Motor Arıza Lambası

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Merhabalar,
Doblo 1.9 JTD 2005 model araca sahibiz. Araç motor rektefiye sonrasında hava akış arızası veriyor. Biz bu parçayı rektefiyeden 6-7 ay önce orijinal BOSCH marka ile değiştirmiştik. O zamanlarda yine akışmetre arızası veriyordu. Değiştirmeden önce fişini çıkarttığımızda araba resmen uçuyordu ama taktığımızda çok hantallaşıyordu. Bu parçalar araştırdığım kadarıyla kolay bozulan parça değil. Bu kadar kısa sürede bozulacağını sanmıyorum. Bir sürü usta gezdik adam akıllı 1.9 JTD bakan yok. İstanbul'da yaşıyorum. Kardeşler otoya götürdük fişi değiştirdiler arızayı sildiler aradan yarım saat geçti tekrar geldi. Araba rektefiye öncesinde yokuş falan dinlemiyordu. Şimdi yokuş gücü bayağı az. Rektefiyeden bu yana yaklaşık 17.000 km oldu. Turbo da revizyona girdi. Turbodan da ıslık sesi geliyor ama çok ince ve az ses geliyor. Turbo yaprakları döndüğünden olabileceğini düşünüyorum. Bu akışmetre arızasını nasıl çözebiliriz bilgisi olan var mı ?
Rektefiyede kullanılan parçalar örneğin pistonlar orijinal MAHLE kullanıldı.
Ayrıca araç 130 da 3000 devire geliyor normal mi ?
1.9 JTD dilinden anlayan ustalar var mı İstanbul içinde ?

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Konu Güncel

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bende de bu ara 3000 bin deviri gecememe durumu vardı korumaya aldığı için olur bu ,bir arızayı giderdikten sonra usta akış metre fişini takmayı unutmuştu araç calismayinca farkına vardimtaktim araç gitmemeye başladı durumu anlattım hataları sildim düzelir gibi oldu sabah calistirinca sorun devam etti.Aracin 10 bin bakımı gelince motorun altında hortumları kurcalarken akış metre hortumunun turbo girişinden komple koptuğunu gördüm sert hortum olduğu için hava akış verişi oluyor ama yeterli değildi siz yine turbo sistemlerine yoğunlaşır derim hortumlarina ve turboya 1.9guclu motordur 3000devirde 130 gorur, 1.3 120 yapar

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Hortumlara da baktılar bir şey bulamadılar. Duman testi yaptırmayı da düşünüyorum. 3000 deviri geçiyor araç.

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Bugün hortumlara baktırdık. Hortumlarda sorun yok gibi gözüküyor. Turbo hava hortumu tam şişmiyormuş. Araç 3300 devri de geçmiyor. Ne yapmamız gerekiyor 1-2 aydır kimse çözemedi sorunu.
Herkes elektrik tesisatını komple yenileyin diyor ama bunu yapacak usta yok. Çoğu yere baktık kimse uğraşmıyor ben 1.9 bakamam diyor. Bunun dilinden anlayan bir usta yok mu şu koskoca İstanbul'da ?

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Gözle muayeneye güvenmedim duman testine gittim ama maalesef hava kaçağı yok. Artık sadece bakılmayan elektrik tesisatı kaldı ona da usta yok.

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Sonunda elektrik tesisatına bakacak usta bulduk. 1 gün araç tamirde kaldı tüm tesisat çıkarıldı tüm soket başları değişti kablolar kontrol edildi boru ve bant konuldu. Akışmetre fişinin kablolarını yanlış bağlayan eski elektrikçinin hatası şemaya bakılarak düzeltildi.
Şu anlık 3000 deviri geçiyor ve çekişi yerine geldi motor lambası da söndü.

Castle

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serhat
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Nazar değdi herhalde :D
Aracın çekişi falan çok güzel oldu ama akışmetre arızası yine veriyor. Başka bir doblodan söktük taktık arıza silindi ama halen kafamda şüpheler var. Ucuz bir parça değil sonuçta.