OTOMATİK VİTES POZİSYONLARI AÇIKLAMALARI

geremy

Onursal Kurucu
( P ) : Park. Bu pozisyonda şanzıman kilitilidir. Kullanım yeri : Park halinde dururken, uzun süreli beklemelerde, aracı ilk çalıştırmalarda kullanılır.

( R ) : Geri vites. Geri gitmek için kullanılır.

( N ) : Boş. Manuel araçlarda ki vites boşta pozisyonuyla aynıdır. Duraklamalarda kullanıla bilir. Araç hareket halindeyken bu pozisyona alınmamalıdır. Yetersiz yağlamadan dolayı şanzıman hasarlanır.

( D ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızına göre otomatik olarak vitesler değişir.

( D4 ) : Sürüş. ( D ) pozisyonuyla aynıdır. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızına göre otomatik olarak vitesler değişir.

( D3 veya 3 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.100 km. ye kadar kullanılmalıdır. Şehiriçi kullanım bu pozisyonda olabilir.

( 2 ) : Sürüş. İleri gitmek için kullanılan vitestir. Bu pozisyonda aracın hızı max.60 km. ye kadar kullanılmalıdır. Bu km. ye kadar düşük hızlarda kullanım bu pozisyonda olabilir. Şanzımanın bu pozisyonda geri kayma kilidi vardır. Dik yokuşlarda geri kaymayı önler.

alıntıdır.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Otomatik Vites Kullanımı & Püf Noktaları

Otomatik vitesli araç kullanımı her geçen gün artıyor. Artık satılan her dört araçtan biri otomatik vitesli. Peki otomatik şanzımanda en iyi performans nasıl elde edilir? Artışta trafik yoğunluğu, konforlu kullanım ve kadınların rolü büyük.

Bazıları otomatik vitesin otomobil kullanma keyfini yok ettiğini söylese de rakamlar alışkanlıkların çabuk değiştiğini gösteriyor. Türkiye’de 10 yıl öncesine kadar sadece lüks otomobiller ve yurtdışından gelen ithal otomobillerin bazılarında olan otomatik şanzıman kullanımı hızla artıyor. Öyle ki trafikteki her 100 aracın 26′sı artık otomatik vitesli.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre toplam pazarda 2007 Ekim sonu itibarıyla otomatik şanzımanlı araç satışı 2006 yılının aynı dönemine oranla yüzde 5 arttı. En yüksek artış yüzde 35′lik artışla C segmenti (orta segment) araçlarda görüldü. Aynı dönemde tüm segmentler içindeki otomatik vitesli araç satışlarının payı da yüzde 21′den yüzde 26′ya yükseldi. Yine rapordaki bilgilere göre otomatik şanzımanlı araçların toplam satışlardan aldığı pay hızla artıyor.

Türkiye’de öyle alışkanlıklar değişiyor ki sektör yetkilileri bile şaşırıp kalıyor. Örneğin dizel otomobil kullanımı 5 yıl öncesine kadar yüzde 3-5 arasında değişirken son verilere göre bu oran yüzde 50′yi geçti. Şimdi aynı moda otomatik viteste yaşanıyor. Sanıldığının aksine otomatik vites yakıt tüketimini eskisi kadar yükseltmiyor ve performanstan taviz vermiyor. Bu özellikler İstanbul’un yoğun trafiğiyle birleşince otomatik viteste patlama yaşanıyor. Ancak otomatik şanzımanlı araçların fiyatı, manuel şanzımanlı araçlara göre 2-5 bin YTL daha fazla oluyor.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Otomatik vitesin de kuralları var

Otomatik şanzımanlı araçta en iyi performansı elde etmek ve masraf çıkarmamak için öneriler şöyle:

1. Gaz pedalına basılıyken vites kolu P (park) ve N (boş) konumundan başka bir konuma getirilmemeli.
2. Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalı. Aksi takdirde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.
3. Geri vites (R) konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmeli.
4. Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalı.
5. Otomatik şanzımalı araçlarda, motor çalışmadığında kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalı.
6. Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalı. Aksi taktirde yağ bozulur ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve arızalara neden olur.
7. L konumundaki sürüşlerde 50 Km’nin üstündeki hızlara çıkılmamalı

ERCAN

Daimi Üye
Motoru yormayan en sağlıklı vites seçimi ...bildiğim kadarıyla ( D ) seçeneği..

