lastik tecrübesi.

firukk

Daimi Üye
Adı
Faruk İLİKLİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Plastik Enjeksiyon
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
@Ormancı

Yakıt tüketiminde nasıl kışlık 205 lastikler ? 195 60 r16 almya değer bi tasarruf sağlıyor mu ? Ben Römorkla yükte taşıdığım için karar vermekte zorlanıyorum açıkçası hangi seçim daha doğru olur.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@firukk
benim araç 1,6 takıt farkını fark edemiyorum desem yanlış olmaz. havalar soğudu yazlık lastiklerle bile yakıt şehir içi arttı. şehir dışı ise pek fark olmaz zaten.yük taşıyorsanız orjinal alın yoksa gerek yok. 205 ler gayet iyi.

firukk

Daimi Üye
Adı
Faruk İLİKLİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Plastik Enjeksiyon
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
@MEHMET78

Yük taşıyorum ama direk araba üzerinde değil. Yük römorku ile taşıyorum. Riken marka 205 55 R16 lastik almıştım yaz için ama lastiğin kalitesizliğinden sanırım 40 psi basıyorum lastik yine biraz ezik duruyor ve sürekli hava kaçırdı lastikler bu yaz çileden çıktım. Otomobil lastiklerinde maksimum yük endeksi 91 olduğu için lastikler ezik kalıyor acaba sorusu var kafamda

Onun haricinde römork ile de olsa yük taşıyor olunca orjinaller daha mantıklı gibi gelmeye başladı.

#Raşitemmi

Fenomen Üye
Adı
Raşit DEVE
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Demirci
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
gri granit
@firukk
Kışın dar lastik yazın orijinal ebat yada daha geniş ebatlar kullanabilirsin. dar lastik karda çamur da iyi olur geniş lastik kuru zemin asfaltta iyi olur tecrübe ile sabit saygılar

firukk

Daimi Üye
Adı
Faruk İLİKLİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Plastik Enjeksiyon
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
@H.Raşit DEVE

O zaman kışlıkları 195/60/R16 alıyorum :)

firukk

Daimi Üye
Adı
Faruk İLİKLİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Plastik Enjeksiyon
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
kış lastiklerinde E F G sınıfı yakıt tüketimleri var hep A B C gibi üst sınıflar lassa goodyear continental gibi markaların hepsinde de yok Öncelik yol tutuşu olduğu için sanırım yakıt 2. planda kalıyor.

cskn_35

Azimli Üye
Adı
Coşkun Şentürk
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Trekkinglerdeki 4 mevsim lastiklerin almanyadaki saha testlerini izledim forumda...gayet başarılıydı... Ben de yağışlı havalarda denedim, bana göre de gayet başarılı... bakalım kış şartlarında karda, buzda nasıl olacak..

Ormancı

Daimi Üye
Adı
Müslüm
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2012
@firukk

lastikler orjinali kadar geniş yanaklı görünmüyor üzerinde biraz yük varmış gibi duruyor. ben 35 hava basıyorum. yakıt olarak şehir içi malum yakıt fiyatlarıda ortada. 35 krş şehirler arası 28 kuruş yakıyorum

firukk

Daimi Üye
Adı
Faruk İLİKLİ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Plastik Enjeksiyon
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Gri
@Ormancı

Aynen abi sanki biraz yüklüymüş gibi basık duruyor yazlık lastikler. (205/55 R16)

Jantlardan huylanmaya başladım acaba jant ile lastik mi birbirine tam oturmuyor da hava kaçırıyor diye. Kışlıkları değiştirirken kontrol ettireceğim

DobloFAN

Azimli Üye
Adı
Ahmet
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
yanak 55 oldugu için ezilmiş gibi duruyor, bendede aynı şekilde, yazlık lastiklerim takılı şuan 205 / 55 / 16 pirelli p1 verde hava basıncı önler 40psi arkalar 38psi araçta zıplama takırtı tukurtu yok şükür. Keyifle kullanıyorum 2 aydır. istanbul trafiğinde ortalamam orjinal ebat lastiğe göre 100km/de yarım litre fazla.

