ortalama yakit tüketimi

xerdalx05

Daimi Üye
Herkese günaydın araç rolantide çalışırken ortalama yakıt tüketiminde bir artış olması normalmi ve yol bilgisayarı sifirlandiktan sonra ortalama yakıt tüketimi sanki daha hassas oluyor daha sonra zaman gectikten sonra pek bi oynama olmuyor.bu normal mıdır

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
sıfırladıktn sonra hesaplaması için tüketim değerleri değişken oluyor ama belli km yaptıktan sonra okm ye kadar olan yakıtı hesaplıyor ve ondan sonrada aynı şekilde kullanıyordan pek değişme olmaz örnek 100km yolu uzun yolda sabit 90 km hızla gidttin ortalama 5.5 gösteriyor diyelim ve ondan sonra 100 kmde sırf sokak aralarında 1. ve 2. viteste kullanın ve ortalama hız 13 km olsun son 100 kmde 100 kmde 12 litre falan yakıt harcarsınız

bu ilk 100 km deki 5.5 litrelik tüketimi ortalama 8.5 9 litrelelere çıkarır

yani kullanım ile alkalı değişkenlik gösterir

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
@xerdalx05
rolantide anlık tüketime bakabilirsin.değer göstermeyecektir.özelikle yol bilgisayarını sıfırladığında ortalamanın verileri taze olduğu için çok hassas olarak değişkenlik gösterecektir.Ama süre uzadıkça analiz yaptığı verilerin ortalamasını aldığı için o kadar sık günceleme yapmayacaktır.Uzun süre düşük veya yüksek devirde kullnırsanız şehirler arası otoban gibi ortama tüketimin o oranda değiştiiğini göreceksiniz.doblo vip premio arkadaşımız gerekli bilgileri vermiş ama bende desteklemek istedim :)

xerdalx05

Daimi Üye
Tşk arkadaşlar çok açıklayıcı olmus.sabah ise geldiğimde araba rolantide çalışırken farkettim yukseldigini diğer şirket araçlarında bi yükselme görmeyince size sormak istedim.

Son düzenleme:

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
şirket aracında kim bilir kaç km önce sıfırlanmıştır o yüzden

bingolizm

Aktif Üye
Adı
yavuz sultan selim
Modeli
Arkadaşlar aracim 2011 1.3 90 bg bakımını falanda yeni yaptım yalniz ortalama yakıt 9.8 den aşağı düşmüyor bu araca çok diye düşünüyorum yakmiyor kana kana iciyor yarim depo ile 370 km menzil gosteriyor s.içi trafiği bu kadar yakarmi sürücü etkeni haricinde nokta atışı yardımcı olabilirmisiniz

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Eger surekli 1 ve 2 . Vites dusuk hizlarda.kulanilirsa ve dur kalk kullanilirsa yakar normal kullanimda 6,5 7 litryi gecmiyor ben yakitindan cok memnunum

wilyimc

Daimi Üye
Adı
Tayfun Aktürk
Modeli
Renk
Metalik Siyah
bugün 60 km yolda 5.7 değerlerini gördüm

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@bingolizm
Aracınız D3 kasamıdır ?
Eğer öyleyse aynı aracın 1.6 motorunu almış olsaydınız yakıt tüketiminiz daha düşük olurdu
Unutmayın kasa ağırlığı aynı motor güçleri farklı araçlardan Güçlü motorlu olan araç
Aynı ağırlıktaki kasayı zayıf olana göre daha rahat ve zorlanmadan taşıyacağı için
gaz pedalına daha az basarak daha iyi performans alarak daha az yakıt yakmanızı sağlayacaktır.
Sırf vergisi az olsun diye veya büyük motorun büyük ağzı olur diye düşünerek düşük cc ye sahip motor tercih etmenin burda dezavantajı oluyor.

Son düzenleme:

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
kışın yükselmesi normal.

bingolizm

Aktif Üye
Adı
yavuz sultan selim
Modeli
Araç d3 kasa benimkiyle yari yarıya kullananların okudum forumda kafam takıldı tsk

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Benim şehir içi ilk 3 vites seri kullanım ortalamam 8.6 sakin kullanırsam bile gideceğim yer yakın olduğun için motor yeni yeni ısınıyor 7.5 in altına düşmüyor.
Bu arada 1.3 multijet 1.6 multijetten daha az yakıyor ve kasada 1.3 e ağır gelmiyor. Tabi 1.6 gibide yürütemiyor. Test edildi + fabrika verileri

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@Sezgin Tok
Testler sizi yanıltabilir fabrika ortamında yapılan testlerle gerçek yol şartlarında yapılan farklıdır.
Düz bir yolda yüksüz vaziyette her 2 araçta devrini aldığı zaman belki az yakabilir oda çok zor
Ozaman emin olmak için gerçek yol şartlarında şöyle bir test yapabilirsiniz
1,3 90 hp motor gücüne sahip fiorino ile 1,3 90 hp D3 kasa dobloyu yanyana kaldırıp hızlanmasını test edebilirsiniz

Benim bahsettiğim güçlü motor az yakar sözü doğru olmasaydı
Aracına ChipTuning yazılımı yaptıralar araç yakıt tüketimlerinin düştüğünü sözylemezlerdi
İsterseniz bu konuyu birde Forumda reklamı olan Ecufast'a sorun o ne diyecek ?

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Fabrikada 1.3 e ayrı 1.6 ya ayrı test yapılmıyor. Aynı şartlarda şehir içi şehir dışı ortalamada 1.3 ve 1.6 nın performans ve yakıt oranları ortada internetten ve forumdaki abilerim ve arkadaşların yaptığı yakıt ortalamaları paylaşımları mevcut bende doblo alırken bunları göz önünde bulundurarak 1.3 aldım.
Ecufast motor yazılımı ile oynadığı için kişinin isteğine göre yazılım yapabilir.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
1.3 fiorino tabiki daha seri ve daha az yakacaktır. Ama burda dobloları karşılaştırıyoruz. 1.3 motor yakıt ekonomisi için 1.6 ekonomi ve performans için güzel bir motor.

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@Sezgin Tok
Bende Dosyaları her ne kadar kendim yapmasamda Araç dosyalarını okutup
Yaptırdığım remapper arkadaşa yolladığım dosyayı sadece beygir ve tork artışı yönünde
modifiye ederek bana yollamasını not düşüp gönderiyorum ve gelen dosyaları yüklediğim müşterilerim
neden araç yakıtlarını km bazında düşüş sağladığını belirtiyorlar
Ha tabikide Bazı 2.5 cc 140-150 bg güce sahip müşterilerimiz onlarda
Aracımın gücü zaten iyi yapacağımız dosyayı aracımın daha çok yakıtını düşürmeyi ön planda tutarak yapalım derlerse ozaman işlem bu yönde gerçekleşiyor.

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@Sezgin Tok
Bakın kendiniz fiorina daha seri ve atak diyorsunuz neden d3 kasayla aynı olmasına rağmen fiorina daha seri ve atak
motorun taşıdığı kasa daha hafif olduğu için

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Aracını %70 şehir içi kullanan bir kişi D3 kasa doblo alacak olsa 1.3 mü almalıdır yoksa 1.6 mı almalıdır? D3 kasaları örnek verecek olursak 1.3 motor D3 kasayı çekebiliyor mu? Tamamen yakıt ekonomisini düşünen biri hangi motoru seçmelidir?

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Tamamen yakıt ekonomisi ise d3 kasa 1.3 multijet 90hp