Periyodik Bakım

onurergin

Aktif Üye
Arkadaşlar aracı alalı 30 bin km oldu. Daha önceki bakımlarda yağ ve filtre değişimlerini yaptırmıştım. Araç şu an 105 bin km de fakat benden önce tam olarak neler yapıldı bilmiyorum. Kurban bayramından önce ön balataları değiştirdik usta arkalar 15 bin km daha gider, diskleride en fazla 20 30 bin km sonra değiştir mutlaka demişti. Birkaç gün sonra bakıma götürücem ekstra neler yapmalıyım sizce ? Şanzuman yağı, direksiyon yağı gibi değişiklikleri yapmalımıyım ? Birde araç klimalı fakat aldığımdan beri klimayı hiç kullanmadım polen filtresini şu an değiştirmeme gerek varmı ?

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Degistirirsen iyi olur degistirmezsen korkma zarri olaz.....

onurergin

Aktif Üye
Teşekkürler. Peki carbon clean gerekli mi şu aşamada. Daha önceden yaptırıldı mı bilmiyorum. Tüm bunları yaptırırsam tahminen maliyet ne çıkar. Carbon clean dahil.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
30.000 deki araca carbon clean yaptirilirmi....? Sakin haaa.....yakin zamanda bakim yaptirmis arkadaslarin fiyat bilgileri forumda olacak....bakarsan net bilgi bulabilirsin kolay helsin....

onurergin

Aktif Üye
Baki abim yanlış anladın sanırım araç 30 binde değil ben alalı 30 bin oldu. Araç 105 binde şu an. Fiyatları araştırıcam teşekkürler.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
onurergin tarafından yazılan metin:
Baki abim yanlış anladın sanırım araç 30 binde değil ben alalı 30 bin oldu. Araç 105 binde şu an. Fiyatları araştırıcam teşekkürler.

O zaman yaptirmani oneririm forumda carbon clean hakkinda tarafimdan yazilmis onlarca arguman bulacaksin lutfen incele...icinde fiyat bilgiside var....

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar aracı alalı 30 bin km oldu. Daha önceki bakımlarda yağ ve filtre değişimlerini yaptırmıştım. Araç şu an 105 bin km de fakat benden önce tam olarak neler yapıldı bilmiyorum. Kurban bayramından önce ön balataları değiştirdik usta arkalar 15 bin km daha gider, diskleride en fazla 20 30 bin km sonra değiştir mutlaka demişti. Birkaç gün sonra bakıma götürücem ekstra neler yapmalıyım sizce ? Şanzuman yağı, direksiyon yağı gibi değişiklikleri yapmalımıyım ? Birde araç klimalı fakat aldığımdan beri klimayı hiç kullanmadım polen filtresini şu an değiştirmeme gerek varmı ?

burada bi yanlış var!madem diskler değişecekmiş balataları değişirken neden değişmemiş?sen 30 bin sonra diskleri değişirken balataları tekrar değişecen yazık değil mi?işçiliğiyle birlikte gitti 40-50 lira...diskler değişirken tekrar bi takım balata daha...

diskin 30 bin ömrü kalmış diye bişey yok arkadaş.disk ya bozuktur ya değildir...eğer disk bozuksa neden balatalarla birlikte değişmiyorsun,yok disk bozuk değilse neden iş icad ediyorsun?arka balata 120 bin giderken 105 binde disk bitermi?disk bozuksa balataları neden ziyan etti bu "usta"(!)

110 bin km yi bekle...araç 1.3 se yağ,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi ni değiş.110 bin ana bakım değil.yağ bakımı...

120 binde bi ana bakım var...o zamana kendini hazırla...

120 binde...

yağ
yağ filtresi
hava filtresi
polen filtresi
mazot filtresi
alternatör kayış kiti
triger seti(1.9 JTD için)
carbon clean
debriyaj seti kontrolü
ön takım kontrolü
fren sistemi kontrolü
genel kontroller...

bunların dışında aracınızın radyatör suyununda komple boşaltılıp radyatörün ve motor su kanallarının temizlenmesini,yeni antifirizli su doldurulmasını ayrıca tavsiye ediyoruz.

onurergin

Aktif Üye
Diskleri de değiştirsen iyi olur ama değiştirmezsen 20 30 bin km daha gider demişti bende güvenerek 2 bakım sonra değiştiririm diye düşündüm. Araç 1.3 evet ama bir önceki bakım 95 binde yapıldı. Daha önceden gecikme yapılmış sanırım 10 binde bir girmemiş bakıma. Bilgileri dikkate alıcam çok teşekkürler.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Diskleri de değiştirsen iyi olur ama değiştirmezsen 20 30 bin km daha gider demişti bende güvenerek 2 bakım sonra değiştiririm diye düşündüm. Araç 1.3 evet ama bir önceki bakım 95 binde yapıldı. Daha önceden gecikme yapılmış sanırım 10 binde bir girmemiş bakıma. Bilgileri dikkate alıcam çok teşekkürler.

sadece yağı,yağ filtresini ve hava filtresini değiştirip 5000 daha git.bakımlar normal peyoduna dönsün.hepsi 50 liraya bağlanır ama ileride arabanın bakımlarının hepten kontrolden çıkmasını engellemiş olursun...

en zamanında diğer arabamda ipin ucunu bi kaçırdım,toparlamak için bi seferede 1000 tl masraf etmek zorunda kaldım...

yağ bakımıyla bi başlıyor ipin ucu kaçmaya...ordan öteye artık ön takımdı frendi trigerdi,antifirizdi...kopuk uçurtma!gittikçe gidiyor toparlayamıyorsun!sen beni dinle,sadece yağı,yağ filtresini ve hava filtresini değiş,110 binde yağ yağ filtresi hava filtresini değiştir,120 binde de yukarıdaki listeyi yaptırırsın araç normal rutin bakım peryoduna girer.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
birde istersen ustanı değiş...çok aklıma yatmadı o usta...

onurergin

Aktif Üye
bir kere gittim zaten oraya. yabancısıyım sakaryanın tanıdık falan da olmayınca artık kime denk gelirsek :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bir kere gittim zaten oraya. yabancısıyım sakaryanın tanıdık falan da olmayınca artık kime denk gelirsek :)

tanıdık aramana gerek yok.bosch servislere git.parçalar tofaş servisinden daha orijinal.