lastik ebatı tercihi

Durum
Konu kapatılmıştır.

sener_bey

Yeni Üye
herkese slmlar aracımın ustunde fabrika cıkısı bridgestone duravis 175/75/14 98/99t ebatlarında lastik var lastiklerimi degiştirmeyi dusunuyorum fren yaptıgım zaman teker kitleniyor (cok sert fren yaptıgımda) ve kayıyor bu kayma olayını aza indirmek için + yol tutus viraj hakimiyeti+yakıt gibi konularda avantaj saglayabilecek bi lastik turu onerebilirmisiniz 14 cantı gecmemeli şimdiden cok tesekkurler:)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
araçlarımızın lastikleri kullanılıp yıprandıkça sertleşir.buna uygun olmayan lastik basınçları ve düzensiz aşınmalarda eklenince ilerleyen zamanlarda frenlemelerde kızaklama sorunları göze çarpmaya başlar.

öncelikle lastiklerinizin yıpranmış olması bu sorunun öncelikli sebebidir.

daha sonra her markanın kendine has kullanmış olduğu lastik hamurunun sertliği gelir.eğer kullandığınız lastikler orijinalinden sert bir hamurla imal ediliyorsa kızaklama sorunu görülebilir ki bu sorun yağışlı ve soğuk havalarda daha belirgin olarak ortaya çıkar.

bu durumda yumuşak hamurlu bir lastik kullanmanız önerilir ancak lastik hamuru yumuşadıkça aşınma direnci azalır ve lastik ömrü sert hamurlu lastiklere göre daha kısa olur.

arkadaşlarımızın genel kullanım tecrübelerini göze aldığımda michelin marka lastiklerin daha yumuşak,brigston ve prelli marka lastiklerin daha sert hamurlardan yapıldığı konusunda bir düşünce edindim

bu durumda en iyi yol tutuşu michelin marka lastiklerde,en uzun ömrü prelli lastiklerde görümekteyim.

bu açıdan bakıldığında "michelin lastiklerin ömürleri daha kısa,prelli tipi lastiklerin ömürleri daha uzundur" sonucu çıkarılabilir.

ben optimal olarak lassayı görüyorum.maliyet olarak da lassalar optimum görünmektedir.

bunların yanı sıra kışın kar tipi lastiklerin yazın yaz tipi lastiklerin kullanılması da hava şartlarından dolayı oluşan kızaklamanın azaltılmasında ayrı bir önlemdir.zira kullanmış olduğumuz standart lastikler +7 dereceden sonra sertleşmekte ve soğuk kış mevsimlerinde kuru yolda bile kızaklamalara sebep olmaktadır.

bu nedenle kışın kar tipi yazın yaz tipi lastiklerin kullanılmasını önermekteyiz.

son olarak alacak olduğunuz lastiklerin,aracınızın hız ve yük endekslerine uygun olmasına dikkat etmenizi öneririz.

bu mesajda sitedeki lastik tecrübesi bölümünde yazılan mesajlardan edinmiş olduğum kişisel izlenimlerimi ve genel lastik bilgimi aktardım.diğer arkadaşlarımın görüşleri farklılıklar gösterebilir.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Olay budur................

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
bizim d2 doblomuzunki 185/60/15 kaç hava basmalıyız

Cetin

DENİZLİ YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Çetin ÖZDEMİR
Kan Grubu
0 -
Meslek
Pazarlama
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2012
Renk
Duman Gri
Bence 32 ön 34 arka.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
berat tarafından yazılan metin:

185/60/15 orijinal lastik değil.orijinal lastik 185/65/15,bununda havası 33 ön,39 arka.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:
Benim kitapçıkta önler 32 arkalar 38 yazıyor. Emin olmak için bi daha bakıcam ama :)

benim kitapçıkta da 33-39 yazıyor...abi modelden modele fark ediyor.

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
RAPTOR tarafından yazılan metin:

185/60/15 orijinal lastik değil.orijinal lastik 185/65/15,bununda havası 33 ön,39 arka.
bizim lastikler orjinal 14''duravis 4 lastiğede aynı havayı basıyoruz...

arkadya

Azimli Üye

üstat bu gün lastik havalarını kontrol ettim 40 ön 42 arka lasti,kler çıktı... 3 - 4 gündür arabanın yol tutuşunun az oldugunu farkeder oldum bunun sebebi lastik havalarının fazla olmasımı yoksa havaların aşırı sıcak olup yolun kaymasımı tam emin olamadım...

