OTOMATİK VİTES

munurkavalci

Daimi Üye
Adı
münür
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Aşçı
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
SELAM arkadaşlar otomatik vites fiorino lar nasıl bilgisi olan arkadaşlar varmı almayı düşünüyorum çünkü hanım da kullanmak isityor normal vites kulanamıyor yakıtı nasıl çekiş performansı nasıl bilen ler varsa cevaplarınızı bekliyorum.

izmirlidoblo

Daimi Üye
triptronik alma yokuşta kayma yapıyo herkes şikayetci tam otomatik al hem triptronik arabalar ilerde çok sorun çıkartıyo debryaj balatası onda da var ya düz ya da tam otomatik

munurkavalci

Daimi Üye
Adı
münür
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Aşçı
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
nasıl kayma yapıyor yokuşta tam otomatik hangisinde var fiyatta varmı

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
munurkavalci tarafından yazılan metin:
nasıl kayma yapıyor yokuşta tam otomatik hangisinde var fiyatta varmı

arkadaşlar hill holder olan araçlarda yokuşta kayma olmaması gerekir.yeni dobloda böyle bi sorunla karşılaşmazsınız.triptronik viteste geri kaymak istemeyen arkadaşlar kalkışta gazı 25 devire alsın düşük devirden kaynaklanıyor geri kayma!

bide otomatik vites araç alacak arkadaşlara bi uyarı...otomatik vites araçaların tamiri istanbul izmir ve samsun duşında tamir edilemiyormuş!tercihinizi yaparken bunuda göz önünde bulundurun!

ERCAN

Daimi Üye
DeadSilence tarafından yazılan metin:
Otomatik hiç bir aracı önermem ama kullanamıyorsa baska secenegınde yok sanırım usta..
Aynen öyle..yakından gördüğüm bir kaza beni şoke etmiştim...50 nc kamyonet rampaya 2 ci vitesle çıkmaya çalışırken devirden düşüyor..şöför 1 ci vitese geçti ama .motor boğuldu ,,stop etti..geri geri kaymaya başladı..rampada çıkmakta oln otomotik vites hundayi ..gelen aracı görünce firene bastı durdu..ama saniyeler içerisinde geriyede gidemedi..50 nc kamyonet arabanın sağ tarafından bir girdiki ..arka koltuğa kadar..neyse ki ölümü kaza değildi..

Yani durduğunda dahi araban kaçamıyor..düz vites olsaydı 5 metre arkada çok güvenle ve hızla kaçabileceği 5,6 arabanın parkedebildiği bir alan vardı..

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
bayan için bence fiorino normal değil tmm arç güçükte genede yani ne bilim yani daha bi punto gibi falan veya ford fiestalarda çok güzel ....

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
ve çook güzel bi araç punto hele evolar vaz geçilmezim
1-Leon Cubra
2-Punto Evo

munurkavalci

Daimi Üye
Adı
münür
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Aşçı
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
slm arkadaşlar güzel diyorsunuz herkez fiorinoya yöneldi alanlarda çok memnun muş az yakıyormuş bizim burada alan çoğaldı yani kiraz da fiorino kullanan lar sitesin de şikayet edenler yok yine de sitemizde gerçek bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum valla çok pişman oldum doblomu sattığıma palio aldım ama ilk fırsatta değiştireceğim geniş aile olduk

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
munurkavalci tarafından yazılan metin:
slm arkadaşlar güzel diyorsunuz herkez fiorinoya yöneldi alanlarda çok memnun muş az yakıyormuş bizim burada alan çoğaldı yani kiraz da fiorino kullanan lar sitesin de şikayet edenler yok yine de sitemizde gerçek bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum valla çok pişman oldum doblomu sattığıma palio aldım ama ilk fırsatta değiştireceğim geniş aile olduk
Sevgili kaqrdeşim ben şuan tripronik doblomu bekliyorum.......Sanılanın aksine tripronik vitesli araçlar manuel vitesli araçlara oranla az yakar.......Konfor olarakta manuel araçlara oranla heleki İstanbul gibi kalabalık trafiği olan şehirlerde muhteşem sürüş konforu sağlar...Gelelim geri kaydırma olayına....Benim en kızdığım şey bilmeden öğrenmeden veya kulaktan dolma yalan yanlış verşlen bilgilerdir.......Sevgili kardeşim alacağın araçta hill holder özelliği varsa zaten raptor kardeşim yazmış....aracın yokuşta geri kaymaz ne kadar kaymaz onuda söyleyeyim... Klasik düz otomatik viteslerde araç çok dik yokuşlar haricinde kaydırmaz.....Hill holderli triptronik viteslerde ise hill holder özelliği %5 eğimde devreye girer ve rampada durduğunda ayağını gazdan çektiğinde burası önemli dikkat et 1.75 saniye fren intikal zamanı bırrakır sürücüye yani ayağını 1.75 saniyede frene atman lazım yoksa araç geri kaçar....Zaten triptronik araçların manuel araçlara göre az yakmasının nedeni budur......Söför adam bu kadar zamanda zaten sigara bile yakar....Kısacası güzel kardeşim triptronik hill holderli doblo ve fiorino yuı gönül rahatlığı ile alabilirsin....Şimdiden hayırlı olsun....Birde şunu bil eğer varyatayı seviyorsan onu yapamazsın kalkışta biraz ağır olur tripronik araçlar.....

