kışın klima

geremy

Onursal Kurucu
17 bin km dir 1,4 kullanıyorum.
her zaman derimki emekli veya aile arabası.
aracın 1340kg boş ağırlığı var.3-5 parça eşya ve aile ile 1500kg gibi bir ağırlıkla 77 bg 115 torkda rampada elbette hızlanma gösteremez.
ilk defa benim araca binen bazı arkadaşlar el freni çekikmi diye kontrol ettikleri oldu.niye çünkü 1,9 dizel veya en az 1,6 benzinli oto kullandıkları için.
0-100 hızlanması 18-20 saniyeyi bulan bu araçda performans elbet olmaz.
herkesin ölçüsü vardır mesela bana göre rampada vites küçültmeden sadece gaza basarak hızlanan araba güçlü motordur.
ilerleyen zamanda 1,3 ile 1,4 ü aynı anda deneyip farkları görmek lazım.
tork haricinde değerler kağıt üzerinde aynı gözüküyor.son hız ve beygir olarak.
yanlız 1,3 ün kg olarak ağır olması dezavantaj.
mesala denemek lazım
-2 araç 4 vitesde 60 hızla rampada aynı hızla çıkarken vites düşürmeden hızlanmaya başlasalar ne olur.tork olayı ne kadar etkili.
-ben yüklü vaziyette özellikle kötü zeminde lastiklerinde etkisi ve ağırlık tranferinden dolayı patinajdan şikayetçiğim bana göre abs den önce asr lazım dı bu araca.
geçen yıl 20 metrelik toprak bir bahçe yolunda yolun yarısında kaldım.patinaja düştü araç bir kaç kere denememe rağmen çıkamadım geriye saldım düzde hızlanıp çıktım.araçda yük yokdu.
arkamda caddy vardı sorunsunsuz çıktı.o zaman kendi kendime asr siz araç almıyacam bir daha dedim.
caddy nin motoru torku beygiri güçlü olduğu için çıktı demek tamamen yanlış asr olunca rampada dursa bile kalkıyor.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
bence sürüş konforu sağlayan en büyük farkları ;

1.4 3500 d/dk 'da 115 nm tork
1.3 1750 d/dk 'da 190 nm tork

birde sizin söylediğin rampada 1.3 ün düşük devirdeki torku daha etkili olur

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Abi soruna cevap vermek isterim.

2 araç 4. vites ile, 60km/h'da %10 eğimli yolda olsalar ve tam gaza geçseler;

-1.3 Multijet 2000 devir civarında olacağı için, 2400 devire kadar çok zorlanır. Ama ne zaman ki 2400 devire ulaşır, işte o zaman ciddi bir ivme artışı olur.

-1.4 motor için ise, sanırım 3000 devir civarında olur, motor toplanık olduğu için normal bir ivme ile hızlanır.
-------------------------------------------------------------------
Eğer bu deneme, 60km/h yerine 70km/h ile olursa, 1.3 köpek gibi çekmeye başlar. 1.4 ise sahip olduğu geniş devir aralığının avantajını kullanır ve bence kafa kafaya giderler.
Ama güce nazaran eğim yolda artarsa; 1.4 bayılır kalır, 1.3 direnir.