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bilgiler için teşekkürler :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Bir bilgi daha otomatik yada tripronik eazytronik falan filan kısacası otomatik yani debriyajın olmadığı aracınız varsa mutlaka ama mutlaka aracınızda takviye kablosu bulundurun...Ama alacağınız kablo iyisinden olmalı ben şahsen elektrikçiden enyam kaklo aksesuarcıdan iki kırmızı iki siyah maşa aldım ama kabloları 4 er metre yaptım kırmızısı yoktu + kablosunu mavi yaptım kamyondan kamyona takviye yap....piyasa takviye kabloları ile aracınız zor çalışır ..çünkü çekilen akım fazladır ama kablo ince olunca kablo direnç gösterip rezistans gibi çalışır ...Dolayısı ile sıkıntı yaşarsınız ...Yada akü takviye cihazları var benim son arabam starex otomatikti donanım fazla olunca resimlerini koyucam görürsünüz boyna aküyü yedi bende olur olmadık yerlerde kalınca BLACK and DECKER in anlık 450 amp basan takviye cihazını aldım ama hep kalmaya başlayınca aracıma 230 amp yaşam aküsü aldım ....ve cihazı sattım...KIsacası arkadaşlar aracınız otomatikse takviye kablosu aracınızın olmazsa olmazıdır...

Dark Knight

Fenomen Üye
bakiergul tarafından yazılan metin:
Bir bilgi daha otomatik yada tripronik eazytronik falan filan kısacası otomatik yani debriyajın olmadığı aracınız varsa mutlaka ama mutlaka aracınızda takviye kablosu bulundurun...Ama alacağınız kablo iyisinden olmalı ben şahsen elektrikçiden enyam kaklo aksesuarcıdan iki kırmızı iki siyah maşa aldım ama kabloları 4 er metre yaptım kırmızısı yoktu + kablosunu mavi yaptım kamyondan kamyona takviye yap....piyasa takviye kabloları ile aracınız zor çalışır ..çünkü çekilen akım fazladır ama kablo ince olunca kablo direnç gösterip rezistans gibi çalışır ...Dolayısı ile sıkıntı yaşarsınız ...Yada akü takviye cihazları var benim son arabam starex otomatikti donanım fazla olunca resimlerini koyucam görürsünüz boyna aküyü yedi bende olur olmadık yerlerde kalınca BLACK and DECKER in anlık 450 amp basan takviye cihazını aldım ama hep kalmaya başlayınca aracıma 230 amp yaşam aküsü aldım ....ve cihazı sattım...KIsacası arkadaşlar aracınız otomatikse takviye kablosu aracınızın olmazsa olmazıdır...

Bir sefer başıma geldi parkları açık unutmuşum, sabaha kadar akü boşalmıştı. Allah'a şükür takviye kablosu vardı da babamın aracından takviye yaptık. Sonra akü kendini toplasın diye bi 15km haybeye gezmiştim :D

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
neyseki araçlarımızda altarnatör diye birşey var akümüzü hemen dolduruyor ...Ama akünün bomeleri bitmişse altarnatör falan hikaye geçici şarj oluyor ...Sağlam şarja verip ağar ağar doldurtmak lazım oda bifrgun enaz...

Dark Knight

Fenomen Üye
neyseki araçlarımızda altarnatör diye birşey var akümüzü hemen dolduruyor ...Ama akünün bomeleri bitmişse altarnatör falan hikaye geçici şarj oluyor ...Sağlam şarja verip ağar ağar doldurtmak lazım oda bifrgun enaz...