Dark Knight

Fenomen Üye
izmirlidoblo tarafından yazılan metin:
triptronik alma yokuşta kayma yapıyo herkes şikayetci tam otomatik al hem triptronik arabalar ilerde çok sorun çıkartıyo debryaj balatası onda da var ya düz ya da tam otomatik

Babamda triptonik Polo var çok da memnun maşallah.

Dark Knight

Fenomen Üye
Bir hyundai bir de polo otomatik vitesli olarak senelerce kullandım. Otomatik vites hem fazla yakıyor hem de uzun yolda bir işkence. Ben eşimi düşünerek otomatik vites almıştım ancak istanbul trafiğine adapte olamadı. Büyük konuşmayayın ama tekrar otomatik vites mi şimdilik uzak dursun :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:
Bir hyundai bir de polo otomatik vitesli olarak senelerce kullandım. Otomatik vites hem fazla yakıyor hem de uzun yolda bir işkence. Ben eşimi düşünerek otomatik vites almıştım ancak istanbul trafiğine adapte olamadı. Büyük konuşmayayın ama tekrar otomatik vites mi şimdilik uzak dursun :)
zaten bizde az yaktığı için trpronik diyoruz kardeşim........

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
:D :D ama istanbul trafiğinde çok güzel olur otomatik vitesler :)

Dark Knight

Fenomen Üye
bakiergul tarafından yazılan metin:
zaten bizde az yaktığı için trpronik diyoruz kardeşim........

Triptonik de aynı. Klasik vitesden fazla yakıyor. Ama tam otomatik kadar çok büyük değil fark. 0,2lt civarı falan.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
yanlış biliyorsun kardeşim triptronik vitesler herzaman manuelden az yakar ..bilgine .....İstersen araştır bak eğer çok yakıyorsa ya kullanıcı bilinçsiz kullanıyor yada şanzıman problemi var demektir......Sonra uzun yol olayınada üzülerek katılamayacağım otomatik vitesli araç uzun yolda sol ayağını alırsın kıçının altına basar gidersin ....valla en az otomatik olarak 20 araç ve 1000 lerce km yaptım uzun yol olarak ama tam otamatik vitesli araçla ......

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
'Otomatik çok yakar!' efsanesi bitiyor...
Otomatik vites keyfi yaşamak, astarı yüzünden pahalıydı. Nitekim alırken pahalı olduğu kadar, kullanırken de masraflıydı. Bu efsane, son teknolojilerle birlikte artık bitiyor....

Otomobil almaya karar verirken en çok üzerinde düşünülen konuların başında "Otomatik mi yoksa manuel mi?" sorusu gelir. Nitekim evin hanımı, günün birinde kendisinin de kullanacağını düşünerek otomatikten yana tercih kullanır. Erkek sürücüler ise, kimi zaman dur-kalk trafikte yaşanan eziyetlere rağmen tercihini manuel şanzımanlı bir otomobilden yana kullanır...

Bunun elbette bir çok nedeni var. Otomatik vitesli bir otomobil kullanmayı acemilik olarak niteleyip vazgeçmek, ya da maliyetinden ötürü tercih etmemek gibi. Nitekim otomatik şanzımanlı bir otomobil satın almak için, hemen hemen çoğunlukla manuel vitesli araçlara göre daha yüksek bir bedel ödemek zorunda kalınır. Bunun üzerine otomatik vitesli otomobilin, manuel vitesli araçlara göre bir miktar daha fazla yakıt tüketmesi de eklenince, tercihin yönü asla tartışılmaz.

Son yıllarda biribiri ardına piyasaya sunulan teknolojik yenilikler, elbette otomatik şanzımanlara da sıçradı. Easytronic, Tiptronic, Multitronic, DSG gibi çeşitli adlar altında geliştirilen ve üretilen otomatik şanzımanlar sürücülere daha farklı alternatifler sunarken, aynı zamanda yüksek yakıt tüketimi tabularını da yıkmaya başladı. Zira son dönemde piyasaya çıkan bazı otomatik şanzımanlar, artık manuel şanzımanlara göre daha az yakıt tüketimi sunuyor.

