Motor Isı Göstergesi

ali1

Daimi Üye
Doblo
Adı
ali nusret
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Bej
dostlar yıl başından sonra başıma gelen olay;
evden herzaman çarşıya gidişlerde 1-2 km sonra motor ısı göstergesi yükselmeye başlar ve fanı çalıştırarak içeriyi ısıtmaya başlardım. yine yıl başı sonrası gidişimde 1-2 km yi bıarak çarşıdaki işimi bitirip eve dönüşümde dahi motor ısı göstergesi yerinden oynamadı ve fanlardan buz gibi hava geldi. çarşı ev arası yaklaşık 6 km. yani 12-13 km yol yaptım. ertesi günü derhal servise müracaat kaput açıldı (bu arada ısı göstergesi normal tabi biz servise gideceğiz ya hastanın doktara gittiğinde iyi olduğu gibi) hortumlar elle kontrol edildi ve bir şey yok denildi. 2 gün önce alşam çarşıya indim 1- 2 km sonra gösterge yükselmeye başladı ortalara gelince fanı açtım önce sıcak hava gelmeye başladı fakat 1-2 dk sonra bizim gösterge alt noktaya indi tabiki fanlar soğuk hava üflemeye başladı. bir süre sonra göstergede ünlem işareti belirdi. tabiki o saatte kitapçığa müracaat ettik. yazılanlar GENEL ARIZA BÝLDÝRÝMÝ (sarý)
Uyarý lambas aþaðýdaki durumlarda yanar.
Motor yað basýncý sensörü arýzasý
Motor yað basýncý sensörü arýzalandýðýnda uyarý lambasý
devreye girer.
En kýsa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.
Dş aydnlatma arzas
(baz pazarlarda/versiyonlarda)
6 uyar lambas ile ilgili açklamalara baknz.
Ataletli yakýt kesme anahtarý
Yakt kesme düğmesi devreye alndğnda uyar lambas
yanar.
İlgili mesaj ekranda görünecektir.
Park sensörü arýzasý
uyar lambas ile ilgili açklamalara baknz.
Start&Stop sistemi arýzasý
Start&Stop sisteminde bir hata tespit edildiğinde uyar lambas
 yanar.
diyor.
tabi biz yine ertesi günü derhal servise müracaat ettik ancak bu kez kart açtırdım usta gerek yok dese de israr edince arıza bildirimi alındı. kontrol sonrası park lambası arızası çıktı lamba değişti. fakat motor ısı göstergesi yine normal denildi. 2 gündür bir şey yok fakat yine aynı naneyi yerse bu kez fiat merkeze direk şikayet edeceğim. nedenini hala bulabilmiş değilim.

metekose

Saygın Üye
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
ustalar daha iyi bilir tabi ama, termostat ve/ya fanın sürekli çalışması arızası gibi basit bir şey geliyor aklıma ama koca servis bakmış, değildir.

hardcrss

Onursal Üye
muhtemelen termostat arızası olabilir. fan gereksiz yere devreye giriyordur.

ali1

Daimi Üye
Doblo
Adı
ali nusret
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Bej
dostlar termostat arızası olabilir ve gösterge ondan göstermiyordur fakat içeriye niye soğuk hava üflüyor, yükselen gösterge fanı açınca (yanı araç içi havalandırmayı klimayı kendim açınca demek istiyorum)niye düşüyor bunu anlamış değilim

serdar16

Saygın Üye
dostlar termostat arızası olabilir ve gösterge ondan göstermiyordur fakat içeriye niye soğuk hava üflüyor, yükselen gösterge fanı açınca (yanı araç içi havalandırmayı klimayı kendim açınca demek istiyorum)niye düşüyor bunu anlamış değilim
İhtimal olarak termostat arızalı olabileceğinden motor soğutma fanı devamlı çalışabilir ve araç ısınamayacağından kalorifer ısıtmaz.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
termostat arızalıdır servise gidip garantiden değiştirttirin

hardcrss

Onursal Üye

araç kaloriferini açarsanız motorun sıcaklığı olduğu gibi içeri aktarılacağından motorun sıcaklığı düşmeye başlayacaktır. hava çok soğuk, birde termostat arıza yapınca gereksiz yere fan açıyor.

hem fan soğutuyor, hemde kalorifer motordaki sıcaklığı çekiyor. bu yüzden motorun sıcaklığı düşmeye başlıyor.

metekose

Saygın Üye
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
ben de hemen hemen aynı sorun/lardan şüphelendim ama asıl soru: Servis Neden Çözüm Getirememiş?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
geçmiş olsun. bir servis rezilliği daha. arkadaş anlamıyorum bunları. yaw siz bu markanın yetkili servisisiniz nasıl oluyor da çözemediğiniz bir sıkıntı çıkıyor araçta. siz bu utançla nasıl o tabelayı hala asılı tutuyosunuz. anlamıyorum hakkaten. neyse sabah sabah fazla verip veriştirmeyeyim. :) tekrar geçmiş olsun.