klima varmı

burakreis

Azimli Üye
Arkadaşlar doblomuz 2002 elx model 1.2 benzinli alalı henüz 1 hafta oldu bu benim ikinci arabam ondan önce renault 12 vardı anlayacağınız benim için lüx sayılır bu araç :) soracağım şudur bu araçta klima varmı yoksa kalorifer sistemi midir o? çünkü soğutma işini yapmıyor ısıtma işinide çok geç yapıyor motorun baya çalışması gerekiyor anlayamadım ben bu işi yoksa klima sisteminde bişeyimi eksik dilinden anlamıyorum bu araçların dediğim gibi.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
kardeşim polen filtresi olması gerekir ona bakıp değiştirin.

burakreis

Azimli Üye
Evet onu görmüştüm yedek parça sitelerinde ilk işim sanayide onu sormak olacak teşekkürler peki eğer klima sisteminin herşeyi tamam olsa bile motorun bi süre çalışmasımı gerek ısıtma ve soğutma için?

aksoza

Azimli Üye
soğutma için ortalam 1 dakika en fazla klima açılınca çalışması yeterli ama ısınması için motor sıcaklığının biraz yükselmesi gerekiyor buda araç haraket ettikten 5 on dakika sonra kadar olablir. hhava şartlarına bağlı kışın dahada çok çalışması gerekebilir. bildiğim kadarıyla kliman varsa kalorifer pervane düğmesi üzerine basınca sarı bir ışık yanması lazım basılıyorsa basılmıyorsa klima yoktur herhalde. polen filtresini kendinde değiştirebilirsin ben öyle yaptım şayet:)

burakreis

Azimli Üye
sanırım sol tarafındaki düğmeyi diyorsun rakamlı olanı ama o sarı ışık yok klima değil mi demek bu ama anlamadığım klima değilse o soğutma devresi niye var

aksoza

Azimli Üye
:) soğutma seçeneği bütün arabalarda var mavi ve kırmızı mesela maviye alındığında dışarıda rüzgar gelirse soğuk üfleye bilir tamamen doğal oluyor buda. klima yok sizin aracınızda mavi renk olsa bile bu araba soğutur anlamına gelmez soğuk üfler ama dediğim gibi dışarıdan gelen hava araç giderken oda.

diamond

Saygın Üye
Murat a katılıyorum benimde böyle bir sorunum vardı polen filtresini değişince düzeldi *music*

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
mavi kırmızının anlamı kırmızıda sıcak mavide soguk kalarüfer muslugunu acıp kapatıyor yanlış anlamadıysam ?

geremy

Onursal Kurucu
d2 kasalarda fan düğmesine basarsanız ufak yeşil ışık yanar zaten buz resmi var.
onun haricinde motor bölümünde klima sistemi ve boruları gözükür.

burakreis

Azimli Üye
geremy tarafından yazılan metin:
d2 kasalarda fan düğmesine basarsanız ufak yeşil ışık yanar zaten buz resmi var.
onun haricinde motor bölümünde klima sistemi ve boruları gözükür.

Evet dediğin gibi düğmeye bastım yeşil ışık yandı hiç farketmemiştim çok teşekkürler. motorda da klima borularını daha önce görmüştüm ama arkadaşlar klima yok deyince heralde başka bişey onlar diye düşünmüştüm.

geremy

Onursal Kurucu
klimanızı kışında arada bir çalıştırın arkadaşlar.

burakreis

Azimli Üye
havalar soğumaya başlayınca aklım başıma geldi arkadaşlar gittim bi ustaya dedim bunun kaloriferi ısıtmıyor üflemiyor usta kalorifer borularına bi tanzikli su bastı içinden bir pislik çıktı ki sormayın gitsin bizden önceki sahibi hiç bakmamış orasına anlaşılan.işlem bittikten sonra 2. kademede bile arabanın içi anında hamam gibi oldu. nerdeyse bagaja kadar üflüyor 4 uncu kademede.ve işin en güzel yanı sadece 5 tl ye hallolması oldu ;)
bu arada araç elx üretim olduğu için klimasıda var bazı arkadaşlar yok demişlerdi bende bilmiyordum zaten o zamanlar.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
klimanızı kışında arada bir çalıştırın arkadaşlar.
neden?? :)

geremy

Onursal Kurucu
klima kullanımı ile açıklamaları diğer konulard yapmıştım yine kısaca yazayım
kışın ayda bir kaç defa çalıştıran gazın çökmesini engellersin.keçeler falan korunur.
zaten kışında çalıştır nemi alsın
birde araba devirliyken açma yada kapama

Dark Knight

Fenomen Üye
Öğrendiğime göre klima açık konumda bırakıldığında da araç çalıştırılmamalı imiş. Klima off konumda olmalı. Aksi halde ilk çalıştırmada motora daha fazla yük biniyormuş.

geremy

Onursal Kurucu
evet doğru
ilk çalışma esnasında klima açık olmamalı
yüksek devirlerde klima açılmamalı
klima kapatıldıktn sonra fan bir müddet daha çalışmalıki içerde biriken nem uçsun yoksa bakteri ve pis koku üretir.

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
klima kullanımı ile açıklamaları diğer konulard yapmıştım yine kısaca yazayım
kışın ayda bir kaç defa çalıştıran gazın çökmesini engellersin.keçeler falan korunur.
zaten kışında çalıştır nemi alsın
birde araba devirliyken açma yada kapama

yinede bilgiler için teşekkürler geremy :) :)