Motor Enjensiyon Sistemi..

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
Enjeksiyon motorlu olmayan araçlarda, yakıt hava karışımı karbüratör ile ateşleme ise distribütör ile yapılmaktadır. Bu sistemde sürüş koşullarının değişikliğine uygun ayarlar sınırlı kalmaktadır.

Enjeksiyon motorlu sistemler, özellikle günümüzde aracın sürüş koşuluna ve performansına göre dizayn edilmektedir. Bu sistemler kanunların belirlediği egzoz emisyon değerlerini de sağlamaktadır. Enjeksiyon sisteminin ana parçası olan beyin (E. C. U / Electric Control Unit ) dir. Beyin hava yakıt karışımını ayarlamakla beraber ateşleme zamanını da düzenlemektedir.

Beyin, araçta bulunan birçok sensörden aldığı bilgiler ile aracın performansını en iyi duruma getirir. Bu sensörlerden bazıları;


Motor devir sensörü,

Manifold vakum sensörü,

Motor soğutma suyu sıcaklığı sensörü,

Gaz kelebeği pozisyon sensörü,

Bu sensörlerin dışında da bazı sensörler bulunmaktadır. Bunlardan biri de lamba sensörü (oksijen sensörü)' dür. Bu sensör egzoz içindeki oksijen miktarını ölçerek beyine yakıt hava karışımının zengin veya fakir olduğunu bildirir. Bu egzoz emisyon kanununda belirtilen egzoz borusunda ve katalizörlerden öncedir.

Beyin bu bilgilerle en iyi yakıt hava karışımını ve ateşleme zamanını sağlar. Yakıt motora enjektörler ile verilir. Bazı motorlarda bir tane enjektör bulunurken, bazı motorlarda her silindir için bir tane enjektör bulunmaktadır.
alıntıdır.
 
Yukarı Alt