Porselen Baskı Balata

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
Arkadaşlar Şimdi Sokak Arası Yapan Araçlar Genelde Şahinciler Porselen Baskı Balata Takıyormuş ve Ömürlük Deniyor Araçta Baskı Balatayı Zorlayarak Bir Saat Boyunca Yol Yapınca Yanıyor Deniyor. Bu Porselen BAskı Balatalar Bizim Araçlarda Sağlıklı Olurmu Bi Bilgisi Olan Varmı...

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
yasağını bilmiyorum ama performansı çok etkilediğini duydum

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
ilk okudum abtes anladım valla :D:D asbest onlar derken neyi kastettiniz ___???

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
abi cok tşk ler beni aydınlatdıgın için

düşün sene porselen baskın var aracı zorlayıp baskı yakıyorsun o kokuda seni kanser ediyo

RAHMETLİDE SOLLARDI

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
bende taktırmam abi nedeni ögrendikten sonra

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
bu kadar zararlı olabileceğini düşünmüyordum...
bu arada premio rahmetlide sollardı olur hakikatten :D :D :D :D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar inşaat müh. olduğuma bakmayın ilk üniversitem seramik mühendisliğidir.

seramiklerin karakteristik bir özelliği yüksek ısıya ve aşınmaya karşı dayanımıdır.bu özellikleri sayesinde uzay mekiklerine ısı kalkanı ve porche lara fren balatası olarak kullanılabilirler.

yasaklanan (daha doğrusu üretimden kaldırılan) asbestli balatalar çok eski bir teknolojidir (86 doğanın fren balatasında bile asbest vardı.siz düşünün artık nekadar eski).yasaklanmadı ama firmalar artık kullanmıyor.işçi sağlığı v.s. sebeplerden ötürü...

yeni tip seramik balatalar asbestli olmamalı.değişik bir seramik madde kullanılıyor olmalı(zirkonyum ya da alümina gibi)

seramik fren balatalarının en önemli özelliği kızdığında boşalmaması.disk ve balata komple seramik imalse uzun süre frene basılıda tutsanız freniniz kızsa bile boşalmaz.ayrıca aşınma direnci çok yüksektir.bu sayede uzun ömürlü ve ekonomik kullanım sağlar.

günümüzde kullandığımız debriyaj balataları basit bir zorlama ile ya yanmakta ya sıyırmaktadır.eğer dobloya seramik balata (asbestli hariç) imal ediliyorsa hiç düşünmem gider bulur taktırırım.bir kere taktırırım bidaha şanzumanı zırtbırt söktürmem.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Öğrendiğim kadarı ile, yüksek performans araçlarında, beklenilen performansı vermiyormuş.

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
peki bu porselen baskı balata bizim araçlara nasıl olur...

Akineton

Azimli Üye
porselen fren balatalarını ilk Le Mans yarışlarında Porsche yada Audi kullanırken duymuştum. Hatta kor halini alan fren disklerinin parlayışını gösteren bir resim hala hatrımdadır aşağıdaki gibi..
592.jpg

UmitKaraburun

Daimi Üye
Akineton tarafından yazılan metin:
porselen fren balatalarını ilk Le Mans yarışlarında Porsche yada Audi kullanırken duymuştum. Hatta kor halini alan fren disklerinin parlayışını gösteren bir resim hala hatrımdadır aşağıdaki gibi..
592.jpg

Cok mükemmel görünüyor...*clap*