Hep az mı? yaktırıcaz :)

gokhanpala

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Adı
Gökhan PALA
Kan Grubu
0 +
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Merhabalar,

Bayram öncesi bi Ankara işi için yola çıktım.
Biraz aciliyet birazda merak la (Ne yakar?) bastım gaza :)
Aşırı yüklenmedim ama:)
Anlık ortalama hız 143km ile Ankara gişelere geldiğimde çeyrek depo yakıtım kaldı :)
Anlık ortalama yakıt ise hiç değişmedi 9.6 ya sabitledi kendini..

GbzLJN.jpg

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
Merhabalar,

Bayram öncesi bi Ankara işi için yola çıktım.
Biraz aciliyet birazda merak la (Ne yakar?) bastım gaza :)
Aşırı yüklenmedim ama:)
Anlık ortalama hız 143km ile Ankara gişelere geldiğimde çeyrek depo yakıtım kaldı :)
Anlık ortalama yakıt ise hiç değişmedi 9.6 ya sabitledi kendini..

ben zaten ortalama tüketimin düştügünü görmedim ama aldın 5-6-7 gibirilerinden ortalamaya baksam 9 dan aşagı olmuyor bazen bu sinir bozucu bi durum ama anlık 5-6 l aralarında oluyor

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
İsmail önemli olan ve ne kadar yaktığını görmek için ortalama tüketimi dikkate alacaksınız

Gökhan Abi bir defa bende denemek için uzun yolda ortalama 120 150 arası ve bi ara 170 km hıza kadar çktım ortalama 7.5 civarlarında idi basmaya rahmen yinede ekonomik

peki şimdi 1.3 ile şehir dışı sürekli 140 150 km hızda gitsek ve aynı şekilde 1.6 ilede yol alsak sizce hangisi daha az yakar mantıken düşününce 1.6 az yakar gibi geliyor ama diz denemişsiniz daha yüksek veriler çıkmış sizde 1.3 te vardı sizce hangisi daha ekonomik olur?

gokhanpala

Yetkili Kişi
Adı
Gökhan PALA
Kan Grubu
0 +
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
İsmail önemli olan ve ne kadar yaktığını görmek için ortalama tüketimi dikkate alacaksınız

Gökhan Abi bir defa bende denemek için uzun yolda ortalama 120 150 arası ve bi ara 170 km hıza kadar çktım ortalama 7.5 civarlarında idi basmaya rahmen yinede ekonomik

peki şimdi 1.3 ile şehir dışı sürekli 140 150 km hızda gitsek ve aynı şekilde 1.6 ilede yol alsak sizce hangisi daha az yakar mantıken düşününce 1.6 az yakar gibi geliyor ama diz denemişsiniz daha yüksek veriler çıkmış sizde 1.3 te vardı sizce hangisi daha ekonomik olur?

Oğuz selam,

öncelikle sana şunu net olarak söyleyebilirim ki 1.3 motor 1.6 dan hacim olarak daha küçük olduğu için ne yaparsan yap daha az yakıt kullanacak.(yakıt/hava girdi/çıktı değerleri olarak)
Bu düz mantık:)
Gelelim insanları en çok şaşırtan noktaya;
Ben 1.3 le (150,160,180 farketmez ) zorlayarak gittiğimde atıyorum 9 lt ortalama yakıt tüketiyorsam,
aynı olayı 1.6 da yaptığımda 7-8lt oluyor.Bu da insanara 1.6 daha az yakıyor demek anlamına geliyor.
Halbuki yanlış bi durum.
Çünkü 1.3 bu limitte verebileceği gücün sonlarına gelmiş oluyor, ama 1.6 ise kullanılabilecek biraz daha güç payı bırakıyor.
Aslında yanıltan olay bu bence,

Gelelim benim testlerime:)

1.3 Multijet 90 E5;
1.3 le Ankara otobanında gördüğüm en düşük ortalama 3.8 lt (en yavaş gidişimle),
en yüksek gördüğüm raka ise 7.8lt
1.3 le en fazla 1 depo ile 1445 km yol gidebildim

