Rolanti

northshield

Azimli Üye
Adı
Reşit KAYA
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Metalik Gri
northshield tarafından yazılan metin:
Aracım Doblo 1.2 LPG 2005 model 1 ay kadar once aldık... zaman zaman olan bir sıkıntısı vardı ve bu son 2 güne kadar sıklaşmaya basladı en sonunda sanayiye gidip göstereyim dedim

Sıkıntı şöyleydi aracı çalıştırdığımızda rolanti devri olan 800 devirde çalışıyor ama bazen durup dururken 500 lere 400 lere düşüyor araç sirkeliyor stop edecek duruma geliyordu yada ışıklarda durduğumda yapıyordu bazen sacma sapan yerde çekişten düşüyordu...

LPG nin de periyodik bakımı gelmişti LPG servisine gittik filtreleri falan değiştirdik orada adamlara sordum bu olayı adamlar belki subap ayarı olabilir dediler

Sanayide eski arabalarımıda götürdüğüm motor ustası na gittim Usta arabaya baktı subaplarla alakalı değil motorun saat gibi dedi sorun buji kablolarında dedi 2 adet buji kablosu üst üste gelmiş ve orada bi manyetiklenme oluşmuş birazda dıştan plastiğini eritmiş ama içindeki asıl yalıtım malzemesi özelliğini kaybettiği için kabloların üst üste geldiği yerden atlama yapıyormus buda ateşleme sırasını karıştırıyormuş...

Buji kablo takımını değiştirdik 25 TL ye Orjinali 125 TL idi usta gerek yok orjinaline dedi bizde dediğine kanaat getirdik taktık... Araç şuan sıkıntısız bir şekilde çalışıyor çekişi ve rolantisi düzeldi...

Evet arkadaslar bu rolanti arızası yeniden tekrarladı araçla ışıklarda duruyorum devir ibresi 800 de durması gerekirken 400 500 lere düşüyor araç sirkeliyor sonra 800 e alıyor ve düzeliyor. Ustaya tekrar götürdüm aracı busefer subap ayarı yapıldı araca ayardan sonra arabanın performansında ciddi değişiklikler oldu 2. viteste düşük sürate düştüğümde araç zorlanıyodu, homurdanıyordu şimdi o tarz bir sorun yok yüksek viteslerde düşük sürate inebiliyorum araç kötü bir tepki vermiyor. Ama gel gelelim rolanti yine aynı, araçla duruyorum boşa atıyorum devir 400 500 lere düşüyor araç sirkeliyor sonra 800 e alıyor...

Sizce bu aracın sorunu nedir arkadaslar bana artık bu rolantiyi ayarlayan beyin gibi geliyor sizce nedir...?

izmirlidoblo

Daimi Üye
cihaza bağlattır rölenti ayarlacısında problem olablir ama sorun benzindede yapıyor mu dene bence

northshield

Azimli Üye
Adı
Reşit KAYA
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Metalik Gri
izmirlidoblo tarafından yazılan metin:
cihaza bağlattır rölenti ayarlacısında problem olablir ama sorun benzindede yapıyor mu dene bence

Benzindede yapıyor ana daha az... Bende beyinden şüpheleniyorum akışmetre ye bir baktıracam artık bu gün o arızayı hiç yapmadı mesela...

geremy

Onursal Kurucu
bilmiyorum ama boğaz kelebeği varsa orada sıkıntı olabilir temizletip tekrar deneyin.

geremy

Onursal Kurucu
daha hızlı cevap alma açısından başlık değiştirildi.