kendi kendine gaz veriyor ya da stop ediyor !

Kenan KAYA

Azimli Üye
Arkadaşlar sonuçlanmış örneklere ihtiyacım var !
2002 model 1.9 D doblo aracımda
yaklaşık bir haftadır aracım kendi kendine stop ediyor ve gaz verip alıyor. Ayağım gaz pedalında hafif basılı olunca stop etmiyor ama tamamen rolenti seviyesine düşünce araba stop ediyor arıza ikaz lambası yanıyor. Ancak bunu sürekli yapmıyor,bazen saatlerce yapmıyor akşam olunca başlıyor bazen de sabahın ilk saatlerinde.
Bunun sebebi ne olabilir düşüncelerinizi ya da yaşadığınız örnekleri paylaşırsanız çok memnun kalırım. Fiat servisinde bilgisayarda hata taraması yaptılar elektroniik hiçbir hatanın olmadığını söylediler ve pompada sorun olduğunu aracınız 3 gün bırakmalısınız gibi saçma bir cevap verdiler.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kenan daha önce senin gibi sıkıntısı olan iki araç geldi danıştı...araştırıldı edildi.araçlardan biri doblo diğeri marea idi.mareanın sorunu gaz kelebeğinden çıktı,doblonun sorunu ise debimetre'den...

senin probleminde muhtemelen debimetredir.eğer o değilse gaz pedali sensörünü baktır.ama muhtemelen debimetredir.

yanlız o pompa işi yaş,onu söyleyeyim...boşu boşuna pompayı söktürme pompadan kaynaklanmaz bu arıza!

ERCAN

Daimi Üye
daha öncede örnek bir vaka yazmıştım ..kablo tesisatı yada tesisattaki nem olabilir..

Kenan KAYA

Azimli Üye
Arkadaşlar sorunu çözdük;
Öncelikle sorunun çok küçük bir şey olduğunu söyleyim,tamamen yakıttanmış,bulunduğumuz ilçede hangi tür mazot geldiği belli değil ve mazot filtresi iflas etmiş,depodaki mazotu boşaltıp yeni mazot aldım ve sonrasında mazot filtresini değiştirdik sorun ortadan kalktı.
cümleten geçmiş olsun...

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
usta sen nezamandır mazor filtresini değiştirmiyorsun acaba? Dikkat etmek lazım. Ayrıca sizin gibi kırsala yakın yerşlerimlerde görev yapan hocamlarımız bulduğu güzel sabit biryerden almaları iyi olur. Ama bunu da bulmak zor tabiki.
Her 10.000 de mazot filtresi de değişecek bunu ihmal etmeyin.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arabayı alalı aynı filtreyimi kullanıyorsunuz?filtre bu haldeyse motor allah muhafaza!

Kenan KAYA

Azimli Üye
Arkadaşlar,filtreyi normal bakımında değiştirdim,üstelik filtreyi bir haftada iki defa değiştirdim. Sorun filtrede değil depodaki mazottaymış. Depedaki mazotu yenileyince tekrar filtre taktım;ancak önceki mazot ilçede bulunan tek petrole aitti,başka petrol yok ordan almaya mecburuz ve en yakın yer erzurum 170 km. Yani başka yerden mazot alma imkanımız yok.
Arkadaşlar, euro dizelle normal arasında gerçekten fark var mı? Burdakinde fark yok da normalde euro dizel kullanmak gerekli mi? yoksa tamamen kandırmaca mı?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Kenan KAYA tarafından yazılan metin:
Arkadaşlar,filtreyi normal bakımında değiştirdim,üstelik filtreyi bir haftada iki defa değiştirdim. Sorun filtrede değil depodaki mazottaymış. Depedaki mazotu yenileyince tekrar filtre taktım;ancak önceki mazot ilçede bulunan tek petrole aitti,başka petrol yok ordan almaya mecburuz ve en yakın yer erzurum 170 km. Yani başka yerden mazot alma imkanımız yok.
Arkadaşlar, euro dizelle normal arasında gerçekten fark var mı? Burdakinde fark yok da normalde euro dizel kullanmak gerekli mi? yoksa tamamen kandırmaca mı?

abi hangi ilçeymiş orası ben oraya bi lpg-petrol istasyonu açayım hemen! :D

Kenan KAYA

Azimli Üye
Erzurum'a 170 km uzaklıkta ve Türkiyenin geri kalmışlık bakımından 3. ilçesi olan Tekman ilçesindeyim kardeş. Valla öyle bir iyilik yaparsan dua ederiz :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
abi inceledim biraz sizin ilçeyi.büyük çaplı bir petrol tesisi mümkün değil.ama iki pompalı küçük bi tesis düşünülebilir.biraz gurcalıyalım bakalım ne çıkar...