Resmi gazetede yayınlandı YENİ HIZ SINIRI

isoskeisos

Yeni Üye
Arkadaşlar; Ttafik tescilde ticari kamyonet olarak geçen ve maliyede ise panelvan olarak geçen Panelvanların tanımı için; Karayolları Yönetmeliğin de bazı değişiklikler yapılarak 21 mart 2012 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Burada önemli olan kamyonet Tanımı ve buna bağlı olarak panelvan tanımıdır. Bu tanıma giren araçların ise karayollarındaki hız tahditleri yeniden düzenlenmiştir... Herkese hAyırlı olsun diyorum..
Aşağıya Resmi gazeteye ait ilgili bölümü copy/past yapıyorum. İlgilenen arkadaşlar netten Resmi gazeteyi bularak Okuyabilirler.

Resmi gazetenin gün ve sayısı şu: 21 mart 2012 gün ve 28240 sayılı Resmi gazetedir.
Bu gazetenin yönetmelik kısmında Karayoları trafik yönetmeliğinin bazı maddeleri değiştirilmiştir,
Araç tanımlarının yapıldığı 1nci maddenin 4 .ncü fıkrasında kamyonet tanımı şöyle değişmiştir.
4) Kamyonet: Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir.

Ayrıca 54 ncü madde değişikliği ile ; Araçlara Tescil plakalarınını nereye nasıl takılacağı,ölçüleri v.s yeniden düzenlenmiştir.

MADDE 13 Aynı Yönetmeliğin 100 üncü maddesinde yer alan tabloda ,Kamyonet (N1), (N2) araç cinsi satırından sonra gelmek üzere Panelvan (N1) araç cinsi ibaresi eklenmiş ve yol durumlarına göre bu aracın azami hız sınırları gösterilmiştir
Ş.İçi için: 50 km (Değişmemiş)Tek yönlü yollarda 85km ( Eskiden 80 km idi), Çiftli yollarda (duble yollarda: 100km( Eskiden 85 km idi) Otobanlarda ise . 110 km( Eskiden 95 km idi) olmuş.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
paylaşım için teşekkürler....

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
paylaşım için teşekkürler.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
ismail abi diyecektin herhal:D

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
he he dedim zaten..

isoskeisos

Yeni Üye
paylaşım için teşekkürler ismail abi.....sevindirici br gelişme...

Ben de sizlere teşekkür ederim; Gerçekten bu konu önemli bir gelişme, (Hem araçlarımızın tanımı''panelvan'', hem de ''Hız tahdidi '' ) en azından hususi otomobil ler ile aramızda uçurum seviyesiinde bir fark kalmadı. (Sadece 10 km fark var) Bundan sonraki adımlarımız; MTV için Vergilendirme sistemindeki farkın, Fenni muayene (TÜV) işlemlerindeki farkın, ve de Köprü v.s yerlerdeki geçiş farklılıklarının ortadan kalkmasıdır.
Aslında yazdığım bu kadar farklılıkların hepsi bir kalemde yapılacak bir değişiklikle halledilebilecektir. Nasıl mı ? Araçlarımızı ilk aldığımızda kullanım amacına uygun olarak ayırımı yapılırak tescili yapılırsa olur. Yani sadece Ruhsatta Hususi & Ticari ayırımı esas alınmalıdır. Hususi olarak kullananlar viçin her türlü işlemimiz otomobil gibi olmalı; Yok Ruhsata Ticari olarak işletmiş ve öyle kullanacaksak bugünkü yapılan işlemler aynen devam eder. (Her yıl TÜV) (MTV yüksekmiktar ve 6 yılda bir kademe iner ) vs v.s.
Yorumlarınız ???

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
paylaşım için teşekkürler.

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
dostlarım şimdi polis arkadaşımla görüştüm.hız limitleri yönetmelik bütün bölgelerde ellerine ulaşmış.hız limitleri bölünmüş yollarda 100+10 veriyorlar.yalnız şunu dedi arabanın ruhsatında panelvan yazmıyorsa alt gurubu panelvan yazdır dedi.ama yazmasada problem olmaz .şu anda geçiş dönemindeyiz sıkıntı olmaz dedi.ama ben yarın bir emniyete gidip panelvan yazdıracağım.

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
dostlarım şimdi polis arkadaşımla görüştüm.hız limitleri yönetmelik bütün bölgelerde ellerine ulaşmış.hız limitleri bölünmüş yollarda 100+10 veriyorlar.yalnız şunu dedi arabanın ruhsatında panelvan yazmıyorsa alt gurubu panelvan yazdır dedi.ama yazmasada problem olmaz .şu anda geçiş dönemindeyiz sıkıntı olmaz dedi.ama ben yarın bir emniyete gidip panelvan yazdıracağım.

abi hiç yorulma... emniyete gelen yazıyı gördüm alt grupta panelvan yazılı olmasa bike panelvan hız sınırı uygulanır ibaresi var... yani hiç bir şey yazdırmaya gerek yok... kimse bir şey demez artık bu konuda...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
hız sınırlarının yükselmesi çok iyi oldu