Kalkıştaki güç yetmezliği ve stop etme hareketi??

gokhanpala

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Tepki
1.318
Adı
Gökhan PALA
Kan Grubu
0 +
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Merhabalar,

Sitemizdeki çoğu arkadaşımın bileceği üzere bu sene başında aldığım 1.6 105 Multijet Doblom mevcut.
Aldığımdan bu güne Aracımla 7 aydır tanışma ve alışma sürecimiz hala devam ediyor :)

Geçen hafta bi Kapadokya seyahatim oldu ve burda başlıkta da yazdığım gibi Kalkışta Stop etme olayını çok yaptı.
İstanbulda da bi kaç kere yapmıştı ama anlam veremeden kendime kızmış yok ya benim hatamdır diye geçiştirmiştim.

Gelelim detaya;

Aracı çalıştırıyorum debriyajı bırakmaya başlıyorum tam kavrama anında azıcık gazla kalktım derken küt stop ediyor..
Sonra bi daha çalıştırıyorum tam kavrama noktasında gaza biraz daha yükleniyorum ve boğuk bi şekilde kalkıyor ve ilerleyince açılıyor.Bu arada gaz pedalının dibine bile bassam gaz yemiyor ve devir yükselmiyor.
Bunu klima etkiliyor diye düşünürken klimasız da yaşadım.
Sunu belirteyim her zaman yapmıyor ama öyle yerlerde yapıyorki adamı rezil edercesine :)

Ek olarak dün akşam Çamlıcaya arkadaşa giderken Hafif bi rampada trafik vardı belki 500-600metre ve ben şaşkın vaziyette sadece debriyajla kalkıp ilerleye biliyordum, ama sonrası dahada ilginçtir ki debriyaj pedalında bi sertleşme,çökme gibi bişey oldu,
sonrasında anladım bu yoruldu diye ve peşinden balata kokusu falan iyice sinir oldum.
Aracım şuan 33.000km ye geliyor,
bu hareketler normalmidir? yoksa sorun varmıdır ? bilemedim.

Özellikle 1.6 cı arkadaşlar detay verirse sevinirim.

Teşekkürler.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Gökhan Abi 1.6 premioyu baya bi kullanmıştım araba test aracı idi kmsi 25 bin idi ilk bi kaç defa bende yaşamıştım ama ondan sonra hiç yaşamadım ama gerçekten 1.6 nın kalkışı bi acayip sanki fırlayıp gidecekken lak diye stop ediyor alışmak gereki

1,3 t mesela hiç öyle bişey yok hantal hantal kalkıyor ama hiçte fena değil hacmine göre güzel yürüyor

abi bence 33 bin km kullandığın bi arbaya alışmışsındır yani en azından her defasında stop etmez diye düşünüyorum bence servise gidip durumu anlat

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
katalitik konverter ve debriyaj setine ayrı ayrı bakılmalı.1.6 aracı bende kullandım.resmen yol canavarı.bu tip sorunların normal olduğunu düşünmüyorum.daha önce benzer bir sorunu 1.6 diesel motorlu başka bir markanın aracında yaşadım.sorun katalitik konverterde çıkmıştı.

tabi ayrıca yakıt sistemi elemanlarına da bakılmalıdır.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
ayağınızı düz araçlar gibi kavramada kaldırmaya çalışmayın.gaza basınca kaldırın ayak debriyajda iken devir kesici sebebiyle araç devrini yükseltemiyor.yine de sıkıntı devam ederse raptorun dediklerine baktırın.