Nacidemirim

Yeni Üye
Doblo
Adı
Naci
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Depo sorumlusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
Çöl gri
Lassa al kafan raharetsin

Suqo5534

Azimli Üye
Adı
Hasam
Kan Grubu
A RH +
Araç Yılı
2013
Arkadaşlar bende 205 55 r16 dunlop kullanıyorum gayet memnunum virajlarda falan çok ıslak kuru zeminde çok iyi tavsiye ederim

ALBATROS 28

Azimli Üye
Doblo
Adı
TÜRKOĞLU28
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Daha öncesinden Pirelli Lastik Fabrikasında Banbury bölümünde çalışan biri olarak aldığınız lastiğin öncelikle hangi bölgede kullanacaksanız o bölgeye has özelliklerde olmasına dikkat edin Karadeniz bölgesi her zaman yağışlı olduğundan yağışlı havalarda mukavemeti yüksek lastik alın yok iç ana dolu bölgesinde yaşıyorsanız kuru zeminde mukavemeti yüksek lastiği tercih edin birde aldığınız lastiğin hız limitine, iklim derecesine, ses limitine dikkat edin. Aracınızın aldığınız lastiğin Fabrika ebatlarında lastikle aynı olmasına dikkat edin. Her markanın kendine özgü amiral bir modeli vardır. Aslında o modeli amiral yapan şey kullanılan ham maddenin orjinal kavuçuk olmasından kaynaklıdır. Ne kadar para okadar köfte yani . Mesela ; Michelin energy,bridgestone turanza,lassa impetus gibi lastikler orjinal kauçuktan üretilir. Dikkat edilmesi gereken bir konuda lastiğin üretim tarihidir.

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO
Daha öncesinden Pirelli Lastik Fabrikasında Banbury bölümünde çalışan biri olarak aldığınız lastiğin öncelikle hangi bölgede kullanacaksanız o bölgeye has özelliklerde olmasına dikkat edin Karadeniz bölgesi her zaman yağışlı olduğundan yağışlı havalarda mukavemeti yüksek lastik alın yok iç ana dolu bölgesinde yaşıyorsanız kuru zeminde mukavemeti yüksek lastiği tercih edin birde aldığınız lastiğin hız limitine, iklim derecesine, ses limitine dikkat edin. Aracınızın aldığınız lastiğin Fabrika ebatlarında lastikle aynı olmasına dikkat edin. Her markanın kendine özgü amiral bir modeli vardır. Aslında o modeli amiral yapan şey kullanılan ham maddenin orjinal kavuçuk olmasından kaynaklıdır. Ne kadar para okadar köfte yani . Mesela ; Michelin energy,bridgestone turanza,lassa impetus gibi lastikler orjinal kauçuktan üretilir. Dikkat edilmesi gereken bir konuda lastiğin üretim tarihidir.
bilgilendirme için teşekkürler

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
Ben en çok Michelim ve goodyear tavsiye ederim ekip araçları çekici vs hep bu markları kullanırdı . En güzel marka ne sert ne yumuşak

sedatdurmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
sedat
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Ticaret
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
225/45r17 kormoran marka lastik takılı 1.000 kg. yük attık 250 daha alır, sıkıntısız..IMG_20190902_174803.jpg

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Lassa greenways Tavsiyedir.

Zeguj

Saygın Üye
Doblo
Adı
Halil
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Çöl Grisi
Lassa greenways Tavsiyedir.
Ben geçen yaz Lassa Greenways aldım. Önceki lastiğim Micheline göre hissedilir derecede lastik sesi arttı.
Ancak yol tutuşu ve ıslak zeminde memnunum.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Ben geçen yaz Lassa Greenways aldım. Önceki lastiğim Micheline göre hissedilir derecede lastik sesi arttı.
Ancak yol tutuşu ve ıslak zeminde memnunum.
Virajlarda sıcak havalarda bariz sesli sanki ralli yapıyorum:)) yada milleti dönüp baktırıyor bazen.. ama yakıt kullanın sağlamlık konusunda çok begendim

furna53

Azimli Üye
Doblo
Adı
Zekeriya
Kan Grubu
0 +
Meslek
Inşaat
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Yaz aylarında lassa greenways kış aylarında lassa snoways4 ben çok memnunum yolda bırakmadı kışın rampada zorlanınca geri geri çıkıyorum ön lastiklere yük biniyor lastik boşa dönmüyor