Motoru çalıştırırken gelen TAK sesi...

serkanyaman35

Azimli Üye
Adı
serkan
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
ENDUSTRİYEL MUTFAK VE SOĞUTMA SERVİS
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
METALİK SİYAH
ÖNCELİKLE TÜM TEAMDOBLO AİLESİNE TEŞEKKÜR EDERİM.EN AZINDAN SORUNLARIMIZA REHBER OLABILECEK BU PLATFORMU OLUŞTURDUKLARI İÇİN.
GELELİM SORUNUMA.FORUMDA BİR GÖZ GEZDİRDİM FAKAT BULAMADIM.BENIM ARACIM 2013 1.3 MULTIJET DOBLO PREMIO.SON 1 AYDIR ARABAYI ÇALIŞTIRIRKEN MARŞA BASTIKTAN SONRA MOTOR ÇALIŞIR ÇALIŞMAZ GELEN TAK SESİ.GÜÇLÜ BİR TAK SESİ GELİYOR.AMA BUNU ZAMAN ZAMAN YAPMIYOR.SANIRIM 4 ÇALIŞTIRMADA 1 KEZ FALAN.BUGUN SHELL AKARYAKITTA ARABANIN YAĞINI DEĞİŞTİRİRKEN ORDAKİ ELEMANA BAHSETTİM VE TESADÜF AYNI SES ÇALIŞTIRINCA GELDİ.ABİ BU SES MOTORDAN GELİYOR DEDI VE ICIME KURT DÜŞÜRDÜ.ÜSTÜNE DE ABI BI BAKTIR DAHA BUYUK HASAR VERMESIN FALAN DEDI.SİZLERDEN RİCAM DAHA ÖNCE BU SEKILDE BIR SORUN BASINA GELMIS UYELERIMIZ VAR ISE BANA TECRUBELERINI PAYLAŞABILIRLER MI? ŞİMDİDEN TESEKKUR EDIYORUM.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
marş motoru dişlisi ile volant arasında bir mevzu olmasın.. zira ilk çalıştırmada ilk olarak onlar karşı karşıya gelir. Voılant ilk hareketi alıp krank miline aktarır sonra pistonlar hareket eder çalışma başlar. Çok kontrol edilcek nokta var. Bakılması lazım. Başka durumlarda hiç ses yok mu?

serkanyaman35

Azimli Üye
Adı
serkan
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
ENDUSTRİYEL MUTFAK VE SOĞUTMA SERVİS
Modeli
Araç Yılı
2013
Renk
METALİK SİYAH
marş motoru dişlisi ile volant arasında bir mevzu olmasın.. zira ilk çalıştırmada ilk olarak onlar karşı karşıya gelir. Voılant ilk hareketi alıp krank miline aktarır sonra pistonlar hareket eder çalışma başlar. Çok kontrol edilcek nokta var. Bakılması lazım. Başka durumlarda hiç ses yok mu?
sadece marşa basıp motor çalışır çalışmaz anlık bir tak sesi geliyor.gıderken falan hıc gelmedı.

Selçuk55

Aktif Üye
Doblo
Adı
Selçuk
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
Çöl grisi
Mars dinamosu olabilir basip cektiginde tahtanin birbirine vurmasi gibi ses cikartir

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
marş motoru üzerinde ki marş taşağı(otomatik) denilen selenoid valf dişlide olabilr. marş motor dişlisini geri çekerlken ses geliyordur. Yada kötüsü volant üzerinde çatlak yada dişlilerde kırık vardır ... tabi hep varsayım... Ufak bir sorun çıkması dileğiyle

Kenan Yıldız

Yeni Üye
Doblo
Adı
Kenan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
İyi akşamlar serkanyaman35 hocam bugun aynı problem bende de oldu acaba sorunu çözebildiniz mi çözüm bulduysanız acaba ne yaptırmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim

Omerbedir

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ömer
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Benim de 1.9 jtd aracım var. Benimde soğuk iken çalıştırdığımda. Guvvvt gibi ses geldikten sonra calsiiyor. Tamirciye sordum büyük ihtimalle marş dişlisi gıdık dedi. Ama yaptırmadım para yok