1.6 Multijet 105 E5;
1.6 yla Ankara Otobanında görebildiğim en düşük ortalama 5.1 lt.
en yüksek ise 9.6lt
1 tam dolu depoyla gidebildiğim en uzun mesafe 1185km

Bu değerler benim şahsi kullanımım ve aracıma aittir.
Araclarımın her 2 side Maxi şasedir.
Daha az yaktıran veya fazla km. yapanlara bi lafım yoktur , saygım sonsuz yanlış anlaşılmasın diye bunu yazıyorum :)
sonuçta ben daha az yakıyorum daha çok menzil yapıyorum diye bunu bi yarışma olarak anlamasın arkadaşlar. :)

Teşekkürler.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Gökhan Abi selam

ben 1.3 ile arabada 7 kişi full klima açık şekilde ortalama 90 ile 120 km arası hız ile 5.4 yaktırdım rica etsem 1.3 ü nasıl kullanıyorsun birde mesela sokak aralarında kısa mesafelerde yakıt artıyor mesela istanbul trafiğindde nasıl kullanıyorsun nekadar yakıyorssun

ben 2000 ile 3000 devır arasında kullanıyorum

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Benim şu anki şehiriçi ortalama tüketimim 6.8 lt, sizin tüketim gerçekten güzel basınca her araç yakıyor.
1 depo ile 1445 km yol süper hemde maxi ile :)

bende 1.3 75 lik şu anki aracımla en fazla 1 depo ile 1300 km yapabilmiştim yanlış hatırlamıyosam. basmayınca iyide basınca yakıyor abi :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
:D:D:D bi ara 175 yapıştırmıştım.yanlış hatırlıyor olabilirim ama sanırım anlık tüketim 13.5'e dayanmıştı.abi ne olursa olsun arabayı sıkıştırmayacan.sıkıştırdın mı saddam olsan mazot yetiştiremezsin! :D:D:D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
:D

gokhanpala

Yetkili Kişi
Adı
Gökhan PALA
Kan Grubu
0 +
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Gökhan Abi selam

ben 1.3 ile arabada 7 kişi full klima açık şekilde ortalama 90 ile 120 km arası hız ile 5.4 yaktırdım rica etsem 1.3 ü nasıl kullanıyorsun birde mesela sokak aralarında kısa mesafelerde yakıt artıyor mesela istanbul trafiğindde nasıl kullanıyorsun nekadar yakıyorssun

ben 2000 ile 3000 devır arasında kullanıyorum

Oğuz selam,

1.3 ben geçen ocak ayında sattım.
18 ay kadar kullandım 1.3 maxi cargoyu
bu süre zarfında aracı hiç yormadım,genelde 2000/3000 arası devirlerde vites değişimi yapardım.
şehir içi dur/kalk sürüşlerimle ortalamam hep 5.5/6.5 arasıydı.
sinirlendiğim ve acelem olursa basardım hep (o zaman Ferrari moduna giriyodu ayrı) :)
Arada fantazi olsun diye koca koca yollarda 60/70km ile gittiğimde oluyordu ve her yokuş aşağıda boşa atarak ta ki 20/30km lerde vitese takıp gittiğim zamanlarda vardı tabi :)
örneğin İzmire 9 veya 10 saatte gitiğim bi gün oldu:)
bu da resmi:)

Kartal dan depoyu fulledim ve 60/70 arada 80 ve boşa sallamalarla Manisa girişine geldiğimde bu fotoğrafı çekmiştim :)
Hatta Faceye koymuştum bi kaç arkadaşımda bu resim yüzünden doblo aldı :)

1.3 bence çok enteresan bir motor.
isteğinize göre yakıyor :)

Bu arada benim Doblo maxi kargom işim gereği kaza kurşunu olarak alınmış bi arabaydı.Bendeki Ömrü boyunca hep 2/3 koli taşıdı :) hep boş dolaştı.Bi kereliğine 19 kişi sülale pikniği yaptı :)Allahtan evle piknik yeri arası 5 km idi.

Saygılarımla..

