Lpg li doblo yardim

Semmy35

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
Semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2020
Selamlar arkadaşlar,balik hobim için doblo araç almak istiyorum fakat izmir de fiyatlar çok yüksek bu sebeple araçların çoğu İstanbul Ankara ve şehirler de bulunabiliyor bu sebeple hatalı bir alışveriş yapmak istemiyorum fakat 1.3 multijet bakarken 2005-2008 yılları aralığında arkadaşlar aklıma lpg li doblo soktular kafam iyice karıştı dediğim gibi bu araçla sakin sakin balığa gidip gelicem yük taşınmayacak sizler ne dersiniz dizel ile lpg li araç konusunda,önceliğim sağlam bir motor ama kapı değişmiş, çamurluk boyalı vb bunlar önemli değil az yakması ve motorun dayanıklılığı ilk kriterlerim şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim bu arada butcem 130 bin civarı👍🙏

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Selamlar
Genelde dizel seçenekleri mevcut olduğu için malzeme vb konularda ve usta bulma konusunda arıza ve çözümü için dizelde daha çok seçeneğiniz var
Fakat diğer açıdan yakıt ve dizelin ağır bakımı gibi bir konu söz konusu olmuyor enjektör turo zincir derdiniz olmaz benzinli doblo da fakat her usta bakmaz aracınıza

Semmy35

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
Semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2020
Cok sağol kardeşim ilgilendiğin için ama ustasını bulursam lpg li 180 bin km civarindakileri alırsak uygun olur mu ya da motor ne kadar gider ortalama?

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Selamlar arkadaşlar,balik hobim için doblo araç almak istiyorum fakat izmir de fiyatlar çok yüksek bu sebeple araçların çoğu İstanbul Ankara ve şehirler de bulunabiliyor bu sebeple hatalı bir alışveriş yapmak istemiyorum fakat 1.3 multijet bakarken 2005-2008 yılları aralığında arkadaşlar aklıma lpg li doblo soktular kafam iyice karıştı dediğim gibi bu araçla sakin sakin balığa gidip gelicem yük taşınmayacak sizler ne dersiniz dizel ile lpg li araç konusunda,önceliğim sağlam bir motor ama kapı değişmiş, çamurluk boyalı vb bunlar önemli değil az yakması ve motorun dayanıklılığı ilk kriterlerim şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim bu arada butcem 130 bin civarı👍🙏
Tek tek + - şeklinde sayıyorum hocam;
1.2 Doblo:
+Az yakar, tapa gaz İzmir-Balıkesir 1tl 15 kr yakıyorum, hacim küçük olduğundan bassanız da basmasanız da yakmıyor (normalde lpg'de 1tl yakıyorum)
+Siena palio punto vs. hepsi ile aynı motoru kullanır, bakımlısı arıza çıkarmaz ve asla yolda bırakmaz
+Ortak platform olduğundan ötürü ucuz parçalar ve bilindik motor
-Vites oranları ağır gövdeyle küçük motor yürütmeye çalışmaktan ötürü kepçe şanzımanı gibi. 3200 devirde seyrederken 90km/h hız yapıyor, oranları çok kısa.
-Bakımsızları 90'ı geçmez ve ateşleme, yakıt parçalarının durumu bu motorların performansında çok büyük rol oynar
-1.9 motor sığdırılan gövdeye 1.2 motor sığamamıştır, her parça birbirinin önünde ve üzerinde çalışılması sinir bozucu.
1.4 Doblo:
1.2 ile tamamen aynı motora sahip fakat varyatörlü (elektronik kelebek + daha fazla sensör) ve sentesi rezil bir motor, problem yaşama olasılığınız fazla. Pistonların yapısı aynıdır fakat 1.2'nin piston ölçüsü 70.8 iken 1.4'ün piston ölçüsü 72mm'dir. Blok ve kapak birbiriyle değiştirilemiyor ama yapıları tamamen aynı, sadece ölçü farklı. Blokta 2 tane daha yağ ve su kanalı vardır. Ateşleme ve yakıt sistemi yine motorun her türlü karakteristiğini değiştiriyor ve bakımsızından kesinlikle koşarak kaçmalısınız. Çoğu problemli olduğu için 1.2 motorlarla yakın performans verir (zaten fabrika çıkışı olarak aralarında 10 hp var..) fakat yeni yapılı ve sıfır donatılmış bir örneğini bulursanız en dengeli seçenektir.
1.6 Doblo:
Marea-Palio HL motoru kullanır, sentesi yine gariptir ve motor masrafının altından kalkamazsınız. Tesisatı ellenmiş bir 1.6 motor ise koşarak değil uçarak kaçmalısınız, örneğin 1.6 motorların herhangi bir enjektör ya da sensör kablosunda en ufak zedelenmede pancar motoru gibi çalışmaya başlıyor, tesisatları sorunludur ve biraz fazla yakar muadillerine göre, performansı tatminkardır fakat genel anlamda tavsiye etmiyorum. Yapılı ve tesisatı ellenmemiş bir örneği yine alınabilir.

