navigasyon hakkında bilmek istediklerimiz.

geremy

Onursal Kurucu
navigasyondan hakkında kafama takılan sorular var. yardımcı olan olursa sevinirim.

-kaç uydu ile çalışıyor en az kaç uydu lazım.
-güncellenme tarihleri bellimidir yokda her firma ayrımı
-kaç harita firması var
-cihazların şarj durumları nasıldır.kaç saat gider kaç saatte dolar.
-niçin prizden şarj pek bulunmuyor.
-cihaz saatleri uydudanmı güncelleniyor.
-arasıra olan donma takılma yada yanlış bilgi haritamı cihaz kaynaklımı

geremy

Onursal Kurucu
bilgiler için teşekkürler.

çin malları için düşünceleriniz nedir.piyasada çok ucuz ve iş görüyor gibi.
tabi cazipliği yaklaşık üçte bir fiyata satılması.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
Nacizane tavsiyem Garmin markalıdır.Dünyada da Türkiye de en akıllı ve doğru sonuç veren cihazdır.Buarada Laz navigasyonuda tavsiye ederim:) kendi kendine gülen adamları görünce anlarsınız navigasyoın markasını:D

ABSOLUT

Daimi Üye
ben tomtomumdan çok memnunum ancak tek sıkıntım bay sesinin grameri bayana göre daha iyi ben seslendirmenin bayan tarafından yapılmasını istiyordum. yeni bir sesin çıkmasını bekliyorum :)

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
navitec al gerisi boş ben pirana kullanıyorm aldığım1 ay içersinde 2 defa servise götürdüm. kapına sokma.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
çin mallarına bencede bulaşma abi

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
kesinlikle...

geremy

Onursal Kurucu
çin malı kullanıyorum yukarıda sorduklarımı öğrendim.
geçen gün ıslandı kuruttum ve devam ediyorum

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
çin malı kullanıyorum yukarıda sorduklarımı öğrendim.
geçen gün ıslandı kuruttum ve devam ediyorum

kaç oparaya almıştın abi memnun musun

kurt

Daimi Üye
navigasyondan hakkında kafama takılan sorular var. yardımcı olan olursa sevinirim.

-kaç uydu ile çalışıyor en az kaç uydu lazım.
-güncellenme tarihleri bellimidir yokda her firma ayrımı
-kaç harita firması var
-cihazların şarj durumları nasıldır.kaç saat gider kaç saatte dolar.
-niçin prizden şarj pek bulunmuyor.
-cihaz saatleri uydudanmı güncelleniyor.
-arasıra olan donma takılma yada yanlış bilgi haritamı cihaz kaynaklımı

Navigasyon cihazları günümüzde çok çeşitli ama hepsinin çalışma sistemi aynı çoğu da çin malı.
Navigasyonlar en az 3 uyduya bağlanabilirse yer konumlandırması yapabilir aksi takdirde çalışmaz.Araç içi kullanımlarda şarz cihaztakılmazsa şarzı kısa sürüyor.Pirizden de şarz edilebilir ama ara bir aparat gerekiyor. Kullanılan harita türü igo 8 , 81 il ve 500'ün üstünde ilçe var.Yurt içinden almışsanız sınırsız güncelleme yapabilirsiniz ki bu önemli çünkü her zaman yeni yollar yapılıyor. Cihaz saatleri uydudan güncelleniyor.Ben 7 inç cihazları beğeniyorum çünkü bu cihazlarda navigasyon özelliğinin yanı sıra film izlemek ,müzik dinlemek de mümkün bluetooth özelliği var.Arasıra donma olmaması lazım bence cihazdan kaynaklanan bir sorun.Marka konusunda bir şey söyleyemem ama garanti kapsamında olması ve harita desteği olması lazım

htezyal

Aktif Üye
1,5 yıldır next marka kullanıyorum güncelleme yaparken usb kablo hatasından dolayı kilitlendi istanbula gönderdim ertesigün yapılarak kargolandı.servis ,ilgi alaka süper.tüekiye haritası güncelleme ücretsiz ömür boyu.

Falcon

Yeni Üye
ilk soruya gelince gps(küresel yer konumlandırma servisi)3 uydu ile koordinat 4 uydu ile yükseklik ölçebilirler.2 soruya gelince genelikle yılda 4 büyük günceleme her ay küçük güncellemeler yayınlanır bu nng software`nin yaptığı günceleme sitili (naviextra-igo)3 soru ise harita düzenleyen dersen dünyada çok fala var.Başarsoft vb. gibi düzenleyip paketleyenler ise NNG-Tomtom-garmin 4 soru cihazdan cihaza ve kulanıma göre değişiyor.(kaç yıllık olduğuda önemli lityum iyon piller kullanılır genellikle ve bunlar üretim tarihinden itibaren ölmeye başlar)5 soru piriz sabit kullanım içindir genellikle (nadir durumları saymıyorum Karavan vb.)6 soru ise evet gps çalışma mantığı uydunun yolladığı sinyalin geliş süresini ölçerek ve hızı ile çarparak uyduya olan mesafe buluyor(yol=hızxzaman) bu sinyalin içinde hasas atomik saat bilgisi de var. 7 soru hardware(donanım) veya software(yazılımsal) olabiliyor. genellikle göz arda edilen şeylerden biri ise gps modülü mesela csr şirketinin yaptığı SiRF modüleri bu konuda çok başarılı bu daha kısa uydu bekleme süresi hızlı ve keskin belirlemeler getirir(ayrıca artık yeni modellerde bluetooth ve fm radyo entegre oluyor) bu yüzden tercihen kaliteli markalar(Blaupunkt vb.)alırsan memnun kalırsın.hiç alamazsan next al pirhanadan uzak dur teknik servis çok kötü her bozulduğunda 1 ay bekletiyorlar(artık kendim tamir ediyorum:))