Hararet göstergesi

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Benim Doblo da(1,3 Euro 5) motor soğutma sıvısı 78-80 lere geldiğinde hararet çizgisi ortaya geliyor. Sıkıştırdığımda
108c° oluyor ısı hala gösterge orta çizgiden kımıldamıyor. Ben bu rakamları bağladığım OBD cihazından takip ediyorum. Ben bu hararet göstergesinden dolayı motor yaktım daha önce kilometreciye gidip göstermem gerekiyor mu sizce bu normal mi 110'da bile hala ortada kalması normal mi

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Ercan bey yeni bir konu açmışsınız konu kirliliğine gerek yok önceki konudan devam edebilirdiniz sizden bağımsız daha önce aracınıza termostat takıldıysa muhtemelen aynı sorundan düşük dereceli takılmış 80 de ortaya gelir gösteriyor yada müşür arızalı gösteriyor ki öyle duruyor.Motoru yaktığınızda devirdaim, termostat gibi parçalar değişti mi değiştiyse orijinaliyle mi oldu? Durumunuz riskli ben olsam termostatı orjinaliyle değişirdim ve soğutma sistemini temizletip soğutma suyunu yenilerdim.Dediğiniz gibi göstergenin kalibrasyonu bozuk olsa bağladığınız obd cihazı sistem normalse bunu doğru ölçerdi ve size 90 altında bir derece sunardı. Fakat siz ibrenin ortada durduğunu ve cihazın 110 dereceye çıktığını söylüyorsunuz.Bu durumda termostatınız görevini yapmıyor müşürde doğru göstermiyor

Ercan ÇOBAN

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ercan çoban
Kan Grubu
AB RH -
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Motoru yakmadan önce de ibrenin durumu böyleydi. motoru rektefiye ederken termostat müşür ve devirdaim değişti. Termostat 88 lik ti müşürde takım olarak üzerindeydi. fakat dediğim gibi ibre ısı 80c° de ortaya geliyor olduğu yerde kalıyor. Rektefe yaptığımızda Lazer termometre ile ölçtük 90-92 de termostat su geçişine izin veriyor, 97 de fan devreye giriyordu. O zaman için usta güzel çalışıyor dedi. Fakat ibre yine ortada kalıyordu. Usta bunun da normal olduğunu söyledi.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Normal değil ya termostatın müşüründe sorun var yada ibrenin kalibrasyonu bozuk hararet yükselince mutlaka ortayı geçmesi gerekir.Kaldı ki hararet dediğiniz dereceleri görüyorsa sağlıklı bir doblo o derecelere çıkmaz yazın yaylalarda rampalarda aracı zorladığımda fanı açıyor oda 92 derecede hemen soğutuyor derecenin 110 gördüğünü söylemeniz iyi bir durum değil.Aracınızın sistemi sağlıklı mı pas var mı? 88 lik bir termostat 80 derecede ortaya gelmez oda ayrı bir durum