Gösterge paneli sönük yanan ikaz

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Arkadaşlar bu ışık iki tane ikaz ışıgı sönük olarak yanıyor ..kontak ilk açtıgımda çok canlı sonra kısık bir şekilde yanmaya devam ediyor sorun ne olabilir

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Abi büyük ihtimal _ hat almiyordur ben gösterge panelini söktükten sonra far kolundan gelen yani farı açınca gelen + kabloyu buldum sende göstergeyi söktükten sonra bu kabloyu bulup ölçü aletiyle ledlerj teker teker denersin bir sıkıntı yoksa far kolundan gelen kabloyu ölcersin kablodan gelen enerji tipi + ben sana viedo atarım ama kontak kapalıyken bide far kolu kapalıyken enerji gelmez bunlara dikkat ettikten sonra ölçebilirsin

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Arkadaki mavi çizgili kablo far kolundan gösterge ledlerin yanması için gelen kablo birde buradan viedo atmasını bilmiyorum bilen varsa gösterebilirmi

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Yani o ledleri tek tek kontrol etmekten ben pek anlamam aslında..sizede aynısı mı oldu

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Anlamicak birşey yok aslında yok bende olmadi sökebilirsen bende yerdimci olrum

enesguvendi

Aktif Üye
Doblo
Adı
Enes GÜVENDİ
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Mobil Cihazlar Onarım Uzmanı
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Merhabalar. Bu sorunla ben de karşılaştım. 2015 model D4 sahibiyim. Abs, el freni, kapı açık uyarısı gibi uyarı ışıkları sönük bir şekilde yanıyor. Gösterge panelini söktüm. İlgili smd ledleri bununla birlikte etrafında bulunan smd dirençlerin neredeyse hepsini değiştim, fakat bir sonuca ulaşamadım. Daha önce bu sorunla karşılaşmış olan var mı acaba. Varsa çözüme nasıl ulaşabiliriz. Herkese keyifli forumlar dilerim

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
@F.karakaya kardeşim teşekkür ederim anladıgım kadarı ile gösterge kadranının elektrik besleme kablosu far kolundan geliyor demişsin onu bulup ledleri kontrol etmeliyim.fakat ben kontak anahtarını daha takmadan kapıları açtığımda dahi o iki adet sönük yanan ikaz lambası yanıyor ..tavan lambası vs söndügünde oda sönüyor kontak anahtarını takıp çalıştırdıgımda ise sürekli olarak yanmaya devam ediyor.kontak kapattıgımda ise bi 10 saniye sonra sönüyor..benim tahminimce ledlerde bi elekrtik kaçagı var o yüzden kısık yanıyor.çok fazla bir bilgim yok sadece bir tahmin yürütmekteyim

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
@F.karakaya kardeşim teşekkür ederim anladıgım kadarı ile gösterge kadranının elektrik besleme kablosu far kolundan geliyor demişsin onu bulup ledleri kontrol etmeliyim.fakat ben kontak anahtarını daha takmadan kapıları açtığımda dahi o iki adet sönük yanan ikaz lambası yanıyor ..tavan lambası vs söndügünde oda sönüyor kontak anahtarını takıp çalıştırdıgımda ise sürekli olarak yanmaya devam ediyor.kontak kapattıgımda ise bi 10 saniye sonra sönüyor..benim tahminimce ledlerde bi elekrtik kaçagı var o yüzden kısık yanıyor.çok fazla bir bilgim yok sadece bir tahmin yürütmekteyim
[/QUOTE/]
O zaman kısa devre vardır %90 ama içerdeki ledlerden olacağını sanmıyorum
Araçta kısa devre nasıl bulunur ;
  • Aracımız stop durumda ve anahtarını çıkarıyoruz.
  • Akümüzün eksi kutup başını çıkarıyoruz.
  • Bu kontrol için ölçüm aletine ihtiyacımız var.
  • Ölçüm aletinin maşasını akünün eksi kutbuna takıyoruz.
  • Ölçüm aletimizin uç kısmını sökmüş olduğumuz eksi kutup kablosuna dokunduruyoruz.
  • Eğer ölçüm aletinin lambası yanarsa aracınızda elektrik kaçağı yani kısa devre vardır.

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Tek sorun kısa devre var ise akünün boşalması lazım akü tarafında bir sıkıntı yok degilmi

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Yarın bu dediginizi deneyeceğim..avometre cihazım var kaç volt geldigini sizinle paylasagım..

Bayram Buldas

Daimi Üye
Doblo
Adı
Bayram
Kan Grubu
A RH +
Meslek
kuruyemiş imlt
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Bendede var aynı sorun arkadaşlar maalesef gösterge arızası değişecek göster servis öyle söyledi ama bi zararıda yokmuş ben öyle biniyorum çünkü gösterge paneli çok pahalı 2 senedir öyle biniyorum ben 2 sene önce 2500₺ istediler şim ne kadar bilmiyorum

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Ben cuma günü yetkili servisle görüştüm revizyon işlemi yaparsak 2500 TL dedi

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Hayır tamiri 2500 TL..içerisindeki eski kedi çıkartıp lehim ile yeni LED montaj yapacak..yenisi 4000 bin TL civarı dedi siz yinede bi gelin dedi perşembe günü randevu verdi

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Hayır tamiri 2500 TL..içerisindeki eski kedi çıkartıp lehim ile yeni LED montaj yapacak..yenisi 4000 bin TL civarı dedi siz yinede bi gelin dedi perşembe günü randevu verdi
Abi bütün ledlerin aynı anda bozulacağını sanmam çünkü far kulundan gelen + tetik ile içerde transistör tetikleniyor

F.karakaya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Fehim
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
2500 büyük para orijinal olsun diuorsan yaptır ama aydınlatsın yeter derseniz benim yatigim gibi yuvalara şerit LED döşeyin tavsiye ederim

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
2500 tamire çok bence.

Karahanlı

Aktif Üye
Doblo
Adı
Ali yasin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Benim sorunum kendi kendine düzeldi arkadaşlar.. bence sizlerinde başına gelirse hemen panige kapılıp sizde yüksek fiyatlar vermeyin ..1 haftadır herhangi bir ışık ikazı yok