FREN MERKEZİ

B_MOOSTY

Daimi Üye
Tepki
0
2 senedir bindiğim arabamda fren problemi vardı.
ya aniden öne yığıyordu ya da hiç tutmuyor, yolun gittiği yere gidiyorduk.
istanbulda 3 farklı ustaya gösterdim, hepsi test etti 10 numara frenler problem yok dedi.
2 kere muayeneden başarıyla geçti.

ama bursa ya taşındım. ses yapan (bitmemiş) balataları değiştireyim dedim.
----Usta olaya el attı;
* bi baktı balatalara!, abi bunlar olmaz dedi , yüzeyleri CAM gibi olmuş balataların, değişecek ...
*arka fren merkezine baktı.., yarım çalışıyor..

Şimdi arabada bi fren var.. basıyorum frene içindeki yolcuyu da yormadan/sarsmadan araba olduğu yere çakılıyor.

B_MOOSTY

Daimi Üye
Tepki
0
mutlaka arka fren merkezini kontrol ettirin, yağlamasına ve çalışmasına baktırın ya da bakın.
usta diye götürdüğüm hiç kimse eğilipte arka fren merkezine bakmadı. (hepsi de teker sök-tak , balata-kampana tamam mı?, tamam) eline tornavida alan usta işte.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Tepki
104
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
aynı sorun bende de var tam istediğim gibi tutmuyor balatalrı değiştirdim arkadan ayar yaptırdım ustalara güvenmedim arka fren ayarını kendim yaptım ama yinede tam istediğim gibi değil.çoğu usta frenler iyi diyor muayeneden de geçiyorum ama palio vardı onun vrenleri zıng diye tutuyordu ama benim doblo öyle değil acaba senin dediğin gibi merkezlermi yarım tutyor.
onu nasıl anlayabilirim

B_MOOSTY

Daimi Üye
Tepki
0
orada gördüğüm kadarıyla ilkel bir sistem var galiba, ve biraz yardımla yağlamayı kendimizde yaparız.
usta o arka fren merkezinde biraz sıvı biraz gress yağıyla yağlama yaptı tam çalışıyor.
çok eğilip bakamadım ama ; bir biri içerisinden geçen mekanik sistem yağsız kaldığında buna toz - yağmur-çamurda eklenince oradaki mekanık sistem tam çalışamıyor, yani birbirinin içinden kayma yaparak tekerlere gerekli enerjiyi aktaramıyor. (frene bastığımız oranda arkadaki mekanik sistem kasılmıyor)

(Bisiklet frenlerindeki kablo içinden tel geçer ve sürtünme fazla olduğunda çalışmaması gibi)

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Geçmiş olsun mustafa abi. çok sıkıntılı bir durum frenin numara yapması. neyse ki hallolmuş.

B_MOOSTY

Daimi Üye
Tepki
0
Geçmiş olsun mustafa abi. çok sıkıntılı bir durum frenin numara yapması. neyse ki hallolmuş.

sağol, 80-90 km hızlarda yakın takiplerde önümdeki aracın ani fren reflekslerine karşılık 3-5 kere araba durmadığından direksiyonu yol dışına doğru çarpmamak için kırdığımı bilirim

Serhat2347

Daimi Üye
Doblo
Tepki
10
Adı
Serhat
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Depo şefi
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Kırmızı
Geçmiş Olsun Abi.....

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Tepki
4.666
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Hakikaten çok önemli bu fren problemi... Benim raçta da hafif ıslak yolda hemen kızaklamaya gitme problemi var... Ön lestik daha sıfır çok sert basmamama rağmen kızaklıyor... pedalı pompalamasam stop bile ediyor... (araçta ABS yok)... ustalardan klasik cevap balataların sağlam ıslak lolda normal bu kadarı diyorlar... hatta bu durum dobloların ortak sıkıntısı diyen ustalar da var... bende artık saldım yakasını... baktım kızıklayacak ayağımlı pedala biri iki pompalama yapıyorum kızaklanmadan yavaşlıyorum....

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Geçmiş Olsun.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Geçmiş Olsun.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz

sağol, 80-90 km hızlarda yakın takiplerde önümdeki aracın ani fren reflekslerine karşılık 3-5 kere araba durmadığından direksiyonu yol dışına doğru çarpmamak için kırdığımı bilirim

allah korusun abi.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bugün otoyolda 100 km hızla giderken yol ani den durdu tabi benimde bi gözüm aynada freni kökledim abs devreye girdi güvenli bişekilde durdum o sırada doblom dörtlüleri ilede ikazınıda verdi fakar frenleri güven veriyor

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Tepki
1.205
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
Geçmiş Olsun

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
teşekkürler

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Tepki
104
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
bu d1 ve d2 kasalarda frenler hepmi problemli ustalar öyle diyor artık uzun yolda 110 -120 km hızda bile önümdeki ile en az 60-70 mtr mesafe bırakıyorum trafik aniden duracak diye ödüm kopuyor.Biraz kendimi toparlarsam doblodan fren sebebiyel kurtulmak istiyorum benimde hakkım değilmi frene basınca zıng diye duran bir araba

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Tepki
104
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
mustafa abi fren bakımlarını kendim yapıyorum ayarını temizliğinide.elime bir fırça 2 adette balata spreyi alıyorum kampanayı söküp fren merkezi dahil tüm aksamları spreyle yıkayım fırça ile temizliyorum ona rağmen tık yok

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
valla adem abi ben sana katılmıyorum. bugüne kadar frenlerden hiçbir şikayetim olmadı. senede bir kez gdiyorum frencime gereken neyse yapılıyo ve istediğim zaman istediğim hızda istediğim mesafede duruyorum(tabi mantık çerçevesinde imkansızı istemeden). lastik ve fren aracın en önemli şeyleri. gerekirse hızlanmasın ama istendiğinde istendiği şekilde dursun. felsefe bu. fren ve lastikte tasarruf yapılmaz. orası daha ucuza yapıyo burası bilmem napıyo denmez. gidilir en kalitelisi yapılır. frende de lastikte de bu böyledir.
saygılar.