Yardım Motor yağı konusunda yardım

Beerrrdush

Azimli Üye
Doblo
Adı
TANER
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aşçı
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Urban
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Konu tekrarı oluyorsa yöneticilerden özür dilerim. Bu konuda ki tüm başlıkları okudum. Ben araca özel spesifik bir soru sormak istiyorum . 2014 model Premio black Maxi Urban model 71000 de bir aracım var. Periyodik bakımı için daha 15000 km var. Araç ilk alindigindan beri yetkili serviste bakım yapılmış ve içinde Shell ect 5w-30 motor yağı var. Araç ilk günden beri Ankara'da soğuk iklimde kullanılmış ve ben Antalya'da oturuyorum malum kışın bile iç Anadolu gibi aşırı soğuk olmuyor. Motor sanki biraz gürültülü çalışıyor düşünceme göre yag ince geliyor. Ben
Motul 8100 X-cess 5W40 Ultra Performance Motor Yağı
düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Bence gerek yok. Zaten tüm hava koşullarına göre uygun olan yağı öneriyor firmalar.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Konu tekrarı oluyorsa yöneticilerden özür dilerim. Bu konuda ki tüm başlıkları okudum. Ben araca özel spesifik bir soru sormak istiyorum . 2014 model Premio black Maxi Urban model 71000 de bir aracım var. Periyodik bakımı için daha 15000 km var. Araç ilk alindigindan beri yetkili serviste bakım yapılmış ve içinde Shell ect 5w-30 motor yağı var. Araç ilk günden beri Ankara'da soğuk iklimde kullanılmış ve ben Antalya'da oturuyorum malum kışın bile iç Anadolu gibi aşırı soğuk olmuyor. Motor sanki biraz gürültülü çalışıyor düşünceme göre yag ince geliyor. Ben
Motul 8100 X-cess 5W40 Ultra Performance Motor Yağı
düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum
Motul 8100 X-Clean EFE 5w30 kullanın. 5w40 gereksiz o kmdeki araç için.

semih24

Aktif Üye
Doblo
Adı
semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Zaten multijet motor diğer dizel motorlara göre daha gürültülü çalışır bunun yağla alakası yok alışmanız lazım.
Doblolarda 5w-30 yağ öneriliyor bunun haricindekileri önermem.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Zaten multijet motor diğer dizel motorlara göre daha gürültülü çalışır bunun yağla alakası yok alışmanız lazım.
Doblolarda 5w-30 yağ öneriliyor bunun haricindekileri önermem.
Benim motorun gürültüsü az neredeyse 20 bin kmdir motul yağ kullanıyorum.

VAG‘ın TDI motorları ve PSA’nın HDi motorlarına göre benimki sessiz.

Ayrıca bir ayrıntı daha vereyim herkeste böyle mi bilmem ama motul yağ koymadan önce arabayı yokuş aşağı saldığımda hızı artmazdı veya çok az artardı. Motul koyduğumdan beridir motoru yokuş aşağı saldığımda hızlanıyor. İlk aldığım yıl hız sabitleme açıkken bolu tünelinen sonra yokuş aşağı hiç bir pedala dokunmadığımda sabitlediğim hızda gidiyordu motul yağ koyduktan sonr aynı yolda yokuş aşağı salınca hızlanıyor kendi kendine artık. Kullandığım yağ su gibi -18 derecede bile akışkanlığı bozulmuyor.

yağı üreten firmanında farkı oluyormuş gerçekten.

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Selamünaleyküm arkadaşlar. 1.6 multijet e geçiş yaptım bende 1.9 multijetten. Üzerinde 5w30 yağ var ben 1.9 multijet motul 8100 5w40 yağ koyuyordum ve çok memnundum aynı yağ bu aracıma da olmaz mı?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Selamünaleyküm arkadaşlar. 1.6 multijet e geçiş yaptım bende 1.9 multijetten. Üzerinde 5w30 yağ var ben 1.9 multijet motul 8100 5w40 yağ koyuyordum ve çok memnundum aynı yağ bu aracıma da olmaz mı?
Aynı yağın 5 30 u var

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Olmaz motor 198A3000 ise motul 8100 x-clean efe 5w30 almanız gerek.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Anladım hocam. 5w40 kullanmanın motora zararı olur mu?
Evet motor o kalınlıktaki yağa uygun yapılmalı. Yağın akışını sağlayan boşluklar 40 yağ için dar geleceğinden yağlama kalitesi düşer.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Hayır daha kalın. Düşük değer daha ince yağı temsil eder. Viskoziteyi araştırın isterseniz.
Araç üreticisinin önerdiği yağı kullanmanız doğru olacaktır. Araç kullandığınız bölge aşırı sıcak ise 5/30 yerine 5/40 kullanılabilir.

