Doblo Motoru kontrol ettirin uyarısı

ÇAĞDAŞ_CADO

Azimli Üye
Doblo
Adı
ÇAĞDAŞ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
2012 1.3 d3 doblo aldım yeniym aranızda aracı 5 ci viteste biraz sıkıştırınca 20 dk yol gidiyorum 130 km hızla kalorifer açık hararet göstergesi sıfıra düşüyor sonra geri çıkıyor sonra motor lambası yanıyor ve motoru kontrol ettirin yazıyor evime gelip sabah tekrar baktığımda arıza gidiyor yardımcı olabilirseniz çok sevinrm

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Termostatınız açmıyor termostat değiştirin düzelir

ÇAĞDAŞ_CADO

Azimli Üye
Doblo
Adı
ÇAĞDAŞ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Yani fan da açmıyor ? Termostat değiniz hararet müşirümü ?

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Yani fan da açmıyor ? Termostat değiniz hararet müşirümü ?
Hayır motor suyunun sıcaklığını ayarlar yay bir vana sistemi açık kaldığında soğuk su motorda devamlı devir daimde olduğunda sıcaklığı düşürür hararet müşürünede baktırabilirsiniz.Öncelikle müşüre baktırın ama yüksek hızda kaloriferi açtığınızda bir anda düşüyor diyorsunuz bu durumda termostat şüpheli hale geliyor. arada bir takılı kaldığındanda yapıyor olabilir.

ÇAĞDAŞ_CADO

Azimli Üye
Doblo
Adı
ÇAĞDAŞ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Peki arız yokken cihza bağlatsam sorununu nededi çıkar mı arızalar kayıt oluyomudur cihaza

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Arıza geçmişse gözükmez

ÇAĞDAŞ_CADO

Azimli Üye
Doblo
Adı
ÇAĞDAŞ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Yardım ve ilginiz için çok teşekkürler hayırlı akşamlar

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Cevaplara katılıyorum yüksek ihtimalle termostat bozuk. Eğer motor suyunda pas varsa bozar termostatı zamanla.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Su deposu paslı gibi
Zaten termostatı ve devirdaim pompasının canına okuyan o pastır.Antifiriz düzenli kullanmazsanız başınıza bu gelir kullanıyorsanız bile belli aralıklarla değişmeniz gerekebilir bazısı antifiriz var diyor arabanın üretiminden kalma 5-6 sene olmuş özelliği kaybolmuş böyle bir durumda maalesef termostatın arıza vermesi gayet doğal.O su deposu dediğiniz genleşme kabı sisteminizde pas olursa su haliyle kirlenir bu durumda sisteminizde antifiriz yok yada özelliği bitmiş sistemde korozyon başlamış.Sizin suyu değiştirmeniz gerekir.Antifiriz koymak iyi olmayabilir bir yer tıkalıysa patlatır öncelikle sistemin saf suyla temizlenmesi biraz böyle kullanacaksınız daha sonra duruma göre antifiriz biraz katılabilir.Antifirizin çok katılmazı korozyon ilerlemişse bunu sökecektir ve bir yerlere zarar verecektir.

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
2012 1.3 d3 doblo aldım yeniym aranızda aracı 5 ci viteste biraz sıkıştırınca 20 dk yol gidiyorum 130 km hızla kalorifer açık hararet göstergesi sıfıra düşüyor sonra geri çıkıyor sonra motor lambası yanıyor ve motoru kontrol ettirin yazıyor evime gelip sabah tekrar baktığımda arıza gidiyor yardımcı olabilirseniz çok sevinrm
Bende de 2014 D3 var. Birebir aynı sorunu 1 aydır yaşıyordum. İki hafta önce sanayiideki ustama götürdüm, arkadaşların dediği gibi termostat arızalı dedi. Termostat ve müşür değiştirdi. 300-400 lira arası bir maliyeti olmuştu. Değiştirdikten sonra sorun düzeldi.