şu anda lastik havası 32 ön 32 arka ve sanki daha fazla tutuyor gibi şu anda yola...

araba kullanımı aile amaçlı yük atmıyorum 185 /65 /15 LASTİKLER 32 hava yaz için uygunmu?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar benim bu güne kadar kullandığım hiçbir araçta ön ve arka lastik basınçları eşit değildi...

aracınızla birlikte verilen kullanım kılavuzunda aracınızla ilgili ayar ve standartlar belirtilmiş olup bunların dışına çıkılması önerilmez.

D2 doblo premioda bulunan 185/65/15 92T lastiklerin yüklü ve boş kullanımı için ön lastiklere 33 arka lastiklere 39 PSI basınç önerimiştir.

bu basınçlar her donanım seviyesi ve lastik tipi için farklılık gösterir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadya tarafından yazılan metin:

üstat bu gün lastik havalarını kontrol ettim 40 ön 42 arka lasti,kler çıktı... 3 - 4 gündür arabanın yol tutuşunun az oldugunu farkeder oldum bunun sebebi lastik havalarının fazla olmasımı yoksa havaların aşırı sıcak olup yolun kaymasımı tam emin olamadım...

şu anda lastik havası 32 ön 32 arka ve sanki daha fazla tutuyor gibi şu anda yola...

araba kullanımı aile amaçlı yük atmıyorum 185 /65 /15 LASTİKLER 32 hava yaz için uygunmu?

arkadaşlar aracın lastikleri sıcakken lastik basıncı ayarlamaya çalışmayınız.çünkü sıcak lastiğin hava basıncı 3 PSI fazla çıkıyor.yani 33 olan hava 36,39 olan hava 42 PSI çıkıyor.

yaz aylarında lastikler ısındığı için zaten seyahat sırasında lastik basıncı artıyor.birde siz fazla hava vurdunuz mu bu sefer arızaya,hatta kazaya davetiye çıkartmış oluyorsunuz.

soğukken ölçülen basınç lastik ısındığı zaman ortalama %10 kadar artmaktadır.yani siz normal lastik basıncı 33 olan lastiğe 40 hava vurduğunuzda,ısındığında36 olması gereken hava 44 oluyor...sizce makul mü?

bence değil.çünkü hava 44 e yükseldiğinde lastik kenarlarının asfaltla bağlantısı kesiliyor.araç sadece lastik taban ortası ile yere basıyor.artık savrulmaya ve kızaklamaya hazırsınız.yolculuk boyunca çekeceğiniz sarsıntı ve ön takımın zorlanmasıda cabası....

beyler hepinize aracınızla birlikte bir kullanma kılavuzu verildi.kılavuzunu kaybedenler için biz forumda kılavuzlar yayınladık.bunları açıp okumanız ve içerisindeki uyarıları dikkate almanız karınızadır.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
lastikal tarafından yazılan metin:
sener_bey tarafından yazılan metin:
herkese slmlar aracımın ustunde fabrika cıkısı bridgestone duravis 175/75/14 98/99t ebatlarında lastik var lastiklerimi degiştirmeyi dusunuyorum fren yaptıgım zaman teker kitleniyor (cok sert fren yaptıgımda) ve kayıyor bu kayma olayını aza indirmek için + yol tutus viraj hakimiyeti+yakıt gibi konularda avantaj saglayabilecek bi lastik turu onerebilirmisiniz 14 cantı gecmemeli şimdiden cok tesekkurler:)

Kadeşim dediğin lastik aşağıda. Bu linkten bakabilirsin. Orjinal lastiklerinden vazgeçme bence. Son zamanlardaki fren mesafesi ve kayma problemleri lastiklerinin ömrü bittiği içindir. Fiat ın bu araçta kullanmayı tavsiye ettiği lastik bu ve orjinal araç ekipmanı olan bir lastik. karar size kalmış. http://www.lastikal.com.tr/urun_goster.aspx?uid=449

sn lastikal...lütfen kendinizi tanışma bölümünde tanıtınız.

geremy

Onursal Kurucu
2 üyenin yazmış olduğu mesajlar konu dışı olduğu için silinmiştir.
konu raptor arkadaşımızın açıklamaları ile yeterince bilgilendirilmiştir.

bu tarz olayların tekrarında üyelikden silinme işlemi yapılacaktır.

Durum
Konu kapatılmıştır.