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Benim de 1.9 jtd aracım var. Benimde soğuk iken çalıştırdığımda. Guvvvt gibi ses geldikten sonra calsiiyor. Tamirciye sordum büyük ihtimalle marş dişlisi gıdık dedi. Ama yaptırmadım para yok

Mars dislisi ile volant dişlisi kavuşurker herhangi bir yüzey bozulmasından ötürü ses olur.. ileride iyice artar.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
O ses yaparken yağ ışığı sönüyor mu sönmüyor mu Ona dikkat ettiniz mi ? Araç soğuk ise ve uzun süre kullanılmamış ise motor yağı karterde iyice toplanmış ise ilk çalıştırmada yarım saniye kadar yani yağ pompası yağı pompalayıncaya kadar uğultu sesi gelebilir. Motor ısındıktan sonraki marşlarda bu ses olmayacaktir.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Ayrıca marş dişlisi sıkıntılı olsa motor sıcak iken de yapar idi. Bu sesi siz sadece soğukta duyuyorsunuz bence yağlamadan dolayı

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Ayrıca marş dişlisi sıkıntılı olsa motor sıcak iken de yapar idi. Bu sesi siz sadece soğukta duyuyorsunuz bence yağlamadan dolayı

Yağ pompası vuruntu mu yapıyor toptayım. Olabilir.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Yağ pompası vuruntu mu yapıyor toptayım. Olabilir.
Toprağım ya yağ pompasından geliyor yada motorun piston vs neresi yağlanacaksa yağsız kalıyor herhalde yağ ışığı söndüğü anda zaten ses de kayboluyor. Bunu bir iki hafta çalıştırmayıp da soğuklara maruz kalınca yapıyor. Ses çok kısa sürdüğü için ve yağ ışığı da aynı anda yandığı için ona bağladım ben. Başka sıkıntı varsa bilemiyorum

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Haklisin olabilir. Benimde bakımdan sonra bir ses oluştu. Soğukta daha belli oluyor ama ısınınca da tam geçmiyor. Rölantide uğultu şeklinde. Gazda viteste normal. Giderken sıkıntı yok. Duman vb. Yok.

Sadece rölantide hissediyorum. Bakımda karter koruma 'yi mi tam takamadılar. Jtd yazan kapak mi ses yapıyor anlamadım gitti :(

Böyle yavan bir ses.
Metal sesi yada motor sesi gibi degil..

Enjektör lerden şüphe ediyorum ama duman çekiş vb sorunlar yok..

Rölantide dalgalanma yok..

Sadece kaba bir rölantide ses.. titreşim sesi gibi.. hafif gazlayıp tutunca ses yok 800 rölantide devrine indiği anda gene ses....

Araştırıyorum hafiye gibi:))

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
O uğultu sesi bilya kaynaklıdır. Sağ ön tekerin orada dönen bilyalar su alırsa ansızın bozulabiliyor. Karter koruma plastiğinin sağ teker kenarını örten plastiği çok önemli. Birde şarj dinamosunun bilyası da bozulursa uğultu yapıyor.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
O uğultu sesi bilya kaynaklıdır. Sağ ön tekerin orada dönen bilyalar su alırsa ansızın bozulabiliyor. Karter koruma plastiğinin sağ teker kenarını örten plastiği çok önemli. Birde şarj dinamosunun bilyası da bozulursa uğultu yapıyor.

Alternatör yeni yapıldı. 2 ay oldu. Şarj kestiydi. 300kusur lira harcadık. Komple revizyon oldu. Şarj güzel ediyor. Tek mars. Tıkır tıkır.

Dediğin gibi bilyaları ve hareketli rulmanları da gözden geçireyim. Motor kulaklarına bakayım.

Jtd yazan üst kapağı sökemedim. 1 vida kaldı açılmıyor. Matkap yada şarjlı lazım. Bi onu sokucam bakıcam.

Daha sonra kartel korumayı sökucem bakıcam..
Sıra sıra... :) eyvallah topragim.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Bence yüzde 99 Bilyalardan , ama yine de bak için rahatlasın ?