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Gökhan Abi bende 2000 3000 devir arasında kullanıyorum normal şehir içi kullanıldığında 6.5 civarı yakıyordu ama tabi sürekli 1 ve 2. vites kısa mesafeler sokak araları falan kullanınca yakıt artıyor hali ile

uzun yoldada 5.4 yakmıştı arabada 7 kişi vardı klima sürekli auto modunda idi ve ortalama 90 ile 120 arası gitmiştim

bi tanıdıkta 2013 d3 safeline var e5 2200 km yola 110litre mazot almış 500tl lik ortalama 5 litre gibi bideğer çok süper bi değer

ama siz baya sabırlısınız sürekli 70 km ilede yol bitmez tabi birde birdefada ortalama 120 140 arası gittim ortalama 6.3 civarında idi

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
bende max 2800 devirde vites degiştiriyorum şehir dışı o kadar az yaktıramıyorum :S anlık tüketimi açarak gidiyorum gaza basmayı ona göre ayarlıyorum

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
issooo gaza birden yüklenme.yavaş yavaş bas gaza.yedire yedire gaz ver.bak nasıl düşüyor tüketim.

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
Ztn öyle yapmaya çalışıyorum abi bazen sollamalarda gazı köklüyorum şahlanıyor birşey oluyor :)

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
bayramda toplam 1760 km yaptim arabada 3 kisi var ve bagaj dolu. genelde 120 -150bandinda gittim. Sehir icleri yaklasik 100 km tutmuştur. Bu arada yüksek hizdan radara da girdim. Bursaya döndüğümde 7,7 ortalama vardi. arac 113.000 de.ayni sürüş tarzı ile eski kasa quasqai 1,5 dci 6,3 yeni kasa otomatik 1,6 dci 6.8 yakmakta.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ozaman yine baassanda basmasanda 1.3 en az yakan versiyon

raptor abi istanbulda gaza yavaş yavaş basmak imkansız ılşıklarda bile daha sarıda kornaya basan lar var o birde kullanıcı kitabında şehir içinde 50 km hızla sweyir edin yzıyor oda zor gibi birde bence şehir içi tanımı çok farklı istanbuldaki trafik şehir içinden çok öte sürekli dur kalk bu tip kullanımda az yakma ihtimali yok

gokhanpala

Yetkili Kişi
Adı
Gökhan PALA
Kan Grubu
0 +
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Yakıt ekonomisi isteniyorsa en iyi motor 1.3 Multijet.

Bu tartışılmaz ama biraz güç biraz yakıt ekonomisi isteniliyorsa kesinlikle 1.6

Sadece güç isteyenlere ise 2.0 Multijet :)))

Bence Fiat ın yaptığı bu...

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
Yakıt ekonomisi isteniyorsa en iyi motor 1.3 Multijet.

Bu tartışılmaz ama biraz güç biraz yakıt ekonomisi isteniliyorsa kesinlikle 1.6

Sadece güç isteyenlere ise 2.0 Multijet :)))

Bence Fiat ın yaptığı bu...
nokta *tup*

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Doblo uzun yollarda çok az yakıyor cidden.

Bende 4Lt/100Km yaptırdım. Aslında 3.5 di ancak 3-5 kilometre rampa çıkınca 4 oldu. ve eve girdiğimde tam olarak 4Lt/100Km idi.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
süper değerler

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ozaman yine baassanda basmasanda 1.3 en az yakan versiyon

raptor abi istanbulda gaza yavaş yavaş basmak imkansız ılşıklarda bile daha sarıda kornaya basan lar var o birde kullanıcı kitabında şehir içinde 50 km hızla sweyir edin yzıyor oda zor gibi birde bence şehir içi tanımı çok farklı istanbuldaki trafik şehir içinden çok öte sürekli dur kalk bu tip kullanımda az yakma ihtimali yok

oğuz istanbulda bu kırmızı ışık dediğiniz olayı ben neredeyse görmedim.sen trabzona-yok la ne trabzonu-samsundan karadeniz sahiline in,artvine kadar kırmızı ışık nasıl olurmuş gör.yada mersine git orada gör.ben istanbulda 3 günde 400 km araba kullandım 1 korna yemedim.ayrıca istanbulda e80 hariç trafik sıkışıklığına rastlamadım.yeterki çevre yolundan bi şekilde kaç!gerisi kolay.