Sürekli geliştirme

Tıpkı otomobillerde kullanılan motor, müzik sistemleri, güvenlik sistemleri ve benzeri diğer unsurlarda olduğu gibi tomatik şanzıman teknolojisinde de sürekli geliştirmeler üzerinde çalışan otomotiv endüstrisi, sonunda otomatik vites kutusunu daha hızlı ve tasarruflu yapmayı başardı.

Özellikle motor ile şanzıman arasına yerleştirilen ve tork konvertörü adı verilen sistemin gelişiyle, otomatik viteslerde oluşan güç kaybı ve buna bağlı olarak başgösteren fazla tüketim etkisi de ortadan kalkmaya başladı. Nitekim tork konvertörü hız ve güç kayıplarını aza indirmek, yüksek hızlarda motordan gelen gücü daha iyi kullanmak, motora daha az yük bindirmek gibi bir çok görevi üstlenerek otomatik şanzımanın tüketimdeki kötü ününü azaltmaya başladı.

Daha fazla elektronik sistemlerle yüklenmiş olan yeni otomatik şanzımanlar kullanım şekli, hız, gaz pedalının hareketleri gibi faktörleri değerlendirerek uygun vites geçiş aralıklarını artık kendileri belirliyor. Bu da, yakıt tüketimini düşürdüğü gibi performanslı kullanımlara da olanak tanıyor. Zira bu tip şanzımanlar, artık yüksek güçte ve performansta motorlara sahip spor otomobillerde de sıkça kullanılmaya başladı. 1001 HP gücündeki Bugatti'nin şanzımanı da otomatik desek, herhalde yeterli olur!

Son dönemde kullanılan "otomatikleştirilmiş manuel şanzıman" düzeneği, maliyet açısından pek çok üretici tarafından tercih edilirken, vites değişim aralıklarını sürücüsünden daha iyi hesaplayabildiği için manuel şanzımanlı versiyonlara göre tüketim yönünden de başarılı sonuçlara imza atabiliyor. Nitekim Opel'in 1.2 lt benzinli motorlu Corsa modeli, Easytronic şanzımanla aynı motora sahip manuel vitesli versiyona göre daha az tüketim değerleriyle dikkat çekiyor. Aynı şekilde Citroen'in C4 modelinin 1.6 lt dizel motorlu versiyonunda az tüketen taraf, 6 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman görünmekte.

Daha seri değişim

Otomatik vites teknolojisinde son dönemde en fazla ön plana çıkan sistem ise, gerek tüketim gerekse de performanslı kullanıma uygunluğu açısından "çift kavramalı" olarak adlandırılanı.

Alman üretici Audi ve Volkswagen'in ilk kez tanıştırdığı, "DSG" adıyla ticarileştirdiği sistem, yarış araçlarında kullanılan vites kutusu konseptinden yararlanılarak geliştirilmiş. 6, hatta 7 ileri versiyonları bulunan bu sistem, iki adet çoklu ıslak plakalı kavramanın paralel yerleştirilmesiyle çalışıyor. Bu kavramalardan biri devredeyken diğeri bir sonraki vites geçişi için hazır bekliyor. Bu özgün ikiz kavrama tasarımı, vites değişikliğini sadece 3 - 4 milisaniyede sağlayarak, vites değiştirmede çekiş kuvvetinin kesilmesini engelliyor. DSG teknolojili vites kutusu, Audi ile VW'nin ürettiği pek çok dizel ve benzinli motorda rahatlıkla kullanılıyor. Bu arada bu şanzımanın ağırlığının da az olduğunu belirtelim.

Benzer bir sistemi kullanan diğer markaysa Volvo Cars. Powershift adıyla pazarlanan ve Türkiye'de satılan S40'ın bazı motor versiyonlarında kullanılan bu 6 ileri şanzıman, DSG ile benzer prensipte çalışıyor. Düz şanzımanda kullanılan teknoloji üzerine kurulu olsa da, kendi tahrik millerine bağlı iki ayrı hidrolik debriyajla bu sistemden ayrılıyor. Birbirinin içinde dönen iki tahrik milinden içte olanı 1, 3 ve 5.vitesin yanı sıra geri vitesi kontrol ederken, dışta olanı 2, 4 ve 6. viteslere kumanda ediyor. Debriyajın elektro-hidrolik kontrol ünitesi, bir debriyaj kavramışken diğerinin açılmasını sağlıyor. İki debriyaj da baskı balata sistemiyle çalışıyor. Bir piston debriyaj balatalarını birbirine doğru iterek bunların oluşan sürtünmeyle birbirine kilitlenmesini sağlıyor. Böylece motor 1. viteste gücünün ve torkunun zirvesinde çalışırken, 2. vitese geçmeye hazır hale geliyor. 2.'ye geçildiğindeyse üçüncü vites hazırlanıyor. Böylece güç aktarımında veya torkta kesinti olmuyor. Üstelik standart otomatik şanzımanlara oranla yüzde 8 daha az yakıt tükettiği belirtiliyor.

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız