Ön fren diskleri ve balataları

BerlinAs

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mürsel
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2022
Renk
Beyaz
Merhaba arkadaşlar,
2022 model aracımın 45000km de biten balataları Opar marka balatalar ile değiştirdim. 2000 ila 3000km arası kullandım ve ön fren disklerim eğildi. 48000 km de yetkili serviste bu kes disk ve balata değişimi yaptırdım. Servisteki görevli ellerinde iki farklı balata olduğunu birinin Opar marka diğerinin de yabancı bir marka olduğunu benim kısa sürede çok km yaptığım için Opar markayı önermediklerini ve bu balata için garanti vermediklerini söylediler, diğer markayı önerdiler ama fiyat farkı çok fazla olduğu Opar olanları seçmek zorunda kaldım ancak şuan aracım 55000km ve benim disklerim gene eğildi. Balata ve diskleri ancak 7000km kullanabildim. Benim merak ettiğim Opar marka balatalar sorunlu mu? ve sizler hangi balatayı önerirsiniz?

Yardımlarınız için teşekkür ederim

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Merhaba arkadaşlar,
2022 model aracımın 45000km de biten balataları Opar marka balatalar ile değiştirdim. 2000 ila 3000km arası kullandım ve ön fren disklerim eğildi. 48000 km de yetkili serviste bu kes disk ve balata değişimi yaptırdım. Servisteki görevli ellerinde iki farklı balata olduğunu birinin Opar marka diğerinin de yabancı bir marka olduğunu benim kısa sürede çok km yaptığım için Opar markayı önermediklerini ve bu balata için garanti vermediklerini söylediler, diğer markayı önerdiler ama fiyat farkı çok fazla olduğu Opar olanları seçmek zorunda kaldım ancak şuan aracım 55000km ve benim disklerim gene eğildi. Balata ve diskleri ancak 7000km kullanabildim. Benim merak ettiğim Opar marka balatalar sorunlu mu? ve sizler hangi balatayı önerirsiniz?

Disk eğilme sorunu yüksek ihtimalle kaliper pimlerinin yağlanmamasından ve yerine yuva yapıp kaliperin oynamasını zorlaştırdığından dolayıdır. Tavsiyem bosch'un kaliper pimi yağlama sıvısını alıp uygulamanız ve Bosch, Ferodo, TRW, gibi markaları kullanmanızdır. Mga, opar gibi leş ötesi markalar ile aralarında dağlar kadar fark var, frenlerin kızarma noktasından tutun mutlak frenleme gücüne kadar bi hayli fazlasıyla fark yaşayıp verilen paraya değdiğini anlayacaksınız :) Şahsen Ferodo kullanıyorum.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Trw ve Lancia Kullandım mükemmeldi.
Balatada en dandik kale marka bile opar balatadan güzeldi.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Ferodo disk ve balata kullndım 100 bin yaptım sıkıntı yaşamadım şuanda boşh balatayla devam ediyorum 25 bin yaptım daha aşınıp aşınmadığı belli değil fazla fren kullanna birisi değilim karadeniz gibi zorlu yok şartlarında bol rampalı yerlerde en az 90 bin yapıyorum sizin yarısı km de bitirmeniz enteresan çok fren kullnıyorsunuz anlaşılan ve değişken hava şartlarında örneğin soğuk hava da veya yağmurlu havada aşırı ısınmış fren diskine su vurduğunda çarpılma olur ve sizdeki olay gerçekleşir bu sağlam markalarda da olabilir kullnım şartlarınızı bilmediğim için farazi konuşuyorum.

BerlinAs

Yeni Üye
Doblo
Adı
Mürsel
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2022
Renk
Beyaz
Ferodo disk ve balata kullndım 100 bin yaptım sıkıntı yaşamadım şuanda boşh balatayla devam ediyorum 25 bin yaptım daha aşınıp aşınmadığı belli değil fazla fren kullanna birisi değilim karadeniz gibi zorlu yok şartlarında bol rampalı yerlerde en az 90 bin yapıyorum sizin yarısı km de bitirmeniz enteresan çok fren kullnıyorsunuz anlaşılan ve değişken hava şartlarında örneğin soğuk hava da veya yağmurlu havada aşırı ısınmış fren diskine su vurduğunda çarpılma olur ve sizdeki olay gerçekleşir bu sağlam markalarda da olabilir kullnım şartlarınızı bilmediğim için farazi konuşuyorum.
Dediklerinizi katılıyorum ancak benim anlamadığım Aracı aldığım da üzerinde gelen disk ve balata 45000km gitti biten balatayı opar marka ile değiştirdim. Disklerim yamuldu. Bu Kez disk ve balatayı değiştirdim. Ama balatayı gene opar (orijinal yedek parçası olduğu için) aldım 7000km diskler eğildi. Bence sıkıntı opar balatalarda

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Dediklerinizi katılıyorum ancak benim anlamadığım Aracı aldığım da üzerinde gelen disk ve balata 45000km gitti biten balatayı opar marka ile değiştirdim. Disklerim yamuldu. Bu Kez disk ve balatayı değiştirdim. Ama balatayı gene opar (orijinal yedek parçası olduğu için) aldım 7000km diskler eğildi. Bence sıkıntı opar balatalarda
Ben opar da sıkıntı yok demedim ki kullandığım disk ve balata markalarını da yazdım sıkıntı yaşadıysanız kullanmazsınız kaldıki serviste önermemiş mecburiyetten takmışsınız illede onların dediği olacak göz göre göre takmışlar yine gitmişsiniz.Birde şu var Opar bazı parçalarda eskisi gibi değil parçaları muadil marklara ürettirip kendi kutusuna koyduruyor mesela triger zincir yada baskı balata içinden valeo çıkıyor valeo iyi bir marka sadece kutu oparın bu başka parçalarda farklı oluyor

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Merhaba arkadaşlar,

Bir tamirciden duymuştum eskiden opar elleme kopar derlermiş.isin bu yanı bir tarafa bu kadar az kullanımda böyle sorun veriyorsa o zaman başka bir markaya bakmak lazım diye düşünüyorum.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Ferodo Trv vb. Kullanın. Ben feredo takmıştım.