Ram Doblo için çalışma başladı.

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
Ram Doblo için çalışma başladı
Levent Köprülü-Otokolik


Fiat -Chrysler ortaklığı sonrasında ABD pazarında "Ram" markasıyla satılması gündeme gelen yeni Doblo için fizibilite çalışmaları başlatıldı...

Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilen yeni Fiat Doblo, şubat ayından itibaren Türkiye'de de satılmaya başlanacak. 450 milyon euro'luk yatırımla devreye alınan ve Fiat-Chrysler ortaklığı sonrasında ABD'de de satılması gündeme gelen yeni Doblo için fizibilite çalışmalarının başlatıldığı bildiriliyor.
Tofaş, yeni Doblo'dan bu yıl sonuna kadar 16 bin adet üretmeyi planlarken, gelecek yıl bu rakamı, halen satılmakta olan eski versiyonuyla birlikte toplam 140 bine ulaştırmayı hedefliyor.

Chrysler inceliyor
Fikri mülkiyet hakları Minicargo projesinde olduğu gibi Tofaş'a ait olan yeni Doblo, yılbaşından itibaren Avrupa ülkelerinde piyasaya sunulacak. Türkiye'de satışınaysa şubat ayında başlanacak. ABD'ye gidişi içinse, şu an Fiat ve Chrysler uzmanlarının fizibilite sonuçları bekleniyor.
Tofaş CEO'su Ali Pandır, Doblo'nun ABD pazarına uyumu konusunda fizibilite çalışmalarının başlatıldığını belirterek, "Bu, normalde yaklaşık iki yıllık bir süreç. Ancak daha kısa da sürebilir. Bu yatırıma değer mi, değmez mi diye bakılacak. Raporda şayet olumlu görüş belirirse, hemen çalışmalara başlanır" dedi. Fizibilite çalışmalarını Chrysler ve Fiat mühendislerinden oluşan bir ekibin yaptığını söyleyen Pandır, Amerikalı uzmanların daha önce de Mercedes ile ortaklık zamanında Sprinter gibi bazı modellerin ABD pazarına adapte edilmesiyle uğraştıklarını, dolayısıyla tecrübeleri bulunduğunu kaydetti. Pandır, ABD aracın piyasasında satılabilmesi için gerekli güvenlik donanımları ve teknik altyapının farklı olduğunu da sözlerine ekledi.
Fiat-Chrysler ortaklığının açıkladığı gelecek planlarında, Doblo'nun 2012'de ABD pazarına "Ram"markasıyla sunulacağı belirtilmişti.

Doğalgazlı ihracat patladı
Yeni Doblo ile birlikte gelecek yıl üretimlerinin 2009'dan çok daha iyi olacağını söyleyen Pandır, şimdiden 2010 için 200 bin adetten fazla siparişleri olduğunu belirtti.
Bu yıl 200 binin biraz üzerinde kalan üretimlerinin, 2010'da toplam 250 bin adedi geçebileceğini ifade eden Pandır, "Gelecek yıl 165 bin adetle Fiorino'da sınırı zorlayacağız. Yeni ve eski Doblo üretimiyse toplam 140 bin civarında olur. Elbette Linea ve Albea da var" diye konuştu. İtalya'da 31 Aralık'ta bitecek, araç başına 6 bin 500 euro'yu bulan teşvikler özellikle doğalgazlı Doblo ihracatını patlattığına dikkat çeken Pandır, "Mart ayına kadar tescil izni olduğundan bu ivme sürecek. Şu an ihracatımızın üçte biri doğalgazlı Doblo'dan oluşuyor" dedi.

Koç'tan teşekkür
Şirketin bu yılki satış performansına da değinen Tofaş CEO'su Pandır, ÖTV indirimlerinde yakaladıkları ivmenin kendilerini mutlu ettiğini söylerken, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'un da "Tofaş'ı uzun yıllardır hakettiği yere getirdiniz" diyerek teşekkür ettiğini de ekledi.


Eskisinden daha konforlu

Yeni Doblo, eskisinden tamamen farklı ve "sıfırdan" geliştirilen bir araç. Eski Doblo'dan aldığı parça miktarıysa sadece yüzde 3.
Cargo ve binek araç olarak geliştirilen "Family Space" adını taşıyan tipleri olan yeni Doblo, güncel modele göre daha modern çizgilere sahip. Konforu otomobile yaklaşan Doblo'da, ağırlıklı olarak yeni motor seçenekleri kullanılacak. Family Space'in, Avrupa'da minivan ve stationwagon müşterilerini de çekmesi planlanıyor. Doblo'da 1.4 (95 HP) benzinlinin yanında, geliştirilen 1.3 lt (90 HP), 1.6 (105 HP) ve 2.0 lt (135 HP) dizel seçenekleri bulunuyor.
Yeni Doblo'da, "Start&Stop" (Başlat ve Durdur) denilen ve sıkışık trafikte durulunca motoru stop edip, debriyaja basıldığından yeniden çalıştırarak yakıt tasarrufu sağlayan sisteme de yer verilecek. Otomatik viteslisi de olacak
 

kardelenkurt

BAŞKAN
Admin
Doblo
Kayıt
3 Eylül 2009
Konu
333
Mesaj
5.170
Yaş
33
Adınız
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Şehir
Ankara
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
otomatik vites :p
 

Pasam

Azimli Üye
Kayıt
27 Ekim 2009
Konu
13
Mesaj
225
Fiorinoda vardı benim gördügüm triptonic vites doblodada olsa fena olmaz hani harbiden yeni dobloda birşey varki böyle rakamlar veriyorlar gelsede görsek artıkk*clap*
 
Yukarı Alt