Ön taraftan gelen ses...

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Arkadaşlar slm bir süredir çukurlardan ve tümseklerden geçerken zaman zaman tak tuk sesler geliyordu ki amortisör olduğunu tahmin ediyordum.Ustamla deneme sürüşüne çıktığımızda O da doğruladı ve bugün ön amortisörleri değiştirdim aracın.70 Tl ye iki adet yan sanayi amortisör alıp taktırdım.Arabayı satma düşüncem olduğundan orjinaline fazla para vermek istemedim.
Neyse yeni amortisörler takıldıktan sonra tura çıktığımda yine benzer ses geldiğini fark ettim.Ustamla tekrar denemeye çıktığımda bunun direksiyon kutusundan kaynaklı olduğunu söyledi.Güya zamanla kutunun içinden geçen mil gevşiyormuş ve ses yapıyormuş.Buna benzer bir arızayla karşılaşan oldu mu şimdiye kadar? Direksiyon kutusunun değişmesi de 1500 TL civarıymış maşallah...

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
kardesim arabani kullanirken ani dur kalk veya pati atma ..yığdirma yapiyor musun ...bence rot balansa gotur arabani ..onlar bilgisayardan sorunlari yaziyor ..tekerinde fln sorun varsa soyluyor ..direksiyon hakknda yorum yapamiycam ..diger arkadaslardan yorum bekle daha saglikli bilgi alabilirsin

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Hayır Ahmet kardeşim genelde sakin bir şekilde kullanırım arabamı.Bu dediğim sesler yine tümsekten,çukurdan geçerken oluyor amortisörler değiştiği halde.Rot balansta da bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü arabada sağa sola çekme yok,direksiyonda titreme yok.Götürdüğüm özel servisti problem devam ederse yetkili servise götürüp baktıracağım artık...

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Geçmiş olsun arkadaşım büyük ihtimal salıncaklarda sıkıntı vardır dobloların kışın bolca yaşadıgı bir sıkıntı ama genede ilk önce rot balanscılara gidip arıza tespiti yaptır ahmetin dedigini yanlış anladon sanırım rot balansılar arıza bakarlar alt takımla ilgili olup olmadıgının tespitini yapar boştan yere direksiyon kutusyla ugraşmana gerek kalmaz böylelikle

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
@Alirüzgar

Peki rot balansta sıkıntı çıkmazsa sorunu salıncaklarda mı aramak gerekiyor? Direksiyon kutusunda olamaz mı problem?

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Rot balanscı dedigimiz adamlar aslında alt takım üzerine ustalardır ön takımla ilgili ne varsa arıza tespiti yapar sana söylerler sen arızayı başka yerde yaptırırsın gerekirse tekrar rot balanscıya gider ayar yaptırırsın örnegin salıncaklarda sorun varsa salıncagı degiştirdiginde tekrar rot ayarı yaptırman gerekir gider yaptırırsın direksiyon kutusuna gelince bence eger aracı çok hırpalamadıysan çok stabilize yolda kullanmıyorsan kutuda sıkıntı olacagını sanmıyorum ama kesin olmazda diyemeyiz alt takımı kontrol ettir boşuna masraf etme ben yılda yaklaşık 40000 km yol yapıyorum şehir içi dışı karışık yolların durumuda malum onun için her sene kış sonunda muhakkak salıncaklar sıkıntı yaratıyor degiştiriyorum yapacak bişey yok malesef ama ihmal edip de daha fazla masrafa yol acma bir an önce göster

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.d3 lerde daha direksiyon kutusundan sıkıntı yaşayan duymamıştım yanlış hatırlamıyorsam.
birde garantiniz bitti mi?servise götürün bence.garanti bitmediyse garantiden de yaptırabilirsiniz.

wilyimc

Daimi Üye
Adı
Tayfun Aktürk
Modeli
Renk
Metalik Siyah
Ali abimin de dediği gibi rot balans yapacak usta işlemlere başlamadan önce aracın alt takımlarını kontrol eder. Aracın eksiklerini yazıp tamirciye gönderir. Hatta yaptırıp götürdüğünde bile tekrar kontrol ediyorlar. Bana kalsa ses özellikle çukurlardan geçince çıkıyor dediğinize göre bence de alt takımla alakalı bir sorun. Eski d1 de bizim de bu sorunlar vardı salıncak değiştirmiştik rot balanscının buluşu üzerine. Hatta şans eseri salıncaklar değişirken aks körüklerinin de patlak olduğunu görüp değiştirmiştik.