Evet biten akü için en sağlıklısı yavaş şarj ama dediğiniz gibi o da 1-2 gün sürüyor :(
Doblolarda en sevdiğim olay parkları açık unutsanız da kontağı kapatınca otomatik olarak kapanması. Açık unutma ihtimali yok :D

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
aynen renolar gibi salak bir sistemi yok katılıyorum...............Benim ilk arabam 1974 reno 12 ts idi ...bir akü yedim sonra farları kontaklı yapmıştım...........

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Arkadaşlar bu fiat hakikatten çok yavaş benden 3 gün sonra iş yerimden bir arkadaşım Opel Astra Klasik III siparişi vermişti....Bugün aradılar gittik aldık Arkadaşım ilk defa trptronik kullanacağı için gelene kadar aracı ben kullandım ....İnanın Opel beni hayal kırıklığına uğrattı....Aracın otomatik konumda vites geçişleri beni şaşırttı....Acaip şekilde yığılma var geçişlerde....Özellikle 1. vitesten 2.vitese geçişte....

Dark Knight

Fenomen Üye
Arkadaşlar bu fiat hakikatten çok yavaş benden 3 gün sonra iş yerimden bir arkadaşım Opel Astra Klasik III siparişi vermişti....Bugün aradılar gittik aldık Arkadaşım ilk defa trptronik kullanacağı için gelene kadar aracı ben kullandım ....İnanın Opel beni hayal kırıklığına uğrattı....Aracın otomatik konumda vites geçişleri beni şaşırttı....Acaip şekilde yığılma var geçişlerde....Özellikle 1. vitesten 2.vitese geçişte....

Hayret Opel'de gerileme var demek ki, otomatikler o kadar kötü değildi ama triptonik işin içine girince aynı başarıyı gösteremediler demek ki o_O

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
sorma sorma rezalet arkadaşım abi nasıl iyi mi diyor biraz sessiz kaldım abi bir sorun mu var dedi yok ya dedim triptronik viteste olur bu kadar ivmelenme dedim...........Adam 2011 model araba almış 38000 küsür para vermiş nedim şimdi herife....

Dark Knight

Fenomen Üye
sorma sorma rezalet arkadaşım abi nasıl iyi mi diyor biraz sessiz kaldım abi bir sorun mu var dedi yok ya dedim triptronik viteste olur bu kadar ivmelenme dedim...........Adam 2011 model araba almış 38000 küsür para vermiş nedim şimdi herife....

:) Kısmet. Bende o kadar para olsa eski kasa yerine yeni kasayı tercih ederdim belki de :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
olur be kasma kendini bende %80 ini kredi kullandım...Önceki vip aracımı 37500 e sattım ..Zaten onuda 24 ay kredi ile almıştım borcu bitti...Aldığım parayı borçlara verdim....Yoksa peşin alacaktım...Şimdi 48 ay ödücez Allah büyük be ölmezsek sağlığımız gitmezse öderiz...

Dark Knight

Fenomen Üye
olur be kasma kendini bende %80 ini kredi kullandım...Önceki vip aracımı 37500 e sattım ..Zaten onuda 24 ay kredi ile almıştım borcu bitti...Aldığım parayı borçlara verdim....Yoksa peşin alacaktım...Şimdi 48 ay ödücez Allah büyük be ölmezsek sağlığımız gitmezse öderiz...

Allah kolaylık versin, ben peşin aldım. Kredi olayı sakat geliyo bana. Allah'a çok şükür ki gönlüme göre verdi. Yıllar sonra sıfır araç sahibi oldum. Allah olmayana da versin. Kısmet gücümüz oldukça ufak tefek oynamalar da yapmak niyetindeyim ama önce durumları biraz düzeltmek gerek :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
İnşallah kafana göre yaparsın...dobloya her türlü yakışır....