorsa bundan da sorun yaşarsınız.

Map ve Maf sensörü bozuksa temizleseniz de düzelmez dolayısıyla arızayı tespit edemeyebilirsiniz fişleri çekerek deneyin, bunları temizlerken yağ içeren balata spreyi gibi malzemelerle yıkamak yerine izopropil alkol içeren kontak spreyi ile temizlemeniz gerektiğini de hatırlatayım, malum yağ tozu toprağı çekerek sıkıldığı alanda birikmesine sebep oluyor.

Tüm bunlardan sonra çözülmezse yakıt rayı, enjeksiyon sistemi, yakıt hattı ve vakum kaçaklarına bakmak lazım onlar daha sonraki aşama.
bugun araç ağır balıma girdi triger kayışı tüm kayışlar hava yakıt ne varsa değişti yetkili serviste yaptırdım titreme sosrununuda aktardım carbon klinle temizledik biraz gecti dediler ama bi fark yok araçta hiç bir arıza olmadığını enjektörlerin tüm sensörlerin düzgün çalıştığını da solediler e o zamn bu araç hala neden titriyor dedim kurum var büyük ihtimal onun biraz kullanım sonrasıda gececeğini soylerdiler ama pek inandırıcı gelmedi bana işin özü yetkili servis dahil ne yapacağını bilmiyor

omerkullac

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
sorun çözüldü arkadaşlar obd den tüm sensörler sıfırlanıp yeniden anıtıldı enjektörlerin obd den yeniden tanıtılması yapıldı sorun tamamen yazılımsalve kronk bir sıkıntıymış

S.R.YILDIRIM

Aktif Üye
Doblo
Adı
Sezai Rahmi YILDIRIM
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Emekli Teknik Öğretmen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
Beyaz - Hususi Ruhsatlı
sorun çözüldü arkadaşlar obd den tüm sensörler sıfırlanıp yeniden anıtıldı enjektörlerin obd den yeniden tanıtılması yapıldı sorun tamamen yazılımsalve kronk bir sıkıntıymış
Geri bildiriminiz için sizi tebrik ediyorum.
Ola ki, başka birilerinin işine yarayan olur.

chatman079

Azimli Üye
Doblo
Adı
Serkan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Daha detaylı anlatır mısınız,nerde yaptırdınız,hangi program kullanıldı gibi ,