Madeni Yağlar
Motor Yağı Numaralarının Anlamı Nedir? Viskozite Nedir?
2019-05-16 OilMarkt 3 yorum motor yağ numarası, yağ numarası nedir
Herkesin bildiği ama ne anlama geldiğini merak ettiği konulardan biridir. Her otomobil gruplarında, herkesin kafasında bir soru işareti, aracıma 5W/40 motor yağı mı koysam , 10W/40 mı yoksa 5W/30 mu? Bir dünya motor yağlarının arasındaki bu rakamlar ne anlama geliyor? Her zaman en pahalısı en iyisi değildir, aracınızın için en iyisi kitapçığındaki verilere en uygun yağdır.
  • motoryagnumara.jpg
10W40 mı daha iyi 5W30 mu sorusunun cevabı yoktur, doğru soru aracıma uygun olan yağ 10W40 mıdır, 5W30 mu? şeklinde sorulmalıdır bu sorunun cevabı da otomobil üreticisinin yazdığı dokümanda mevcuttur.
Ve aracın kitapçığında yazan verilerden dışarı çıkmayın mühendisler boşuna yazmıyor o dokumanı
Viskozite Nedir?
Viskozite: Bir akışkanın akmaya karşı gösterdiği direnç olarak açıklanmaktadır. Örneğin, Balın viskozitesi yüksek , Suyun viskozitesi düşüktür.
5W/30 Motor Yağı Rakamları Ne Anlama Gelmektedir?
5W
Bu rakam yağın soğuk havalardaki akışkanlığının değeridir. Bu sayı ne kadar düşük ise kış aylarında o kadar akışkanlığa sahip olacaktır.
30 Bu rakam yağın yüksek sıcaklık altındaki akışkanlığını belirten değerdir. Bu değer ne kadar yüksek ise yüksek sıcaklıklarda yağ o adar akışkanlığa sahip olacaktır.
5W/40 motor yağı ile 5W/30 motor yağının karşılaştırması: Yukarıdaki bilgilere göre karşılaştıracak olursak 5W/40 motor yağ, 5W/30
motor yağ
ile soğuk havalardaki akışkanlık performansında aynı olacak iken sıcak havalarda 5W/30 motor yağına göre daha yüksek derecelere kadar akışkanlığını koruyabilecektir.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Araç üreticisinin önerdiği yağı kullanmanız doğru olacaktır. Araç kullandığınız bölge aşırı sıcak ise 5/30 yerine 5/40 kullanılabilir.

Madeni Yağlar
Motor Yağı Numaralarının Anlamı Nedir? Viskozite Nedir?
2019-05-16 OilMarkt 3 yorum motor yağ numarası, yağ numarası nedir
Herkesin bildiği ama ne anlama geldiğini merak ettiği konulardan biridir. Her otomobil gruplarında, herkesin kafasında bir soru işareti, aracıma 5W/40 motor yağı mı koysam , 10W/40 mı yoksa 5W/30 mu? Bir dünya motor yağlarının arasındaki bu rakamlar ne anlama geliyor? Her zaman en pahalısı en iyisi değildir, aracınızın için en iyisi kitapçığındaki verilere en uygun yağdır.
  • motoryagnumara.jpg
10W40 mı daha iyi 5W30 mu sorusunun cevabı yoktur, doğru soru aracıma uygun olan yağ 10W40 mıdır, 5W30 mu? şeklinde sorulmalıdır bu sorunun cevabı da otomobil üreticisinin yazdığı dokümanda mevcuttur.
Ve aracın kitapçığında yazan verilerden dışarı çıkmayın mühendisler boşuna yazmıyor o dokumanı
Viskozite Nedir?
Viskozite: Bir akışkanın akmaya karşı gösterdiği direnç olarak açıklanmaktadır. Örneğin, Balın viskozitesi yüksek , Suyun viskozitesi düşüktür.
5W/30 Motor Yağı Rakamları Ne Anlama Gelmektedir?
5W
Bu rakam yağın soğuk havalardaki akışkanlığının değeridir. Bu sayı ne kadar düşük ise kış aylarında o kadar akışkanlığa sahip olacaktır.
30 Bu rakam yağın yüksek sıcaklık altındaki akışkanlığını belirten değerdir. Bu değer ne kadar yüksek ise yüksek sıcaklıklarda yağ o adar akışkanlığa sahip olacaktır.
5W/40 motor yağı ile 5W/30 motor yağının karşılaştırması: Yukarıdaki bilgilere göre karşılaştıracak olursak 5W/40 motor yağ, 5W/30
motor yağ
ile soğuk havalardaki akışkanlık performansında aynı olacak iken sıcak havalarda 5W/30 motor yağına göre daha yüksek derecelere kadar akışkanlığını koruyabilecektir.
Sondaki bilgide bir yanlışlık var galiba 5W kısmı motor soğukken ki akışkanlığı gösteriyor 30 olan kısım motor sıcakken ki değeri gösteriyor.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Sondaki bilgide bir yanlışlık var galiba 5W kısmı motor soğukken ki akışkanlığı gösteriyor 30 olan kısım motor sıcakken ki değeri gösteriyor.

Doğrudur Motor soğuk iken 5W ve sıcak iken 30 değeri viskoziteyi belirlemektedir. Aracın kullanıldığı bölgenin iklim koşulları motor sıcaklığına kısmen de olsa etki etmektedir. AŞIRI SICAK bölgede kullanılıyorsa motor sıcaklığına etki edeceği için motor soğutma sistemi olması gereken sıcaklık değerlerini sağlamakta zorlanabilecegi için tercih edilebilir. Türkiye iklim şartları gözönünde bulundurulduğunda motor üreticisinin belirlediği değerin tercih edilmesi doğru olacaktır.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli