Koltuk Sayısı Artılırsa Yasal Konularda sıkıntı olur mu ?

eyetem

Aktif Üye
Adı
Ömer Faruk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Sektör
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
BEYAZ
Merhabalar ben bagajı pek kullanmayan biri olarak arkaya iki koltuk yaptırmak veya arka dizaynı değiştererek istediğim gibi bir dizayn yaptırmak istiyorum fakat ruhsatta koltuk sayısı belirtilmiş...bizde bu ruhsattaki belirtilen sayının üstüne çıksak yani 7 kişilik yaptırsak muayenede felan sıkıntı olur mu diye düşündüm o günlerde burada benim doblo ile aynı kasa olan bir araçta gördüm arkaya koltuk yaptırmış 7 kişilik yapmış acaba bu ruhsata işlenilmesi gerekiyormudur diye aklıma geldi sizin fikirlerinizi almak istedim saygılar... :)

cnkshn

Saygın Üye
ruhsata işletmek gerekir tabi. ruhsatta yazandan fazla kişi yasal olarak alamazsınız. bir çok panelvan araçda koltuk ve cam olmasına rağmen ruhsata işli olmadan gezenler çok. (aracında lpgsi olup ruhsatta işli olmayanlar gibi)

ruhsata işletme konusuna gelince proje vs. şeyler istenebilir tam bi bilgim yok işletme konusunda.

muayne işine gelince ilave koltuklar için emniyet kemeri isteyebilirler. gerçi bu tür araçlarda pek bakmıyorlar ama.

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
bizim dolmuş gibi yaptırdığınız gibi yapabilirsiniz arka koltuğu söktükten sonra zemine tahta koyun sonra tahtanın üstünü muşambayla kapatın arkası dümdüz olsun sonra ortaya iki kişilik koltuk koyun sonra arkaya üç kişilik koltuk koyun sonra rusata 7 kişilik yaptırın olacak bitecek

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
fareyetem tarafından yazılan metin:
Merhabalar ben bagajı pek kullanmayan biri olarak arkaya iki koltuk yaptırmak veya arka dizaynı değiştererek istediğim gibi bir dizayn yaptırmak istiyorum fakat ruhsatta koltuk sayısı belirtilmiş...bizde bu ruhsattaki belirtilen sayının üstüne çıksak yani 7 kişilik yaptırsak muayenede felan sıkıntı olur mu diye düşündüm o günlerde burada benim doblo ile aynı kasa olan bir araçta gördüm arkaya koltuk yaptırmış 7 kişilik yapmış acaba bu ruhsata işlenilmesi gerekiyormudur diye aklıma geldi sizin fikirlerinizi almak istedim saygılar... :)
yaptırdın mı ruhsata işleticen yoksa muayeneden geçemezsin :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Arkadaşım sabit koltuk yaparsan sıkıntı olur proje ruhsat değişikliği muayene sıkıntısı gibi.....Ancak arka sağ ve sola land rover veya toyatanın land cruaser inde olduğu gibi açılır kapanır katlanır koltuk yaparsanız hiç sorunsuz kullanır işiniz olmadığı zaman katlar bagajı kullanırsınız.....bilginize..........

tamz

Daimi Üye
Arkadaşım seninle kendi deneyimimi paylaşayım...Bende d2 maxi vardı. Koskocaman araç arkaya 2 koltuk daha atayım dedim. Tanıdık trafik müşaviri var çok araştırdık proje çizdirmesini, ruhsata işletmesini vs. Ancak 2007'den sonra doblo d2 kasada 7 kişilik versiyonlar kalkmış. 2007'den sonra olan doblolarda bu işlem yasal olarak olmuyormuş. Ancak sizin araç d1, modeli 2007 den önce,olabilir mi bilmiyorum..Bir trafik müşavirine danışmanızda fayda var *yes* Proje çizdirmek de oldukça pahalı, bunu da göz önünde bulundurmak lazım :|

eyetem

Aktif Üye
Adı
Ömer Faruk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Sektör
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
BEYAZ
Hm.. Anlaşıldı sağolun yani yapmaya kalkışşak baya mastaflı bir iş olacak... Şimdilik askıya aldık ama açılır kapanır katlanır koltuk işi mantıklı geldi... :D Bu konu üstünde duracağım...

eyetem

Aktif Üye
Adı
Ömer Faruk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Sektör
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
BEYAZ
tamz tarafından yazılan metin:
Arkadaşım seninle kendi deneyimimi paylaşayım...Bende d2 maxi vardı. Koskocaman araç arkaya 2 koltuk daha atayım dedim. Tanıdık trafik müşaviri var çok araştırdık proje çizdirmesini, ruhsata işletmesini vs. Ancak 2007'den sonra doblo d2 kasada 7 kişilik versiyonlar kalkmış. 2007'den sonra olan doblolarda bu işlem yasal olarak olmuyormuş. Ancak sizin araç d1, modeli 2007 den önce,olabilir mi bilmiyorum..Bir trafik müşavirine danışmanızda fayda var *yes* Proje çizdirmek de oldukça pahalı, bunu da göz önünde bulundurmak lazım :|

Açıkcası bende maxii de bu işlemi yapmayı düşünüyordum :) Geniş araba güzel olurdu ama bakalım yine hayallerde vazgeçmek yok...

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
fareyetem tarafından yazılan metin:
Hm.. Anlaşıldı sağolun yani yapmaya kalkışşak baya mastaflı bir iş olacak... Şimdilik askıya aldık ama açılır kapanır katlanır koltuk işi mantıklı geldi... :D Bu konu üstünde duracağım...
Kesinlikle önerdiğim gibi açılır kapanır koltuk bagaj büyük lı araç için ideal çözümdür.....Çevrende land rover discovery tarzı araçlara bakarak feyz alabilirsin.....

ERCAN

Daimi Üye
Düşünse olarak güzel...kısa bir örnek vereyim...hatayda geçiyo olay...geçen sene..koltuk fazlalıyla...araç trafik çevirmesinde..uygun olmadığı için yüklüce cezaya tabi oluyor..araçta zaten bilinen bir ticari araç...köyden ilçeye yolcu taşıyor..marka modelini hatırlamıyorum..trafik vergi dairesine bilgi veriyor..ortalık toz duman..karışıyor..araba satılsada kendini kurtaracak durumda değil..aman ha...

Akineton

Azimli Üye
yandan camlı mazdamın arkadaki 3 kişilik orjinal fabrika çıkışlı koltuğunu muayeneden geçiremedim dostum. ruhsatta 2 yolcu yazıyor diye orjinal perçinle sabitlenmiş koltuğu söktürdüler ve her sene koltuğu söküp gittim muayeneye. (katlanıyordu ama o şekilde de geçirmediler) trafikte belki dikkatli birine gelse sorun olabilir, neticede muayeneden geçmeyen şey yasal değildir ama bana hiç bir memur "bu koltuk ne" demedi açıkcası.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Akineton tarafından yazılan metin:
yandan camlı mazdamın arkadaki 3 kişilik orjinal fabrika çıkışlı koltuğunu muayeneden geçiremedim dostum. ruhsatta 2 yolcu yazıyor diye orjinal perçinle sabitlenmiş koltuğu söktürdüler ve her sene koltuğu söküp gittim muayeneye. (katlanıyordu ama o şekilde de geçirmediler) trafikte belki dikkatli birine gelse sorun olabilir, neticede muayeneden geçmeyen şey yasal değildir ama bana hiç bir memur "bu koltuk ne" demedi açıkcası.
sevgili kardeşim tabiki muayeneden geçmeyen şey yasal değildir.......Ona bakarsan aracın orijinal donanımı dışındaki herşey yasal değil ...Normal şartlarda orijinal olmayan çelik jant bile muayeneden geçmez.....Bu ayrı konu...Benim bahsettiğim koltuklar zaten katlandığı gibi tek bir kol hareketi ile sökülebilen koltuklar....Muayeneye giderken söküp alınabilir araç üzerinden yani.....

Dark Knight

Fenomen Üye
Akineton tarafından yazılan metin:

Orjinal fabrika çıkışlı nasıl muayeneden geçmez anlamadım. Acaba ruhsata mı yanlış işlediler :?

eyetem

Aktif Üye
Adı
Ömer Faruk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Sektör
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
BEYAZ
Bende hiçbir polisin koltuk ne diye soracağını tahmin etmiyorum :) ama bazı polislerimiz sağolsun çok dikkatli ben önceki arabamda bir çok şeyden ceza yedim :D

Bu 7 koltuj olayı galiba d1 kasada oluyor çünkü birçok dobloda gördüm ben bunu...ama yani yine sıkıntılı iş..

ABSOLUT

Daimi Üye
yeni doblolarda 7. koltuk seçeneği var 500 tl farkla ben alabiliyodum

hala alabilirmiyim bilmiyorum.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
ABSOLUT tarafından yazılan metin:
yeni doblolarda 7. koltuk seçeneği var 500 tl farkla ben alabiliyodum

hala alabilirmiyim bilmiyorum.
Var var hala var cchala 500 tl....

tLqA

Daimi Üye
ben 7 koltuğu premiolara vermiyorlar diye biliyordum. sadece panaroma modellerinde geçerli değilmi?

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
tLqA tarafından yazılan metin:
ben 7 koltuğu premiolara vermiyorlar diye biliyordum. sadece panaroma modellerinde geçerli değilmi?
aynen bende öyle biliyorum panaromalarda var 7 koltuk seçeneği :)