Paslanma ve araçların çürümesine karşı araç bakımı

kokplot

Onursal Üye
sormam gerekiyor. yeterli bilgim yok bu konuda. bulunduğum yerde yılın 360 günü yağmur yağıyor. ve garaj olayım yok arkadaşlar .. bilinen mantıklı görünen işlemleri yapıyorum ama yetmiyor.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
diamond tarafından yazılan metin:
evet sadece hobi. Can sıkıntısı ne yaparsın :) Memleketimde daha köpük yapmak için aparak basınçlı yıkama makinası garaj herşeyim mevcut ama Ankarada apartmanda olmuyor

maşallah sizde benim gibisiniz heralde bende aynen bir sürü malzeme var ama plastik sütünü ben 5 kg olarak alıyorum daha iyi oluyor benim cilalarda mxs nin teflon cilası çok memnunum harika parlatıyor

kokplot benim zaten garajım olsa arabanın altını bile yıkarım malesef otopark yok
istanbulda araba parketmeye yer zor buluyoruz

geremy

Onursal Kurucu
doblo vip premio tarafından yazılan metin:
diamond tarafından yazılan metin:
evet sadece hobi. Can sıkıntısı ne yaparsın :) Memleketimde daha köpük yapmak için aparak basınçlı yıkama makinası garaj herşeyim mevcut ama Ankarada apartmanda olmuyor

maşallah sizde benim gibisiniz heralde bende aynen bir sürü malzeme var ama plastik sütünü ben 5 kg olarak alıyorum daha iyi oluyor benim cilalarda mxs nin teflon cilası çok memnunum harika parlatıyor

kokplot benim zaten garajım olsa arabanın altını bile yıkarım malesef otopark yok
istanbulda araba parketmeye yer zor buluyoruz

imkan olsa senin yapmayacağın temizlik yok eminim.
iliklerine kadar yıkar durularsın dobloyu.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Ben 2 haftada bir içdışa sokmakla yetiniyorum.

Bezle siliyorlar sadece, daha ileri birşey yok.

kokplot

Onursal Üye
bu bölümde paslanma ve çürüme ile ilgiliyiz değilmi. ben mi temizlik konusu algıladım. :) pas diyorum arkadaşlar çürük diyorum :) dahası küf diyorum.. galvanizi en çok arabaların başında orta sınıflarda renault mu geliyordu. çürümeleri daha geç sürüyor diyorlar. yoksa dobloların daha çürükten yıkıldığını duymadım. istanbullular daha iyi bilir.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Benim DobloM'unda, sanki tamponunda katman atması var gibi? Tabaka aşınıyor sanırım. Ama ne yapmam lazım bir fikrim yok.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Tam köşe yerlerinde, mat ve canlı farklılıklar belli oluyor.

Hani gömleğe birşey dökülürde, leke iz bırakır ya; o şekilde tamponda renk değişmesi var. Elimle dokununca sanki katman var gibi.

kokplot

Onursal Üye
aracın katman atıyor dediğin yerleri muhtemelen boyasız plastik yerleri olabilir. araçlarda tamponlar belli bir zaman sonra renk değişimine yol açar. ama katmanmı bilemiyorum. o parça plastiği grileşir ve yer yer bulutlu tarzı beyazlama durumuna girer gibi görüntü dahi verir. parça ömrünü orta yaş krizine sokmuştur bir kere.. yinede bu yaşta bir araçta benim tahmin ettiğim olaysa olmaması gerek.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Aynen anlattığın olay var Abi :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bende doblonun siyah plastik kısmından i,kayetçiyim çamurlanınca zor yıkanıyor illa bir arlatıcı sürmek gerekiyor yoksa beyazlaşıyor

şuan çoğu otomobil 15 yaşına kadar rahatlıkla çürümüyor mesela ben fiatta 94 95 bi temprada bile çürük göemedim özellikle 98 paliolarda filan hiç bi çürük yok

arabalarınızn muhalkak her yıkamadan sonra kapı motor bagaj aralarını çok güzel kurulayın çütrümeyi geciktirecek ve dışına cila yaparken muhakkak oralarada yapın