Kısacası eğer hız istemiyorsanız (nerdeyse hiç) tavsiyem 1.2 fakat gerçekten bakımlı bir örneğini bulmalısınız, benzinli Doblo'larda ufak olsa bile bakımsızlık örnekleri gördüğünüzde bilin ki başınıza bir sürü masraf açıcak.

Son düzenleme:

Semmy35

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
Semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2020
1.2 Doblo:
+Az yakar, tapa gaz İzmir-Balıkesir 1tl 15 kr yakıyorum, hacim küçük olduğundan bassanız da basmasanız da yakmıyor (normalde lpg'de 1tl yakıyorum)
+Siena palio punto vs. hepsi ile aynı motoru kullanır, bakımlısı arıza çıkarmaz ve asla yolda bırakmaz
-Vites oranları ağır gövdeyle küçük motor yürütmeye çalışmaktan ötürü kepçe şanzımanı gibi. 3200 devirde seyrederken 90km/h hız yapıyor, oranları çok kısa.
-Bakımsızları 90'ı geçmez ve ateşleme, yakıt parçalarının durumu bu motorların performansında çok büyük rol oynar
-1.9 motor sığdırılan gövdeye 1.2 motor sığamamıştır, her parça birbirinin önünde ve üzerinde çalışılması sinir bozucu.
1.4 Doblo:
1.2 ile tamamen aynı motora sahip fakat varyatörlü ve sentesi rezil bir motor, problem yaşama olasılığınız fazla. Pistonlara kadar aynıdır, sadece blokta 2 tane daha yağ ve su kanalı vardır. Ateşleme ve yakıt sistemi yine motorun her türlü karakteristiğini değiştiriyor ve bakımsızından kesinlikle koşarak kaçmalısınız. Çoğu problemli olduğu için 1.2 motorlarla yakın performans verir fakat yeni yapılı ve sıfır donatılmış bir örneğini bulursanız en dengeli seçenektir.
1.6 Doblo:
Marea-Palio HL motoru kullanır, sentesi yine gariptir ve motor masrafının altından kalkamazsınız. Tesisatı ellenmiş bir 1.6 motor ise koşarak değil uçarak kaçmalısınız, örneğin 1.6 motorların herhangi bir enjektör ya da sensör kablosunda en ufak zedelenmede pancar motoru gibi çalışmaya başlıyor, tesisatları sorunludur ve biraz fazla yakar muadillerine göre, performansı tatminkardır fakat genel anlamda tavsiye etmiyorum. Yapılı ve tesisatı ellenmemiş bir örneği yine alınabilir.

Kısacası eğer hız istemiyorsanız (nerdeyse hiç) tavsiyem 1.2 fakat gerçekten bakımlı bir örneğini bulmalısınız, benzinli Doblo'larda ufak olsa bile bakımsızlık örnekleri gördüğünüzde bilin ki başınıza bir sürü masraf açıcak.
Daha iyi nasıl açıklanabilir ki kardesim benim çok teşekkür ediyorum sanırım düzgün bakilmis yorulmamis bir 1.3 multijet bulursam benim için daha hayırlı olur ben bu güne kadar diğer arabalarıma baktığım gibi ona da bebek gibi bakarım gül gibi geçinir gideriz😀 kardeşim çok teşekkür ederim açıklamaların için 👍👍🙏🙏

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Cok sağol kardeşim ilgilendiğin için ama ustasını bulursam lpg li 180 bin km civarindakileri alırsak uygun olur mu ya da motor ne kadar gider ortalama?
Benzinli motor da sorun olmaz o km de kolay kolay

Semmy35

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
Semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2020
1.2 Doblo:
1.4 Doblo:
1.2 ile tamamen aynı motora sahip fakat varyatörlü ve sentesi rezil bir motor, problem yaşama olasılığınız fazla. Pistonlara kadar aynıdır, sadece blokta 2 tane daha yağ ve su kanalı vardır. Ateşleme ve yakıt sistemi yine motorun her türlü karakteristiğini değiştiriyor ve bakımsızından kesinlikle koşarak kaçmalısınız. Çoğu problemli olduğu için 1.2 motorlarla yakın performans verir fakat yeni yapılı ve sıfır donatılmış bir örneğini bulursanız en dengeli seçenektir.
1.6 Doblo:

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
1.2 pişmanlıktır
1.4 olabilir

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
1.2 pişmanlıktır
1.4 olabilir
1.2 55kw iken 1.4 57kw'dır, aralarında 15nm fark var. Bu az farkla beraber 1.4'ün elektronik kelebeği çok saçma çalışıyor, arabadan istediğiniz tepkileri alamıyorsunuz ve abidik gubidik sensör arızalarından motoru gitmeyen çok insan var. Ha düzgünü 1.2'den biiiir tık daha iyi gidiyor ama o kadar belaya girmektense 1.2 tercih ederim ki ettim ve memnunum. Gerçi benim aracım stock değil ama olsun.

