Doblo Radyatör fanı devreye girmiyor

Ercan ÇOBAN

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Arkadaşlar 1,3 euro5 motor doblom var. Radyatör fanı devreye girmiyor. Termostadı ve müşürü değiştirdik yine girmiyor. Klimayı açınca fan motoru çalışıyor ama araç hararet aşamasına geliyor ama fan devreye girmiyor. Lütfen yardım. 😕😢

ArdaCihan

Aktif Üye
Doblo
Adı
ArdaCihan
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
Aracınız motor arıza lambası yakıyor mu

Ercan ÇOBAN

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Hayır bununla ilgili bir arıza uyarısı vermiyor. motor arıza lambası yanıyordu bilgisayara bağladılar. Vites konum sensörü arızası çıktı.

ArdaCihan

Aktif Üye
Doblo
Adı
ArdaCihan
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
Sizin aracınızda büyük bir ihtimalle fan rezistörü arızalı fan o yüzden çalışmıyor olabilir

Ercan ÇOBAN

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
O nerede resmini atabilir misiniz

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Fan bozuk değişecek. Klimayı açınca muhakkak çalışır fan. klimayı açın fan uçlarına elektrik geliyorsa fani değiştirin. Arabayı hararet yaptırır. Fiorinoda 3 kez değiştim. Kronik sorunlu mu ne anlamadık.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Fan bozuk değişecek. Klimayı açınca muhakkak çalışır fan. klimayı açın fan uçlarına elektrik geliyorsa fani değiştirin. Arabayı hararet yaptırır. Fiorinoda 3 kez değiştim. Kronik sorunlu mu ne anlamadık.
Benimde klima çalışınca çalışıyor onun haricinde yazın bile toplasan 10 kere duymadim calistigni toprağım :)

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Radyatör fanı kolay açmaz yayladan yukarı yaz sıcağında bazen deneme amaçlı zorluyorum ancak açıyor,soğutma iyi kolay hararet yapacak bir araba değil normal kullanımda yaylaya gittiğimde 2dk rolantide bekliyorum fanı açmıyor su sıçaklığı normal seviye olduğu için.Bunları deneyerek gördüm.

ArdaCihan

Aktif Üye
Doblo
Adı
ArdaCihan
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
Benim aracım d3 1.6 fan rezistörü yüzünden 4 kere hararet kaldırdı fan rezistörü nü değiştirdim düzeldi hararet kalkma olayı ortadan kalktı

ArdaCihan

Aktif Üye
Doblo
Adı
ArdaCihan
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
Bende fan arızalı sandım ama fan rezistörü değiştirince fan çalışmaya başladı

ArdaCihan

Aktif Üye
Doblo
Adı
ArdaCihan
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
D3 1.6 larda radyatör su deposunun altında 1.3 lerde radyatör fanına giden kabloları takip edin bulursunuz bu parçanın 85 90 lira gibi bir fiyatı var

IMG_20201014_155055~2.jpg

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Benimde klima çalışınca çalışıyor onun haricinde yazın bile toplasan 10 kere duymadim calistigni toprağım :)
Toprağım arazide 1. Vites de toz toprak sıcak birleşirse belki çalışıyor 😊
Fiorino ışıkta beklerken falan açıyor , Doblo açmıyor. Dobloda klima da yok benim yılda belki bir iki kez açıyorsa anca 😁

polatz

Azimli Üye
Doblo
Adı
Fatih
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
Konuya çözüm diye yazamıyorum ama benimde benzer bir durumu var.

Uzun süre antifirizsiz kullanılmış. Ustam demişti antifiriz koyarsak kaçağa sebep olabilir diye, olsun önümüz kış dedim koyalım. Radyatörde kaçak oluştu. Birkaç gün kullanayım dedim hemen değiştirmeyelim. Bu şekilde toplamda 300 km yol yaptım. Motor ısınınca hafif buhar çıkışı mevcut ama göstergede hararet durumu oluşmadı ve fanda devreye girmedi.

Kara kara düşünüyordum acaba birde fan masrafı mı yapacağız diye ama burayı okudukça sadece radyatörle kurtaracak gibiyiz.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Bende de oldu. Radyatör 'le yırttım. Ama çok anti koyma. %50 su ile koy. Gecmis olsun.

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Arkadaşlar 1,3 euro5 motor doblom var. Radyatör fanı devreye girmiyor. Termostadı ve müşürü değiştirdik yine girmiyor. Klimayı açınca fan motoru çalışıyor ama araç hararet aşamasına geliyor ama fan devreye girmiyor. Lütfen yardım. 😕😢
merhaba aracınızın beyninden bilgisayar yardımı ile fan test kontrolü yaptırın,ayrıca kolay kolay bu havalarda fan açmaz benim aracında açtığını görmedim aracı sıcak havalarda çok zorlarsanız belki açar genelde benzinli ve özellikle lpg li araçlarda fan açma olayı fazla olur parçaları neye istinaden değiştirdiniz aracınız hararet mi yaptı ?dizel araçlarda fan pek açmaz kolay kolay ancak motor suyu sıcaklığın 90 derecelerin üzerine çıkarman lazım ki termostad bypass yapıp suyu radyatörde devirdaim ettirmesi gerek .
''hararet aşamasına geliyor ama fan devreye girmiyor''demişzziniz hararet göstergesi olaması gereken yeri geçiyormu resimli olarak yazarsanız belki yardımımız olur
iyi günler

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Konuya çözüm diye yazamıyorum ama benimde benzer bir durumu var.

Uzun süre antifirizsiz kullanılmış. Ustam demişti antifiriz koyarsak kaçağa sebep olabilir diye, olsun önümüz kış dedim koyalım. Radyatörde kaçak oluştu. Birkaç gün kullanayım dedim hemen değiştirmeyelim. Bu şekilde toplamda 300 km yol yaptım. Motor ısınınca hafif buhar çıkışı mevcut ama göstergede hararet durumu oluşmadı ve fanda devreye girmedi.

Kara kara düşünüyordum acaba birde fan masrafı mı yapacağız diye ama burayı okudukça sadece radyatörle kurtaracak gibiyiz.
Aynı olay banada oldu antifirizi koyduk devirdaim cortladı su akıttı. Bi devirdaim motoruyla kurtardık. Antifiriz şart abi👍