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Cevaplariniz icin tesekkurler arkadaslar.Bu salncak dediginiz parcalar motoru kaportaya baglayan, tutan parcalar mi oluyor?

wilyimc

Daimi Üye
Adı
Tayfun Aktürk
Modeli
Renk
Metalik Siyah
@Ultralion

Teker aksamını aracın şaşisine bağlayan parça. Sağ ve sol taraf olmak üzere iki adet bulunuyor. Alttan bakınca kendilerini ve görevlerini hemen belli ediyorlar zaten.

Nctcngz

Daimi Üye
Adı
Necati
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Siyah
Aynı sorun bende vardı alt korumalıktan gelen ses o alt korumanın plastipini sıktırt hiç bişi kalmaz

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
@Nctcngz

Kardesim o ses cukurlardan ve tumseklerden gecerken mi oluyordu senin arabada? Yani alt koruma gevsemis midir diyorsun?

grkntpl

Aktif Üye
Adı
Gürkan
viraj denge kolları ve lastiklerini kontrol ettiniz mi.? Orada bir boşluk oluşmuş ve ses yapıyor olabilir. Özellikle dönüşlerde ses daha net hissedilir eğer sorun dediğim yerde ise.

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kardesim sen masrafin artmadan bilgisayarli rot balansa gotur 25-30 liraya ön takiminda ne var ne yok ..amatisorler ne durumda ..amatisor kulelerine pabuclarina alayina bakip bilgisayardan cikartirlar ..sana sorunun varsa degistir derler ..doblolarda arka tekerde sorunun yoksa sen ön tekerlerine baktir ...birde lastik bakimini bir kontrol et...

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
@grkntpl

O dediklerinizin kontrol edilip edilmedigini bilmiyorum ama ses dedigim gibi donuslerde degil duz giderken cukur veya buyuk tumseklerden gecerken oluyor.

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
@ahmetkl38

Ahmet kardesim amortisor takoz ve bilyalari iki hafta once, amortisorler ise bugun degisti.Yani amortisorlerle ilgili bir durum oldugunu sanmiyorum.Ama dedigin gibi rot balansa sokmak en iyisi sanirim...

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Bide kardesim sanayideki ustan iyi yapsa bile bozuk ön takim parcani...direk evine gitme ..tekrar rot balansa sok ..emin ol olmus mu olmamis mi ....benim doblomda 120 de titrerdi ..goturdum hic sorun yoktu..rot balansta yaptirdim ...bozukmus lastikleri ...çelik jant aldiydim ..goster sen sorun cikmaz ins ..

grkntpl

Aktif Üye
Adı
Gürkan
O zaman dediğim yerden olma ihtimali düşüyor. Amortisörleri, takozlarını, salıncakları kısaca yürürü bir kontrol ettirmenizde fayda var. Bakılması gereken bir kaç yer olduğu için net bir şey söylemek zor gibi. Amortisörlerden olsa araç stabil halde iken hafifçe salladığınızda belli eder, aks başlarında boşluk olsa özellikle virajlarda belli eder, sizin sorununuz salıncaklarda veya rot / rot başlarında gibi

Son düzenleme:

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Rot balanscilar amortisör, salincak, kisaca herseye bakip arizayi söylüyorlar değil mi?

grkntpl

Aktif Üye
Adı
Gürkan
Yürür aksamda olan şikayetiniz için her sorunuza cevap bulabilirsiniz tabii usta tecrübesi de önemli burada. :harika: