MAZOT DEPOSUNDAKİ BASINÇ SORUNU HK,

MEVKU946

Onursal Kocaeli Yöneticisi
Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SLM ARKADAŞLAR, BENİM DÜLDÜLDE SORUN BİTMİYOR. SON OLARAK.ANTALYADA TATİLDEYKEN ZOR ÇALIŞMAYA BAŞLADI. AKÜ İKİ YILLIK MUTLU AMA 5 SEFERE KADAR MARŞ BASABİLİYORDU VE BU ŞEKİLDE 3 AYA YAKIN İDARE ETTİM.15 GÜN ÖNCE GARAJDAN MAZOT KOKUSU GELİYORDU VE TEK DÜLDÜL MAZOTLU OLDUĞU İÇİN MERAK EDİP ALTINA BAKTIM 50 CM ÇAPINDA MAZOT LEKESİ VARDI. KAPUTU AÇTIM. HORTUMLARA BAKTIM KAÇIRAN YOK, MAZOT FİLTRESİNİN ALTINA ELLEDİM MAZOTUN FİLTRE SU TAHLİYE VİDASINDAN AKTIĞINI GÖRDÜM. İYİCE SIKTIM VE EVE ÇIKTIM.BİRGÜN SONRA TRAFİĞE ÇIKTIM DÖNÜŞTE GARAJA ÇEKİNCE TEKRAR KONTROL ETTİM DAMLA DAMLA MAZOT AKIYOR. TEKRAR SIKTIM VE PLASTİK VİDA ELİMDE KALDI AKINTI ARTTI. YEDEK FİLTRE VARDI AMA AKINTI DEVAM EDİYORDU.DEPO SEVİYESİ FİLTREDEN AŞAĞIDA AMA BİR LİTRELİK PLASTİK KAP DOLDU AKMAYADA DEVAM EDİYOR.BU İŞDE BİŞEY VAR DEYİP MAZOT DEPOSUNUN KAPAĞINI AÇTIM SIKI TUTMASAM KAPAK SURATIMA VURACAKTI. DEPO ACAYİP HAVA YAPMIŞ.SORUNUN DEPODAKİ BASINCIN FİLTREYİ ZORLAMASINDAN KAYNAKLANDIĞINI ÖĞRENMİŞ OLDUM.
YENİ FİLTREYI TAKTIM VE MOTORU ÇALIŞTIRDIM İKİ SEFER MARŞDA ÇALIŞTI. STOP EDİP EVE ÇIKTIM VE İNTERNETDE SEBEBİNİ ARAŞTIRMAYA BAŞLADIM ÇOK NET Bİ ŞEY BULAMADIM. BENDE DEPO KAPAĞININ CEKVALFINI AÇIK POZİSYONUNA GETİRDİM ÜFLEDİM VE İÇİME ÇEKTİM İKİ TARAFTA AÇIK. KAPAĞI TAKTIM . 15 GÜNDÜR SORUNSUZ ÇALIŞIYOR.
SONUÇ OLARAK SORUN ÇÖZÜLDÜ AMA KAPAKTAKİ CEKVALF 12 SENEDİR SORUN YARATMAMIŞTI .SEBEP CEKVALF Mİ YOKSA DEPOYA Bİ ŞEKİLDE HAVA BASAN SİSTEM ARIZASIMI?
HADİ BAKALIM DÜLDÜLE HEP BİRLİKDE EL ATIP BU SORUNUN NEDEN GELDİĞİNİ BULMAYA ÇALIŞALIM SLM MEVLÜT AMCA.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun mevlüt amca.sıcakta genelde genleşmeden dolayı hava olur.çekvalfinde de sıkıntı var olabilir sen üfleyince pislik falan vardısa çıkmıştır belki.

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
geçmiş olsun mevlüt amca.sıcakta genelde genleşmeden dolayı hava olur.çekvalfinde de sıkıntı var olabilir sen üfleyince pislik falan vardısa çıkmıştır belki.[/quote
SLM MEHMETCİĞİM, ÖNCE KAPAKTAKİ CEKVALFİ TORNAVİDA İLE İTTİRDİM ARAYA ALÜMİNYUM FOLYEDEN 2 MM KALINLIĞINDA CONTA YAPIP SIKIŞTIRDIM. ONDAN SONRA ÜFLEDİM ÇEKTİM HER İKİ YÖNEDE HAVA AKIŞI VAR. V E YERİNE TAKTIM. SINTI YAZIN SICAKTA MAZOT BUHARLAŞMASI OLUR HERHALDE. MOTORUN GEÇ ÇALIŞMA SORUNU ŞİMDİLİK ÇÖZÜLDÜ.SLM MEVLÜT AMCA.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.inşaallah kesin çözümlenmiştir.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Mevlut amca valf zamanla alakali olarak gorevini yapamayabilir

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
Mevlut amca valf zamanla alakali olarak gorevini yapamayabilir
SLM OĞUZCUĞUM,KAPALI GARAJDA OKADAR BASINÇ NASIL OLUŞTU ONU MERAK EDİYORUM . DEDİĞİN DOĞRU OLABİLİRDE. BULDUĞUM ÇÖZÜMÜ BİMÜDDET DENEYECEĞİM. O BASINÇIN MAZOT BUHARLAŞMASINDAN OLDUĞUNA AKLIM YATMADI. ÖYLE OLSAYDI ÇIKAN HAVA AŞIRI MİKTARDA MAZOT KOKMASI GEREKİRDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM. MAZOT HATTINA Bİ YERDEN HAVA BASILIYOR GİBİ GELİYOR BANA.SLM MEVLÜT AMCA.

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
Fazla yakıt yakması valf ve hava kaçağından oluşur ama sizin dediğiniz gibi mazot akıtması fazla yakıt yaktığı için yanı Çiğ mazot attığı için yapabilir mi bilemem. Ama şunu bilmenizde fayda var turbo hava basıncı ile çalışır araçta herhangi bir hava kaçağı varsa bu aracın fazla yakmasına ve performans düşüklüğüne etki eder havliyle fazla yakar D3 lerde hava kaçağı olduğu zaman motor son ivmelerinde 4 ve 5 vites 3500 devirlerde motor arızasına geçer ve turboyu kapatır ve 3500 devri geçmez. Ne kadar basarsanız basın haliyle fazla mazot yakar yani çiğ mazot atar.

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
Fazla yakıt yakması valf ve hava kaçağından oluşur ama sizin dediğiniz gibi mazot akıtması fazla yakıt yaktığı için yanı Çiğ mazot attığı için yapabilir mi bilemem. Ama şunu bilmenizde fayda var turbo hava basıncı ile çalışır araçta herhangi bir hava kaçağı varsa bu aracın fazla yakmasına ve performans düşüklüğüne etki eder havliyle fazla yakar D3 lerde hava kaçağı olduğu zaman motor son ivmelerinde 4 ve 5 vites 3500 devirlerde motor arızasına geçer ve turboyu kapatır ve 3500 devri geçmez. Ne kadar basarsanız basın haliyle fazla mazot yakar yani çiğ mazot atar.
SLM, ÇETİNCİĞİM. BENİM DÜLDÜL 2001 MODEL VE 1910 MOTOR.YAKIT SARSİYATINDA SORUN YOK.SIKINTI 3 AY KADAR ÖNCE 3 -5 MARŞDA ÇALIŞMAYA BAŞLADI. AKÜDEN ŞÜPHE ETTİM AMA 5 SEFER BASIYORDU. YAKIT FİLTRESİNİN ALTINDAN MAZOT KAÇIRMASI SONUCU DEPODA YÜKSEK BASINÇ DAN KAYNAKLANDIĞINI BULDUM.SORUNU KAPAKTAKI CEKVALFİ Bİ ŞEKİLDE AÇIK DURUMA GETİRERK AKMAYI VE ÇALIŞMAYI NORMALE GETİRDİM. SORUN BU KADAR BASINÇ MAZOT DEPOSUNDA KAPALI GARAJDA NASIL OLUŞUR.BUNA CEVAP ARIYORUM.
SLM MEVLÜT AMCA.

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
2001 model demişsin abi zamanla parçalar yıpranmış olabilir. Biliyorsun araçta Besleme pompası filtreler Geri dönüş ve sızıntı boruları Enjektörler Yüksek basınç boruları Yakıt pompası buna benzer parçalar varıdr. Aracınızın tum yakıt borularının kaçırdımadğından eminseniz aracınızın basınc pompası arızalı gibi duruyor fazla basınç yaptığı ıcınde dediğiniz yerde sızdırıyor. Bu pompanın kaç bar bastığını bilmiyorum ama uygun basınç olmaz ise araçta tekleme geç marş alma gibi sorunlar çıkar.

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
2001 model demişsin abi zamanla parçalar yıpranmış olabilir. Biliyorsun araçta Besleme pompası filtreler Geri dönüş ve sızıntı boruları Enjektörler Yüksek basınç boruları Yakıt pompası buna benzer parçalar varıdr. Aracınızın tum yakıt borularının kaçırdımadğından eminseniz aracınızın basınc pompası arızalı gibi duruyor fazla basınç yaptığı ıcınde dediğiniz yerde sızdırıyor. Bu pompanın kaç bar bastığını bilmiyorum ama uygun basınç olmaz ise araçta tekleme geç marş alma gibi sorunlar çıkar.
SLM ÇETİNCİĞİM, MOTORUN ÇALIŞMASINDA SORUN YOK.SIKINTI DEPODA OKADAR BASINÇ NASIL OLUŞUR.BUNUN SEBEBİNİ BULMAYA ÇALIŞIYORUM.SORUNU DEPO KAPAĞINDAKİ CEKVALFİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK ÇÖZDÜM AMA DEPOYA HAVA BASTIRAN SEBEP NE. SLM MEVLÜT AMCA

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
Abi ilk yazdığın msja göre basınç pompasından. Yaptığın uygulamalarda basıncı düşürerek çalışmasını sağlıyorsun gibime geliyor ama tam bilemiyorum :) Çok bilgim yok.

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
Abi ilk yazdığın msja göre basınç pompasından. Yaptığın uygulamalarda basıncı düşürerek çalışmasını sağlıyorsun gibime geliyor ama tam bilemiyorum :) Çok bilgim yok.
SLM ÇETİNCİĞİM, BENİM AKLIMADA GELİYOR POMPA DA , DEPODA OKADAR BASINCI OLUŞTURACAK HAVAYI NERDEN BULUYOR. HADİ BULDU DİYELİM ,MOTOR STOP EDİNCE O BASINÇ HAVANIN GİRDİĞİ YERDEN YA GERİ ÇIKACAK YADA O DELİKDEN MAZOT ÇIKACAK. MAZOT FİLTRESİNİN ALTINDAKİ SU ALMA DELİĞİNDEN MAZOT AKTI. FİLTREYİ DEĞİŞTİRDİM. BELKİ ESKİ FİLTRENİN ALTINDAN YANİ MAZOT AKAK YERDEN ALMIŞ OLMA İHTİMALİ AZDA OLSA VAR. SON Bİ DENEME DAHA YAPACAĞIM. DEPONUN KAPAĞINI ÇIKARIP , ORAYA BUZDOLABI POŞETİNİ HAVA KAÇIRMYACAK ŞEKİLDE BAĞLAYACAĞIM VE O ŞEKİLDE KULLANACAĞIM BAKALIM POŞET NE KADAR ŞİŞECEK. SLM MEVLÜT AMCA.