küçük de olsa boya atması olmuş yani dökülmüş

negro_x011

Azimli Üye
Arkadaşlar merhabalar;
Dün aracı komple iç dış yıkattım.Evin önüne gelince araçtan indiğimde şöyle bir bakınayım etrafına derken birşey farkettim.Ön tamponun resimde gösterdiğim kısmında (kırmızı kısım) küçük de olsa boya atması olmuş yani dökülmüş.Tamponda dahi olsa orjinal boya atar mı?
Bunun yanında daha dikkatli incelediğimde birşey daha farkettim.Kaputun tamponla birleştiği ön kısımdaki aralıkta (sarı kısım) aracın sağ tarafındakine göre diğerinden daha fazla açıklık-boşluk var.
Bu iki durum beni biraz şüphelendirdi.Acaba ters bir durum olabilir mi?
Daha önce biri Ford Fusion diğeri Skoda Octavia olmak üzere sıfır aldıkları iki araç da komple boyalı çıkmıştı iki ayrı akrabamın da.Böyle bir surum söz konusu olabilir mi?
KZZA0a.jpg

cakabeg

Azimli Üye
Bende bir kere doblodan önceki aracımızı yıkatmaya götürmüştüm ve aracı sıfır almıştık. Ama saolsun yıkamacının biri sol çamurluğun boyasını o elindeki komprosörü çok yaklaştırdığından 3-4 cm çapında kaldırdı attı. Bir diğeri ise camın kenarındaki fitilleri kesti. Ne kadar su ve hava gibi zararsızda gözüksede bıçak gibi kesiyor. Yani işin ehli olmadıktan sonra oto yıkamalar bile çok hasar veriyor. Sizede böyle birşey olmuş olabilir.

melrock

Saygın Üye
Doblo
Adı
Enis
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Grisi
dünyada'da boyalı aracın çok kötü birşey kabul edildiği tek ülke bizizdir herhalde. çünkü biz zannediyoruz ki boya=kaza. hatta kaza=çok feci, şasenin yamulduğu kaza. halbuki günlük hayatımızda kullandığımız birçok araç-gerecin ömrü boyunca parçalarını değiştiriyoruz, hatta gerekirse boyuyoruz. buna evlerimiz de dahil. ama gelin görün ki iş araba olunca bu tamamen farklı algılanıyor.
merak etmeyin önemli birşey yoktur. olsa aracın sürüşünden, gidişinden en önce siz anlardınız. sorun varmış, düzeltilmiş ama anlaşılmıyorsa da demekki düzgün yapılmıştır. yine sorun yok demektir.
sıfır aracın boyalı olması diye birşey de yoktur bu arada. her araç fabrikada zaten boyanarak çıkar. kimileri kalite kontrolden ötürü çıkıştan önce 2 kez bile boyanabilir. sonuçta boyanmıştır. ve yeni bir araç olarak piyasaya sürülmüştür. araç fabrikadan çıktığında boya kalınlığının 100micron yada 200 micron olması birşeyi değiştirmez. hatta memnun bile olmak gerekir. daha kalın ve sağlam boya atıldığı için. ayrıca araçların yaşam döngüsü boyunca ufak berelenmeler, parça değişimleri yada aracın rengini değiştirmek gibi durumlar için de araç boyanabilir. burada mühim olan şey boyama işleminin ne kadar kaliteli yapıldığıdır. yoksa boya olup olmaması değil.
bence buradaki asıl sorun insanımızın bir aracın kazalı olup olmadığını anlayabilmek için direkt olarak aracın boyasını baz almasından kaynaklanıyor. bence bu yanlış. uzman gözlerin aracın yapısını 1-1 inceleyip buna karar vermesi gerekir. asıl olan budur. yoksa boya kalınlığı çok yanıltıcı bir donedir.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
dünyada'da boyalı aracın çok kötü birşey kabul edildiği tek ülke bizizdir herhalde. çünkü biz zannediyoruz ki boya=kaza. hatta kaza=çok feci, şasenin yamulduğu kaza. halbuki günlük hayatımızda kullandığımız birçok araç-gerecin ömrü boyunca parçalarını değiştiriyoruz, hatta gerekirse boyuyoruz. buna evlerimiz de dahil. ama gelin görün ki iş araba olunca bu tamamen farklı algılanıyor.
merak etmeyin önemli birşey yoktur. olsa aracın sürüşünden, gidişinden en önce siz anlardınız. sorun varmış, düzeltilmiş ama anlaşılmıyorsa da demekki düzgün yapılmıştır. yine sorun yok demektir.
sıfır aracın boyalı olması diye birşey de yoktur bu arada. her araç fabrikada zaten boyanarak çıkar. kimileri kalite kontrolden ötürü çıkıştan önce 2 kez bile boyanabilir. sonuçta boyanmıştır. ve yeni bir araç olarak piyasaya sürülmüştür. araç fabrikadan çıktığında boya kalınlığının 100micron yada 200 micron olması birşeyi değiştirmez. hatta memnun bile olmak gerekir. daha kalın ve sağlam boya atıldığı için. ayrıca araçların yaşam döngüsü boyunca ufak berelenmeler, parça değişimleri yada aracın rengini değiştirmek gibi durumlar için de araç boyanabilir. burada mühim olan şey boyama işleminin ne kadar kaliteli yapıldığıdır. yoksa boya olup olmaması değil.
bence buradaki asıl sorun insanımızın bir aracın kazalı olup olmadığını anlayabilmek için direkt olarak aracın boyasını baz almasından kaynaklanıyor. bence bu yanlış. uzman gözlerin aracın yapısını 1-1 inceleyip buna karar vermesi gerekir. asıl olan budur. yoksa boya kalınlığı çok yanıltıcı bir donedir.