Sbr35

Aktif Üye
Doblo
Adı
Sabri
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Merhaba,
1.4 benzin lpgli aracım var, bakımını servisini düzgün bir şekilde yapılır ise sorun çıkarmaz nitekim 13 ay oldu şükür sorun yok ancak şu an alacak olsam bende 1.3 multijet derim.

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
1.2 55kw iken 1.4 57kw'dır, aralarında 15nm fark var. Bu az farkla beraber 1.4'ün elektronik kelebeği çok saçma çalışıyor, arabadan istediğiniz tepkileri alamıyorsunuz ve abidik gubidik sensör arızalarından motoru gitmeyen çok insan var. Ha düzgünü 1.2'den biiiir tık daha iyi gidiyor ama o kadar belaya girmektense 1.2 tercih ederim ki ettim ve memnunum. Gerçi benim aracım stock değil
Merhaba,
1.4 benzin lpgli aracım var, bakımını servisini düzgün bir şekilde yapılır ise sorun çıkarmaz nitekim 13 ay oldu şükür sorun yok ancak şu an alacak olsam bende 1.3 multijet derim.
Allah kurtarsın ustam 1.3 mjt var şuan gözümü kırpmam eski kasa 1.9 fire turbo yada 1.6 yeni kasa alırım

alikan35

Aktif Üye
Doblo
Adı
ALİ KILIÇ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bekarlar evlenme evliler bekar olma derdinde gibi bişey :) Bende de 1.6 var çok yakıyor ve gürültülü bende acaba 1.3 mü alsaydım diye pişmanım :)

Semmy35

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
Semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2020
Bekarlar evlenme evliler bekar olma derdinde gibi bişey :) Bende de 1.6 var çok yakıyor ve gürültülü bende acaba 1.3 mü alsaydım diye pişmanım :)
Karışık işler bunlar demi kardesim umarım iyi bir araca denk geliriz

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Abi araba birazda şans işi ben aldım 400.000 de 4. Motor 743.000 de aynı motorla giden doblo var çokta bakmıycaksın

Semmy35

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
Semih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2020

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
O değil de 1.2 harbiden biraz pişmanlıktır:(

Dosyalar

• IMG_20221024_163106.jpg
    IMG_20221024_163106.jpg
    1 MB · Okunma: 10

set2

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
Füme
yıllardır benzinli doblo kullanıcısıyım. tecrübem hat safhada. şu anda elimde 1 adet 2010 bir adet 2018 var.
aracı beğendiyesen ve 1.4 ise asla tereddüt etme havada kap. ayrıca lpg li ise 800 krş. yakar km.de
düşünme bile..!

Sbr35

Aktif Üye
Doblo
Adı
Sabri
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
yıllardır benzinli doblo kullanıcısıyım. tecrübem hat safhada. şu anda elimde 1 adet 2010 bir adet 2018 var.
aracı beğendiyesen ve 1.4 ise asla tereddüt etme havada kap. ayrıca lpg li ise 800 krş. yakar km.de
düşünme bile..!
Ustam şu cümleyi duyduğum nadir insanlardan birisisin.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Ben bile bu motorları dobloya koyana sövüyorum :) 1.4 ile 1.2 arasında çok az fark var, 1.4 tjet opsiyonunu dobloya koysalardı tadından yenmezdi ama malum, fiat. Yakın zamanda 1.2'mi turbolayıp 1.3 diferansiyele geçmeyi düşünüyorum, fiyat yeni motordan daha aza çıkıyor benim için.

set2

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
Füme
gerçeği bu ama. bazen hayatında poposu benzinli doblonun koltuğuna değmemiş insanlar bi işe yaramaz diyorlarya ona kızıyorum.. bu işler kulaktan dolmayla olmuyoki dostum.
ben 1.3 - 1.6 dahil doblonun her modelini kullandım.
vallahi en memnun kaldığım model benzinli olanları oldu. hatta 2010 yılında hiç ihtiyacım yokken 1 adet fazladan aldım ve halen 42.000 km.de duruyor.
kişi yardım fikri istemiş sadece tecrübelerime dayanarak fikrimi arz ettim. olay bu dostum. :)