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Peki sonradan takılan bodykitler aracın orjinal yapısına göre nasıl bilen var mı? Çoğu araçta kırık görüyorum ben bol bol, paslanma çürüme bi yere kadar da, en kötüsü kırıklar oluyor.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Çürüme ile ilgili değil ama benim de tavsiyem Ön far camlarına ve Stop lambalarına özellikle fırça deydirmeyin çok kötü çiziliyor ve soluk bi renk alıyor. farların çizik soluk durması aracın duruşunu bile etkiliyo. ben her yıkamada özen gösteririm ve özellikle rica ederim fırça sünger vs deyirmeyin hatta yıkamayın kirli kalsın die kendim yumuşak bi bezle temizlerim :)

kokplot

Onursal Üye
doblo vip premio tarafından yazılan metin:
bende doblonun siyah plastik kısmından i,kayetçiyim çamurlanınca zor yıkanıyor illa bir arlatıcı sürmek gerekiyor yoksa beyazlaşıyor

şuan çoğu otomobil 15 yaşına kadar rahatlıkla çürümüyor mesela ben fiatta 94 95 bi temprada bile çürük göemedim özellikle 98 paliolarda filan hiç bi çürük yok

arabalarınızn muhalkak her yıkamadan sonra kapı motor bagaj aralarını çok güzel kurulayın çütrümeyi geciktirecek ve dışına cila yaparken muhakkak oralarada yapın

mantık olarak bende sana katılıyorum. fakat tamponlara daha başlangıçtan itibaren parlatıcı sürülmesine karşıyım. çünkü cila( gögüs cilası) ihtiva ettiği içeriği itibarıyla plastik veya deri aksamları bir müddet parlatıyor ama sonra güneşin ışınlarını nasıl iki katı daha zararlı hale getirdiğini sonradn görüyorsunuz. parlatıcı yerine siyah tamponlara özellikle ben besleyici süt sürüyorum ve plastik aksam sütü emerek içrisine hazmediyor. böylece güneş te verilebilecek zararları engelliyor.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
O zaman farlara kaplama yaptırmak daha kolay olacaktır. Şaşırdım doğrusu...

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
DobloM tarafından yazılan metin:
O zaman farlara kaplama yaptırmak daha kolay olacaktır. Şaşırdım doğrusu...
şeffaf bi kaplama süper olur aslında ama istendiği zaman lekesiz çıkabilmeli

kokplot

Onursal Üye
Peki sonradan takılan bodykitler aracın orjinal yapısına göre nasıl bilen var mı? Çoğu araçta kırık görüyorum ben bol bol, paslanma çürüme bi yere kadar da, en kötüsü kırıklar oluyor.

kesinlikle alışılagelmedik tampon alçaltmaları olduğundan bir şekilde hasar alıyor. ama bir ekleme yapmadan tampon kıran genellikle fıat gurubunda en çok tipo lardır. ön tampoları nasıl oluyorsa hep bir yerlere çarpıyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar paslanma ve çürümede en çok gözden kaçan araçların altları.aslında her yıl yaz başında aracın alttan iyice yıkanıp ziftlenmesi lazım.bu yılda bir yapılması gereken bir bakım.maliyeti 150 TL civarında.

bu bakımla kışın buzlanmaya karşı yola serilen tuzun araç altından temizlenmesi ve araç altındaki koruyucu zift tabakasının ywnilenmesi sağlanıyor.böylece araç taban sacı ve şasiler korozyondan korunuyor.

yapılmaması durumunda denge kolu mafsalları gibi noktaların şasi bağlantı noktaları korozyona uğruyor ve kopabiliyor.geçen bizim arkadaşın kartalında oldu bu şekilde ön denge kolu mafsalı şasiden koptu,faciadan döndüler.gittik kaportacıya usta araca baktı,bu araba lop olmuş,şaseler çürümüş,ne kadar kaynatsakta düzgün tutmaz,yine kopar dedi.nedenini sorduk araç alt bakımının uzun yıllar ihmalinen olduğunu söyledi.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Peki bu bakımı ne olarak diyeceğiz? Ben ilk kez duyuyorum...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kokplot tarafından yazılan metin:

kesinlikle alışılagelmedik tampon alçaltmaları olduğundan bir şekilde hasar alıyor. ama bir ekleme yapmadan tampon kıran genellikle fıat gurubunda en çok tipo lardır. ön tampoları nasıl oluyorsa hep bir yerlere çarpıyor.

zaten tampona o uyduruk ekleri takmasan doğanın altı jeep gibi.10 senedir bi kere altını vurmadım şu doğanın.ne dere yataklarından geçtim o tosunla.bu arada tosunu boyaya yolluyorum.10.hizmet yılının sonunda fiat yetkili servisinde törenle komple boya kaporta revizyonuna sokacam.aslanlar gibi 10 yıl çalıştı bana.yukarda allah var çok ekmek yedim o arabadan!paranın para zamanı 20000 mark veridim o arabaya,karşılığınıda bi tamam verdi.