çok doğru bir yorum olmuş abi eline sağlık

hüseyin bizim doblonunda ön tamponunda aynı yerlerde boya atıkları var şuanlık gözükmüyor ama normalde olmaması lazım ben tamponu garantiden boyatacaktım ama servis beceremeyecek bi yıkatınca atar diye boyatmadım kaputun ayarı bozuktur bi servise giip ayar yaptırın tamponuda söyleyin sonuçta garantisi devam ediyor

malesef bazen bayilerde arabaları çarpıp boyuyorlar buna çok şahit oldum bu olay hermarkada var sıfır araba alırken boya cihazını isteyip kontrol etmek gerekir para kolay kazanılmıyor

negro_x011

Azimli Üye

hüseyin bizim doblonunda ön tamponunda aynı yerlerde boya atıkları var şuanlık gözükmüyor ama normalde olmaması lazım ben tamponu garantiden boyatacaktım ama servis beceremeyecek bi yıkatınca atar diye boyatmadım kaputun ayarı bozuktur bi servise giip ayar yaptırın tamponuda söyleyin sonuçta garantisi devam ediyor

malesef bazen bayilerde arabaları çarpıp boyuyorlar buna çok şahit oldum bu olay hermarkada var sıfır araba alırken boya cihazını isteyip kontrol etmek gerekir para kolay kazanılmıyor
Yorumlarınız için teşekkür ederim.Yakın zamanda bayiye uğrayacağım bu durumu değerlendirmeleri için.Yalnız benim takıldığım nokta aracın boyanmış olmasından ziyade boyasının dökülmesi konusu.Sizde de aynı sorun varmış.Para kolay kazanılmıyor evet.Avuç dolusu para verilip bazı kısıtlamalara girildikten katlanıldıktan sonra alınan aracın boyası neden dökülsün diye düşünüyorum ve bu konuda da yanlış olmadığım kanısındayım.Aynı sorunu yaşayan kim olsa aynı tepkiyi verir.Kimse kalkıp da "olsun ya napalım dökülüyor işte" demez yani :)
Kaldı ki ilk mesajımda yazdığım Ford ve Skoda için de ayrı ayrı hem araç bedelleri hem de manevi tazminat bedelleri alındı.Bunu şahsi durum değerlendirmesi veya durumdan çıkar elde etmek gibi düşünmemek gerekir.

8ugra

Daimi Üye

katılıyorum bizim bu boya takıntımızı bir anlayamadım konuyu açan arkadaş için söylemiyorum ama genel olarak bir kaporta boya takıntmız var zevkine arabı kırmızıya boyatsam arabayı satamam heralde :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Yakın zamanda bayiye uğrayacağım bu durumu değerlendirmeleri için.Yalnız benim takıldığım nokta aracın boyanmış olmasından ziyade boyasının dökülmesi konusu.Sizde de aynı sorun varmış.Para kolay kazanılmıyor evet.Avuç dolusu para verilip bazı kısıtlamalara girildikten katlanıldıktan sonra alınan aracın boyası neden dökülsün diye düşünüyorum ve bu konuda da yanlış olmadığım kanısındayım.Aynı sorunu yaşayan kim olsa aynı tepkiyi verir.Kimse kalkıp da "olsun ya napalım dökülüyor işte" demez yani :)
Kaldı ki ilk mesajımda yazdığım Ford ve Skoda için de ayrı ayrı hem araç bedelleri hem de manevi tazminat bedelleri alındı.Bunu şahsi durum değerlendirmesi veya durumdan çıkar elde etmek gibi düşünmemek gerekir.

bama hiç görüntüyü bozacak şekilde atan görmedim sadece köşelerden atıyor ama atmaması gerekir tabikide bece servise hiç boyatma iyice atarsa boyatırsın servis kötü boyar

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
genelde boya takıntımız var.sebeplerini sayayım:

1-sanayide yapılan boyada genel olarak renk tutmuyor.

2-sanayide yapılan boyada çok fazla hata kalıyor.(zımpara-akma-toz-macun-astar izleri)

3-sanayide yapılan boyada malzeme kalitesi çoğu zaman düşük oluyor.bu sebeple boya yada vernik atması sorunları çıkıyor

4-sanayide yapılan kaporta işçiliklerinde lazer kaynak ve elktrot punta kullanılmıyor.kaynak macunları çoğu zaman fabrika kalitesinde çekilmiyor.bu sebeplerden dolayı onarım gören araçların kaynak bölgelerinde zamanla pas kusma durumu ortaya çıkıyor

5-önden kazalı araçlar kaporta hasarı yanında mekanik hasara da uğruyor.bu hasarlar çoğukez tam olarak giderilmiyor yada giderilemiyor.yada kaza sonrası oluşan küçük bir hasar başta farkedilmemesine rağmen zamanla büyüyerek ortaya çıkıyor.siz alıcı olarak bu sorunlarla başbaşa kalıyorsunuz.

burada amaç aracın boyalı olması değil,ağır kazalı olmamasıdır.yoksa boya çok problem değil.eğer hafif kazanızı fotoğrafladıysanız.değişen bile olsa sorun değil.

misalen küçük bir kaza sonucu çamurluğunuz onarılamayacak derecede hasar gördü ancak aracınız çalışır yürür durumda ve aracın kaporta hasarı dışında hasarı yok.çekin fotoğrafını saklayın.gidin çamurluğu değiştirin.aracı satacağınız zaman fotoğrafları alıcıya gösterin.sorun çıkmaz.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
raptor abi asla arabayı kaporta işi için yetkili servise vermem bildiğim kaportacım var biraz pahalı ama adam yaptımı yapıyor sıfır ata serviste hiç renk tutmuyor iyide boyanmıyor portakllanma oluyor tabi her usta öyle değil ama malesef servislerde öyle oluyor ama sanayide zaten belli adamın bi yeri var kaliteli işçiliği var çok dikkat edilmesi gereken bir konu

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yetkili servislerin hepsi belli bir işçilik standardında değil.normal olarak işçilik kalitesinde farklılıklar çıkabiliyor.zaten boya-kaporta onarımının %90 kısmı işçilik.işçilikte bir hata olduğu zaman malzemenin ne kadar kaliteli olduğu önemli olmuyor.

misalen küçük bir kazadan dolayı bir parçayı bir yetkili serviste boyattım ve sıfır hata ile çıktı.o kadar kaliteli bir işçilik yapıldı ki ölçüm cihazı bile hata vermedi.aynı parçayı çizikten dolayı başka bir yetkili serviste tekrar boyattım.o kadar kötü bir işçilik yaptı ki her baktığımda boyayı yapan ustayı tekrar tekrar anıyorum!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
portakallanma olayı boya tabancasının basıncının yüksek tutulması, ve boyanın yakından atılması sonucu oluşuyor.tabancayı fazla uzak tutar ve basıncını düşürürseniz bu seferde tozak bir boya oluyor.ikiside istenmeyen durumlardır.lakin portakallanmanın çözümü vardır.portakallanma görülen parça 3000 zımpara ile hassas bir şekilde zımparalandıktan sonra önce kalın,sonra ince pasta ile cilalanıp,son kat cilası atılırsa portakallanma sorunu ortadan kalkar.

tozak boya da aynı şekilde onarılabilir ancak tozak boya genelde ince olur ve zımpara işleminde astara inilebilir.bu durumda boyanın yeniden yapılması gerekir.

ben şahsen ileride yapılabilecek pasta cilalarıda hesaba katarak aracın boyasında portakallanma kalmasını kafaya takmam.

boyada dikkat edilecek husus akma olmamasıdır.akma varsa yapılan işin hiçbir anlamı yoktur.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ama çok portakallanma olan boyada mat oluyor ve çok kötü bir görüntü meydana çıkıyor

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ama çok portakallanma olan boyada mat oluyor ve çok kötü bir görüntü meydana çıkıyor

portakallı boya mat olmaz.aksine daha parlak daha yeni görünür.tozak boya mat olur.çokta iğrenç bir görüntüsü olur.