ÇAĞDAŞ_CADO

Azimli Üye
Doblo
Adı
ÇAĞDAŞ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bende de 2014 D3 var. Birebir aynı sorunu 1 aydır yaşıyordum. İki hafta önce sanayiideki ustama götürdüm, arkadaşların dediği gibi termostat arızalı dedi. Termostat ve müşür değiştirdi. 300-400 lira arası bir maliyeti olmuştu. Değiştirdikten sonra sorun düzeldi.
Yardımınız için teşekkürler en kısa sürede tamırciye gidicem ..
Siz arızayı söylediniz mi ustaya yoksa cihaza bağladı öylemi gördü. arıza lambası sönük ise yine cihaza bağlayıp arıza görünüyormu

ÇAĞDAŞ_CADO

Azimli Üye
Doblo
Adı
ÇAĞDAŞ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Zaten termostatı ve devirdaim pompasının canına okuyan o pastır.Antifiriz düzenli kullanmazsanız başınıza bu gelir kullanıyorsanız bile belli aralıklarla değişmeniz gerekebilir bazısı antifiriz var diyor arabanın üretiminden kalma 5-6 sene olmuş özelliği kaybolmuş böyle bir durumda maalesef termostatın arıza vermesi gayet doğal.O su deposu dediğiniz genleşme kabı sisteminizde pas olursa su haliyle kirlenir bu durumda sisteminizde antifiriz yok yada özelliği bitmiş sistemde korozyon başlamış.Sizin suyu değiştirmeniz gerekir.Antifiriz koymak iyi olmayabilir bir yer tıkalıysa patlatır öncelikle sistemin saf suyla temizlenmesi biraz böyle kullanacaksınız daha sonra duruma göre antifiriz biraz katılabilir.Antifirizin çok katılmazı korozyon ilerlemişse bunu sökecektir ve bir yerlere zarar verecektir.
Bilgileriniz için çok teşekkürler peki termostatı değiştirrken komple sistemm suyunu değiştirp anti firiz koyduraam sıkıntı yaşarmıyım yada içersinde azda olsa antifiriz varaa illaki usta anlar ne yapmalıyım

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bilgileriniz için çok teşekkürler peki termostatı değiştirrken komple sistemm suyunu değiştirp anti firiz koyduraam sıkıntı yaşarmıyım yada içersinde azda olsa antifiriz varaa illaki usta anlar ne yapmalıyım
Sistemde ne olduğunu bilemezsiniz.Az bir pas yapar sorun olmaz ama radyatör yada motor blok kanallarında çok pas yapmış olur sıkıntı çıkar sistemi usta suyla bir güzel temizler safsu koyarsın onunla bir kaç gün gezersin kabında pas yoksa su temizse sorun olacağını zannetmem.Benim mesela yağ soğutucu patlamıştı suya yağ karıştı sistemi güzelce temizledik su doldurdum 1 gün öyle kullandım antifiriz aldım ful antifiriz koymuştum 7 ay öyle gittim kış oldu motor çabuk ısınmıyor saf antifiriz çabuk ısınmaz saf antifirizin de donma derecesi düşük olur birazını boşalttım su katkılı 3 litre antifirizle tamamladım şimdi çok iyi.Usta durumu görür zaten su bazlı yarı yarıya antifirizler var ben Redblue kullanmıştım 5 litre kadar alıyor komple su sistemi 2 kutu alır tamamlarsın.

Son düzenleme:

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Yardımınız için teşekkürler en kısa sürede tamırciye gidicem ..
Siz arızayı söylediniz mi ustaya yoksa cihaza bağladı öylemi gördü. arıza lambası sönük ise yine cihaza bağlayıp arıza görünüyormu
Arıza lambası bazen yanıyor bazen yanmıyordu. Hararet göstergesi de bazen 0’a iniyor bazen kendi kendine 90’a çıkıyordu. Ustaya durumu anlattım direkt termostat arızalı dedi, cihaza falan bağlamadı. Bence cihazla falan uğraşmayın, güvendiğiniz bir ustaya termostattan bahsetmeden durumu anlatın, işi biliyorsa o da termostat diyecektir zaten. Havalar iyice soğudu, aracı daha fazla yormadan bir an önce tamir ettirmenizi öneririm. Daha büyük arızalara yol açarsa başınız daha çok ağrıyacak...