Kimliklerinize “Elveda“ Deyin!

Doblo53

Saygın Üye
Adı
Ekmel Yormaz
Modeli
Renk
GRİ
Kimliklerinize “elveda“ deyin!

Çipli kimliklerin hayatımıza girmesiyle yeni bir dönem başladı.Herşeyin elektronik ortamda gerçekleşeceği bu dönemde pek çok hukuki işlem rafa kalkıyor.Örneğin soyadını değiştirmek isteyen bir kişi önceden mahkemeye başvurmak zorundaydı.Fakat yeni kimlikler sayesinde soyadını değiştirmek isteyen kişilerin sadece dilekçe vermeleri yeterli olacak.Yeni çipli kimlikler sayesinde bütün bilgileriniz elektronik ortamda saklanacağındam kimliklerinizin çalınma veya kaybolma durumunda hiç bir koşulda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Çipli kimlikler sayesinde sahte kimliklerle dolandırıcılık yapan kişilerin önüne geçilmiş olacak.Her bilgi elektronik ortamda saklanacağı için kimse sahte kimlik kullanamayacak.

Pasaport yerine geçecek
Yeni kimlikler pasaport yerine de geçecek.Böylelikle sahte pasaport ile yurt dışına çıkmaya çalışan terörist,kaçak,dolandırıcı gibi suçluların önüne geçilmiş olacak.Ayrıca Türk vatandaşlarından vize istemeyen Ülkelere pasaportsuz girilebilecek.Böylelikle vizesiz bir ülkeye giderken sadece kimliklerinizi göstermek yeterli olacak.

Yeni kimliklerin özellikleri göz dolduruyor
Yeni çipli kimlikler 18 tl karşılığında nüfus müdürlüklerinden alınabilecek.Çip hafızası 1 GB olan kimliklerde nüfus bilgileri ekli olacak ve parmak izi alınarak verilecek.Tek kartla tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz,para çekmekten sağlık işlemlerine kadar her işlem çipli kimlik kartlarıyla yapılacak.

Yeni kimliklerin dağıtımı 3 yıl içinde tamamlanacak.

Ehliyetlerde değişecek
AB standartlarına göre ehliyetlerde değişecek.Çipli ehliyetler sürücü hakkındaki bütün bilgileri taşıyacak.

Polikarbonat malzemelerden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri sahteciliğin önüne geçmek için büyük bir titizlikle hazırlanacak.Kartta renkli güvenlik mürekkepleri,gökkuşağı ve quilloche baskı (Banknot baskısından kullanılan çok ince yazı ve çizgilerden oluşan teknik) kullanılacak.Böylece tarama,baskı ya da kopyalamayla kart taklit edilemeyecek.Fotoğraf üzerinde özel bir hologram bulunacak.Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.

Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak.Arka yüzünde ise kişinin kullanmaya yetkili olduğu araçlar ve belgenin geçerlilik tarihi bulunacak.Ayrıca arka yüzde ek bilgiler ve araca ait kısıtlama kodları yer alacak.

Belli bir kullanım süresi olacak
Değişen ehliyetlerin kullanım süreleri kısıtlı olacak.Ehliyetler ömür boyu kullanılamayacak.Ehliyetlerin kategorilerinde de değişiklik yaşanacak.Gerekli çalışmalar tamamlanınca Türkiye'de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.

Çipli ehliyetlerde,yeni kimlikler gibi ücretli olacak.Çipli ehliyetlerin maliyeti ise yaklaşık 15 tl olacak.

Dosyalar

• Çipli-Kimlik-özellikleri.jpg
    Çipli-Kimlik-özellikleri.jpg
    26,2 KB · Okunma: 18

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Valla bu haber çok önce cıktı aylar oldu geçenlerde nufus müdürlüğüne gittim halen haber yok kimliklerden birde ehliyetler niye ayrıca veriliyor anlamadım kimligim üzerine cip koymuşlar ona yüklesinler bilgileri bitti gitti cüzdanda boşa yer kaplıyor

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Aynen yoksa ne alaka ehliyet ayrı kimlik ayrı cip de 1 gb yer var müzik mi yükleyecegiz o kadar yer var ehliyetide yükle milli servet ayrı ayrı olması gereksiz bence

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Ekrem abiye katılıyorum.
paylaşım için teşekkürler ekmel.

Musa ATASEVEN

Onursal Çankırı Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Musa
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
@Alirüzgar

Bu durumu siyasi olarak düşünmemek lazım bence de. Metin dikkatli okunduğunda neden ayrı ayrı olduğu yazılı zaten. Kimlikler pasaport özellikli Türkiye'ye özel, ehliyetler ise AB ile birebir aynı olacak. Yani Ehliyetimiz ile hiçbir işlem yapmadan Bulgaristan sınır kapısından aracımızla çıkıp Avrupa'da gezip gelebileceğiz. Öncelikle ehliyet sınıfları değişecek. Detay artacak ve bu detaylar kartın arkasına işlenecek. Kimlikte bunların görünür şekilde yapılması mümkün değil. Bu durumu özetlemek gerekirse; özellikleri kullanacak olana güzel ama özelliklerini kullanmayacak olanlara bu değişim ömürleri boyunca gereksiz gelecek.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
Kimlikler değişirken ehliyette içine girecek diyorlardı mantıklı buluyordum, ama şimdi ehliyet ayrı oluyor, mantığı kalmadı.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@Musa_06-18
Ben zaten siyasi bir kelime etmedimki sadece boşa masraf hem millete hem devlete zarar o 1 gb cip sadece data olarak koca ansiklopedi sıgar ayrı ayrı olması mantıksız ben onu dile getirdim neden siyasi anlam cıkardınız anlamadım

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Paylasim icin tesekkurler ekmel...

Doblo53

Saygın Üye
Adı
Ekmel Yormaz
Modeli
Renk
GRİ
Siyaset ne alakası var dostlar abiler kardeşler Dünya'dan Avrupa ülkelerinden neden geri kalalım Gürcistan'da bu sistem adam Avrupa ülkesi bile değiller biz neden geri kalalım ehliyet ayrı ayrı olması yanlıs hepsı tek olsa daha güzel olur bir kimlik ile hersey yapılcak boyle olması lazım bence...

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@Doblo53
Bende aynı şeyi söylledim ama farklı algılandı sanırım yapılsın ama hepsi bir arada olsun yoksa niye olmasınki hep söyledigim bişey vardır " TÜRK MİLLETİ HERŞEYİN EN İYİSİNE LAYIKTIR"

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Daha yapılacak çok işimiz var mesela kişiye özel plakalar bir kere alsak tüm araçlarımızda onu kullansak ruhsatlarımızda çipli olsa araç degiştirdikçe ona işletsek süper olur keşke olsa

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
diğer arkadaş için yazmışlardır sanırım.size değil.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@MEHMET78
Benim mesajımdan alıntı alınarak yorum yapılmıştı onun için üzerime alındım

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@Alirüzgar
diğer arkadaş siyaset yapmış.sizinkini alan arkadaş siz yaptınız sanmış sanırım

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Alıntı yaparak yazmadım. Siyasete kayan arkadaşın yorumu da zaten silinmiş. Onun mesajının bir veya iki altına gelecek şekilde yazmıştım. Çok büyütmeyelim. Kaldı ki siyaset konusu kardeşi kardeşe kırdırır. Kardeşi kardeşe kırdıran bir konu, bizim pek çoğumuz gibi birbirini daha görmemiş ve sadece yazılan yazılardan tanıyan kişileri daha rahat kavgalı eder. O yüzden yazdıklarımızı iki kere düşünüp de yazalım.