REZİSTANS ARIZASI

geremy

Onursal Kurucu
Kış aylarında sürücüler, arka camda oluşan buğu yüzünden sık sık görüş problemiyle karşılaşırlar. Buğuyu yok etmenin tek yolu rezistansı çalıştırmaktır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı kopan ince rezistans telleri, sürücülerin başını ağrıtır. Oysa bu tellerin tamiri, piyasada satılan gümüş sırlı boyalarla birkaç dakika içinde yapılabiliyor.

Buğu yapar
Her ne kadar yaz aylarında varlığını unutacak bile olsanız, arka cam rezistansı arızalandığında tamiratını siz yapabilirsiniz. Çok ince ve hassas bir yapıya sahip olan rezistans telleri, ya otomobilin camı silinirken ya da otomobil stationwagon ise yükleme sırasında kopar. Isınarak arka camdaki buğuyu yok eden birbirine paralel bağlı bu ince ve hassas yapılı rezistans telleri koptuklarında kendilerini buğu yaparak belli eder. Sağlam olanlar ise görevlerini sürdürmeye devam eder.

Tamiri 5 dakika

Çoğu kullanıcı, kopan rezistans telini tamir ettirmeye üşenir. Basit bir tel için servise gitmek zahmetli bir iş gibi görünür. Ancak teller kopmaya devam edince arka cam tamamıyla buğu yapar ve asıl sorunlar da o zaman başlar. Servise gitmek için bütün tellerin kopmasını beklemek yanlış olur. Gümüş sırlı iletken boyalar sayesinde, otomobilinizin rezistansını 5 dakikada tamir edebilirsiniz. Üstelik tek başınıza.

Rezistans nasıl onarılır?

- Tamir için ilk olarak, tellerden hangisinin kopuk olduğunu tespit etmek gerekir. Bunu anlamak için, rezistans çalıştırılır. Çalışan tellerin üzerindeki buğu çözülürken, kopuk tellerin olduğu bölgede buğu kalacaktır. Buğunun kaldığı bölgede telin üzerindeki kopuk kolaylıkla bulunabilir.

- Gümüş sırlı iletken boyayı kopuk telin üzerine sürmeden önce yüzeyi temizlemek gerekir. Bunun için yüzeyi nemli bir bezle ve diğer tellere zarar vermemek için fazla bastırmadan silmelisiniz.

- Temizlenen zemin kuruduktan sonra, gümüş sırlı iletken boyanın dışarı taşmaması için kutunun içinde bulunan ve ortasında rezistans telinin kalınlığı kadar boşluk olan özel karton, zemin üzerine konulur. Daha sonra, gümüş sırlı iletken boya o boşluğa sürülerek, kopuk iki telin ucu birleştirilir. Eğer kutunun içerisinden, özel delikli karton çıkmamışsa, kopuk kısmın her iki tarafı da bantlanarak boyanın dışarı taşması önlenebilir.

- Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gümüş sırlı boyaların kullanılmadan önce iyice çalkalanması gerektiği. Boya uygulandıktan sonra, kuruması için 5-6 saat beklemek yeterli. Bu süre zarfında rezistansın çalıştırılmaması gerekir. Ancak bu kadar beklemek istemiyorsanız, bir saç kurutma makinesini boyanın üzerine tutarak daha çabuk kurumasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat

Gümüş sırlı boya, sadece arka cam rezistansındaki kopuklukları giderebiliyor. Rezistansın ana bağlantı yerlerindeki hasarlarda ve ön camla yan dikiz aynalarındaki ısıtıcılı camlarda bulunan rezistans arızalarında kullanılmaz.

ALINTIDIR

bunyas288

Daimi Üye
Arkadaşlar bu boyayı nerden buluruz benim resisantta bir tel çalışmıyor Muhtemelen camı filmlerken kopmuş..

ramazan

Azimli Üye
benimde doblonun resistanlarında kopuk var. izmirde çankayayı talan ettim bulamadım nerden temin edebilirim

bunyas288

Daimi Üye
ramazan tarafından yazılan metin:
benimde doblonun resistanlarında kopuk var. izmirde çankayayı talan ettim bulamadım nerden temin edebilirim

Ben buldumda arkadaşım uygulamaya fırsat bulamadım daha .. iletken boya deyince elektronikçiler veriyor şöyle şırınga gibi ama daha küçük bir tüp rengi bakır renginde

ramazan

Azimli Üye
izmirdemisin nereden aldın o malzemeyi.izmirdeysen tel nonu verebilirmisin. aldığın malzeme şırınga içindemi fiyat nedir ilgin için teşekkürler.

bunyas288

Daimi Üye
ramazan tarafından yazılan metin:
izmirdemisin nereden aldın o malzemeyi.izmirdeysen tel nonu verebilirmisin. aldığın malzeme şırınga içindemi fiyat nedir ilgin için teşekkürler.

Ramazan kardeş ben Antalyadayım burdan aldım resmi yüklüyorum bir bak bulamassan ben sana kargo ile göndereyim 3 lira zaten

bunyas288

Daimi Üye
img1995k.jpg
işte resim sonunda yükledim

bunyas288

Daimi Üye
Üzerinde şu yazılar var *hmm*
HEATSINK COMPOUNDS
THERMAL CONDUCTİVİTY:>1.829W/M-k
THERMAL RESISTANCE:<0.123'C-in/W
20% METAL OXIDE COMPOUN

elektrikçi ve elektronikçi arkadaşlar bize açıklar heralde içeriğini *helpless*

ramazan

Azimli Üye
gönderebilirsen çok makbule geçer.dün gene çankayadaki bütün elektronikcileri gezdim yok.gönderebilirsen çok makbulu geçer.

bunyas288

Daimi Üye
Tamam ramazan *tup*sen bana adresini mesajla at ben sana ptt kargo ile göndereyim ki asatarı yüzünden pahalıya gelmesin ;)

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
ramazan kardeş yalan olmuş Abi : )

gecekondu_3rdi

Daimi Üye
bunyas288 tarafından yazılan metin:
Arkadaşlar bu boyayı nerden buluruz benim resisantta bir tel çalışmıyor Muhtemelen camı filmlerken kopmuş..

ewet benimde en içten 3 tanesi çalışıyor fiat yardım stickeri vardı kopuk olan yerde tuningci arkadaşlar sagolsun nası çektilerse kopmuş oralar üstüne film çekildigi için söktürüp o filmi tekrar çektirecem :S